Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Yaklaşımımız

 

Çocuk Ergen Psikoloji Bölümü;

Bebeklikten itibaren gelişim fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönden her aşamada farklılaşarak  devam etmektedir. Çocukların fizyolojik ve psikolojik yönden gelişimleri ve değişimleri çok hızlı olmaktadır. Çocuklar aynı zamanda çevrelerinin ürünüdür. Bu özelliklerden dolayı çocuğa özgü klinik çalışmada çocukların normal gelişimini, gecikmiş gelişimden  ya da gerçek psikolojik bozukluklardan ayırt edebilmek çok önem arz etmektedir. 

Çocuğun psikolojik gelişim evrelerinde yaşadığı olumsuzluklar ya da takılmalar ayrıca çeşitli yaşam olayları ve değişiklikleri çocuk ve ergenleri etkilemektedir. Anne babanın ya da aile fertlerinden birinin kaybedilmesi, anne babanın ayrılması, aileye kardeş gelmesi, aile içi şiddet, çocuğun ihmal ya da istismar edilmesi, okul değişikliği, taşınma v.b değişiklikler ve olumsuzluklar bazen bazı çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. 

Çocuklar yaşadıkları psikolojik sorunları farklı şekillerde ortaya koymaktadır. Davranış problemleri, aile bireyleri ya da akranlarıyla ilişki problemleri, okul yada sosyal ortamlarda uyum problemleri, kardeş kıskançlığı, korku ve kaygılar, yeme bozuklukları, yaşına uygun olmayan davranışlar ; gerileme, parmak emme, alt ıslatma, dışkı kaçırma vb.

Çocukluk problemlerine erken müdahale uzun vadeli hasarı en aza indirmek için çok önemlidir. Çözülemeyen çocukluk problemleri; erişkin yaşam yeteneklerinin öğrenilmesini, iş performansını, arkadaşlık sürdürme yeteneğini ve sorumluluk taşıma gereksinimlerine uyum sağlamayı olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Çocuk ergen psikoloji bölümümüzde; çocuğun normal gelişim sürecini değerlendirmek için; zeka testleri (WISC-IV, Good-Enough, Catell 2-A, Catell 3-A, Porteus Labirent Testi) gelişim testleri (DENVER II, AGTE, Gessel, Peabody, Benton, Bender-Gestalt ), okul olgunluk testleri (Frostig, Metropolitan), çocuğun ruhsal işleyişini görmek ve problemin kaynağını değerlendirebilmek için projektif testler; Rorschach, CAT ve TAT yapılmaktadır.

Bölümümüzde çocuk ve ergenlere yönelik psikolojik yardım amacıyla  psikoterapi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

Bebek ve Çocuklarda;

      - Anne ve babaya bebek danışmanlığı (Gelişimsel aşamalar ve anne-babaların başa çıkma yöntemleri)

-2 yaş sendromu

-Aile içi iletişim

-Çocukta cinsel gelişim -Mastürbasyon

-Tuvalet eğitimi (alt ıslatma-kaka kaçırma)

-Tırnak yeme

-Takıntılar

-Korku ve endişeler

-Boşanma sürecinden çocuk nasıl etkilenir

-Yuvaya uyum süreci

-Okul problemleri (okula hazırlık, ödev yapma, sınav kaygısı)

-Zeka testleri (WISC-IV)

-Projektif testler (RORSCHACH, CAT, TAT)

Bölüm Doktorlarımız

Bölüm Yazıları

Ergen Psikolojisi Nedir Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Ergen Psikolojisi Nedir Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ergenlik dönemi çocukların 15-18 yaşları aralığında geçirdikleri ve ailelerin ne yapacaklarını bilemedikleri bir süreçtir.

Devamı