Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Alerjisi

Çocuk Alerjisi

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri alerji ve pek çok kişi alerjik bir sağlık sorununun olduğundan habersiz! Çocuklara yönelik hazırladığımız içeriğimizi inceleyerek çocuklarınızın alerjisi olup olmadığını öğrenebilir, nasıl korunacağınız ve tedavi konusu; tanı ile ilgili bizlerden bilgi edinebilirsiniz.

Alerji Nedir?

Çevremizde bulunan, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere “allerjen” denir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde tepki vermesi durumuna denilebilir.

Başlıca ev içi alerjenler; ev tozu, polenler, evlerde beslenen evcil hayvanlardır. Dış ortamlarda ise ağaç, küf ve polenlerdir. Bunu takiben besin alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek alerjileri de görülür.

Hangi Besinler Alerjiye Yol Açıyor?

Her çeşit  besinin alerji oluşturma durumu bulunuyor. Fakat bazı besinlerin diğer besinlere oranla alerjiye neden olduğu görülebilir. Bunu çocuk alerjisi grubunda yumurta, buğday, balık, fıstık, kabuklu deniz ürünleri, susam v.b. olarak sıralayabiliriz.  Çikolata gibi çocuklarda da sık kullanılan gıda burun akıntısı, deride kaşınma ve sindirim sistemi bozuklukları gibi etkenler ile görülebiliyor.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde belirti verebilir. Bölgelere ayırmak gerekirse ;

Deride; kaşıntı ve kızarıklıkla birlikte ayaklarda şişme görülebilir.

Ağızda; geniz bölgesinde kaşıntı ile dudakta şişme.

Gözlerde; kaşıntı, kızarıklık.

Solunumda; Hırıltılı nefes ve öksürük.

Kalpte; genellikle çocuklarda kalp sıkışması olarak zannedilen çarpıntı ve hızlı kalp atımı.

Sindirim Sisteminde; kabızlık, kusma ve kilo almama gibi nedenleri gösterebiliriz.

Alerji Tanısı Nasıl Konulur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji tanısı çeşitli kan tahlilleri ve deri testleri ile sonuçlanır. Hastanemizde deri testleri ve kan tahlilleri yapılabilmektedir. Bu testler hastanemizde kolay ve hijyenik şekilde yapılabilmektedir. Her yaş grubundan çocuğa uygulanabilir. Çocuklarda alerji testleri uygulamasında en önemli nokta testin kesinlikle Çocuk Alerji Uzmanı ile  yapılması konusudur. Çocuk Alerji Uzmanı tarafından uygulanmayan testlerin geçerliliği olmamakla birlikte doğruluğu da olmaz.  Acı hissiyatı vermez çoğunlukla cilt üstüne veya kollara uygulanır. Test yaklaşık yarım saat içinde sonuç verir. Bunun devamında doktorlarımız tarafından uygun görülen tedavi uygulanır. Önceden tedbir olarak alerjenden sakınmak gerekir. Polen mevsiminde dış ortamdan uzak durulmalıdır. Hayvan tüyüne karşı alerji varsa temas edilmemelidir. Gün içinde odalar havalandırılmalıdır. Eve sık sık temizlik yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler, tüp bebek konusunda toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Devamı

Havalar Isınıyor Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!
Havalar Isınıyor Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Devamı

Azı da Çoğu da Zarar! Günlük İyot Miktarına Dikkat!
Azı da Çoğu da Zarar! Günlük İyot Miktarına Dikkat!

İyodun besinsel önemi tiroid bezinin metabolizmasında rol almasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde iyotlu su, tuz ve ekmek kullanımı sayesinde iyot yetersizliği nadiren görülür. Bununla birlikte, iyot eksikliği ülkemizin belirli bölgelerinde halen önemli

Devamı

Kas Hastalıkları Nelerdir?
Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas güçsüzlüğü kas hastalıklarının belirtileri içinde en yaygın olanıdır.

Devamı

Grip Aşısı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!
Grip Aşısı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!

Grip aşısı gribe yakalanma riskini azaltarak grip olsak da hastalığı hafif geçirmemize olanak sağlar. Grip aşısı kalp krizi riskini yarı yarıya düşürür.

Devamı

Vajinismus Sadece Kadının Değil Çiftlerin Problemi!
Vajinismus Sadece Kadının Değil Çiftlerin Problemi!

Vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadınların istemsiz olarak kasılması, bu kasılmaların genital bölgede yoğunlaşması ve kadının erkeği kendinden iterek uzaklaştırmasıdır.

Devamı

Liposuction
Liposuction

Uzun uğraşlar sonucu yapılan diyet ve spora rağmen vücudun belirli yerlerindeki fazla yağ gitmiyorsa Liposuction yaptırabilirsiniz.

Devamı

Dijital Dünyada Ailelerin Vakitsizliği Çocukların Mutsuzluk Sebebi
Dijital Dünyada Ailelerin Vakitsizliği Çocukların Mutsuzluk Sebebi

Yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek, dikkatin tamamen çocuğun üzerinde ve farkındalığın olduğu sürenin düşünülenden çok daha kısa olduğunu, bu durumun çocukların mutsuzluğuna yol açtığını söyledi.

Devamı

Oruç Tutarken Kilo Almayın!
Oruç Tutarken Kilo Almayın!

Ramazan ayında uzun süren açlıklar kan şekerinde belirgin düzeyde düşmelere sebep olmaktadır. Kişiler iftar anında hızlı bir besin alımı yaşarlarsa kan şekerinin hızla yükselmesine neden olacağından ağırlık çökmesi hissi, yorgunluk ve uyku hali şikayetler

Devamı

Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi
Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi

Çok önemli bir sorun da insanların hayatta iken organ bağışı kavramı ile karşılaşmamış olmasıdır.

Devamı