Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Minik Kalpler Okan Üniversitesi Hastanesine Emanet!

Minik Kalpler Okan Üniversitesi Hastanesine Emanet!

Fazlı Yay (5yaş), ikiz eşi olarak dünyaya geldi, diğer ikizi sağlıklı olmakla birlikte Fazlı’da doğuştan aort kapak darlığı vardı. Bir aylıkken aort kapağının 3 yerine 2 kapakçıktan oluştuğu (biküspit aort kapağı) ve hafif düzeyde darlığın eşlik ettiği tespit edilmişti. Kalp Hastalığı Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz tarafından izlenmiş, kapak darlığının ilerlemesi üzerine 2,5 yaşındayken ilk aort kapak balonu tedavisi yapılmış ve olumlu yanıt alınmıştı. Hafif düzeyde darlık devam etmekle birlikte tekrar bir girişim gereksinimi oluşmadı.

Ancak beş yaşına ulaştığında darlığın tekrar şiddetlendiği gözlendi ve bu nedenle balonla aort kapağı genişletilmesi (valvüloplasti) Okan Üniversitesi Hastanesi Anjiyografi biriminde yapıldı. İstenilen düzeylerde darlıkta azalma özellikle kapak fonksiyonları korunarak sağlandı.

Girişim hakkında bilgi veren Prof. Dr. Taner Yavuz “Anjiyografi bebek ve çocuklarda eskiden ameliyatla düzeltilen işlemlerin kateter ile tedavisini olanaklı kılan önemli bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaya başlamıştır. Tedavi etmenin yanı sıra bazı doğumsal kalp hastalıklarında da ameliyat öncesi, ameliyata hazırlık amacıyla kalbin anatomisin ayrıntılı görüntülenmesi, kalp içindeki ve damarlardaki basınçların değerlendirilmesine de olanak sağlamaktadır. Fazlı’ya bu ikinci balon uygulaması sayesinde önümüzdeki yıllarda okula güvenle gidebilmesine olanak sağlandı.” dedi.

Son yıllarda ise bazı cihazlar kullanılarak kalp içindeki ve kalp dışındaki delikler kapatılabilmekte ve kateter ile yapay kapaklar çocuklara da takılabilmektedir.

Anjiyografi işlemi esnasında Fazlı, anestezi doktorumuz Prof. Dr. Mesut Şener tarafından verilen ilaçlar sayesinde, soluk borusuna hortum takılmadan (entübasyonsuz) ve ağrı duymadan, damar yolundan ilaç ile uyutuldu. Bir saat kadar süren operasyon sonrası serviste takip edilen Fazlı, şifa ile taburcu edildi.