Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Organ Nakli

Yaklaşımımız

Dünyada ve Türkiye her yıl binlerce insan organ yetmezliği nedeniyle hayati tehlike yaşamaktadır. Organ yetmezliği yaşayan hastalar belli bir süre doktor kontrolünde belli önlemler alınarak yaşamların devam etseler de organ yetmezliğinin tedavisi organ nakli ile yapılmaktadır. Böbrek yetmezliği yaşayan hastalar organ bekleyen hastaların büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Okan Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde kalp, karaciğer, böbrek, kemik iliği nakli ve doku-kök hücre nakilleri gerçekleştirilmektedir. Yeterli organ bağışının yapılamaması nedeniyle kadavradan organ naklinin çok sınırlı yapıldığı ülkemizde, gerçekleştirilen operasyonların büyük bir yüzdesi canlı vericiden alınan organlarla yapılmaktadır. Canlı vericinin sınırlı olması her yıl organ yetmezliği teşhisiyle, organ sırası bekleyen kişilerin sayısının artmasına, bir kısmının ise gerekli organ bulunamadan hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Alıcı ve verici için hayati önem taşıyan organ nakli operasyonları hastanemizin Organ nakli Merkezi’nde uzman ekipler tarafından multidisipliner yaklaşımla ve ileri teknolojik altyapı ile yapılmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Organ nakli öncesi hastanın tüm hazırlıkları Okan Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ndeki uzman ekipler tarafından bir kaç gün içinde tamamlanmakta ve operasyon gerçekleştirilmektedir. Nakil yapılan hastaların ameliyat sonrasında durumu ise nakli gerçekleştiren uzman ekip ve organ nakli konusunda uzman hemşireler tarafından yakından takip edilmektedir.  Ameliyat öncesi ve sonrasında hastaların stressiz ve başarılı bir tedavi süreci yaşamaları için hasta odaklı bakım yapılmakta, hastaların sadece fiziksel tedavisi ile değil ruhsal durumlarıyla da yakından ilgilenilmektedir.

Bölüm Yazıları

Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi
Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi

Çok önemli bir sorun da insanların hayatta iken organ bağışı kavramı ile karşılaşmamış olmasıdır.

Devamı