Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Alerjisi

Çocuk Alerjisi

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri alerji ve pek çok kişi alerjik bir sağlık sorununun olduğundan habersiz! Çocuklara yönelik hazırladığımız içeriğimizi inceleyerek çocuklarınızın alerjisi olup olmadığını öğrenebilir, nasıl korunacağınız ve tedavi konusu; tanı ile ilgili bizlerden bilgi edinebilirsiniz.

Alerji Nedir?

Çevremizde bulunan, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere “allerjen” denir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde tepki vermesi durumuna denilebilir.

Başlıca ev içi alerjenler; ev tozu, polenler, evlerde beslenen evcil hayvanlardır. Dış ortamlarda ise ağaç, küf ve polenlerdir. Bunu takiben besin alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek alerjileri de görülür.

Hangi Besinler Alerjiye Yol Açıyor?

Her çeşit  besinin alerji oluşturma durumu bulunuyor. Fakat bazı besinlerin diğer besinlere oranla alerjiye neden olduğu görülebilir. Bunu çocuk alerjisi grubunda yumurta, buğday, balık, fıstık, kabuklu deniz ürünleri, susam v.b. olarak sıralayabiliriz.  Çikolata gibi çocuklarda da sık kullanılan gıda burun akıntısı, deride kaşınma ve sindirim sistemi bozuklukları gibi etkenler ile görülebiliyor.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde belirti verebilir. Bölgelere ayırmak gerekirse ;

Deride; kaşıntı ve kızarıklıkla birlikte ayaklarda şişme görülebilir.

Ağızda; geniz bölgesinde kaşıntı ile dudakta şişme.

Gözlerde; kaşıntı, kızarıklık.

Solunumda; Hırıltılı nefes ve öksürük.

Kalpte; genellikle çocuklarda kalp sıkışması olarak zannedilen çarpıntı ve hızlı kalp atımı.

Sindirim Sisteminde; kabızlık, kusma ve kilo almama gibi nedenleri gösterebiliriz.

Alerji Tanısı Nasıl Konulur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji tanısı çeşitli kan tahlilleri ve deri testleri ile sonuçlanır. Hastanemizde deri testleri ve kan tahlilleri yapılabilmektedir. Bu testler hastanemizde kolay ve hijyenik şekilde yapılabilmektedir. Her yaş grubundan çocuğa uygulanabilir. Çocuklarda alerji testleri uygulamasında en önemli nokta testin kesinlikle Çocuk Alerji Uzmanı ile  yapılması konusudur. Çocuk Alerji Uzmanı tarafından uygulanmayan testlerin geçerliliği olmamakla birlikte doğruluğu da olmaz.  Acı hissiyatı vermez çoğunlukla cilt üstüne veya kollara uygulanır. Test yaklaşık yarım saat içinde sonuç verir. Bunun devamında doktorlarımız tarafından uygun görülen tedavi uygulanır. Önceden tedbir olarak alerjenden sakınmak gerekir. Polen mevsiminde dış ortamdan uzak durulmalıdır. Hayvan tüyüne karşı alerji varsa temas edilmemelidir. Gün içinde odalar havalandırılmalıdır. Eve sık sık temizlik yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Çocuk Alerjisi
Çocuk Alerjisi

Çevremizde bulunan, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere “allerjen” denir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde tepki vermesi durumuna denilebilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız