Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

23 Nisan’da En Güzel Hediye Kitap!

23 Nisan’da En Güzel Hediye Kitap!

“Öğrenmenin en etkili, kolay ve eğlenceli yolu kitap okumaktır! Kitap okumak; kişinin kendisini, çevresini ve dünyayı doğru biçimde algılayabilmesine olanak sağlar” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Kln. Psk. Emel Güler, ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Ülkemiz çocukları için “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak özel ve anlamlı kılınan 23 Nisan, aynı zamanda tüm dünyada “Dünya Kitap Günü” olarak da kutlanmaktadır! Kitap ve kitap okumanın önemine dikkat çekmek, okumayı özendirmek, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygıya teşvik etmek, insanların okuma aracılığıyla iletişim ve etkileşimlerini geliştirerek dünya barışına katkı sağlamak amacıyla; “23 Nisan Dünya Kitap Günü” UNESCO tarafından ilan edilmiştir.

Okuma Alışkanlığını Kazandırmak Neden Önemli?

Öğrenmenin en etkili, kolay ve eğlenceli yolu kitap okumaktır. Kitap okumak, kişinin kendisini, çevresini ve dünyayı doğru biçimde algılayabilmesine olanak sağlar. Kişinin içinde bulunduğu çevre ile ilişkilerinin düzenlenmesinde kitap okuma alışkanlığı kazanmanın önemi büyüktür. Kitap okuma alışkanlığı; gerek okul döneminde, gerekse okul yaşamından sonra olsun hayatın her alanında, kişinin kendi kendini eğitmesini sağlayan en önemli beceridir.

“Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Fidana Benzer”

Okuma alışkanlığının kazanılmasında yaşamın ilk yılları, büyük önem kazanmaktadır. Kitap okuma alışkanlığının, kendiliğinden gelişeceği yönündeki bilinenin aksine, alışkanlık kazanımı için ebeveyn desteğinin olması gerekmektedir. Kitapla tanışma yaşı 0-3 yaş gibi ne kadar erken olursa, becerinin kazanımı da o oranda etkili olmaktadır. “Ağaç yaşken eğilir” atasözündeki gibi erken yaştaki kazanımların önemi, kitap okuma konusunda da benzerlik göstermektedir. Kitap okumanın önemine dikkat çeken, “Kitapsız büyüyen çocuk, susuz yetişen fidana benzer” (Çin Atasözü) sözü de kitabın; çocuğun hayatındaki önemini, ortaya koymaktadır.

Kitap Okumak Çocuğa Bunları Kazandırıyor!

  • Bebek ile birlikte kitap okumak, başta dil gelişimi olmak üzere bebeğin bilişsel gelişimine,
  • Ebeveyn ile çocuk arasında olumlu iletişimin gelişimine,
  • Çocuğun sosyal ve duygusal gelişimine,
  • Okumaya teşvik etme sonucunda, erken okur yazarlık sağlamasına,
  • Anne ve bebek arasında ortak dikkatin sağlanması ve etkileşimin güçlenmesine,
  • Çocuklarda empati yeteneğinin gelişimine,
  • Çocuklarda sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerinin gelişimine

önemli katkılar sağladığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmaktadır. Yaratıcı, problem çözme becerilerine sahip, çağdaş, özgün, yapıcı ve üretken bireylerden oluşan bir toplumun varlığı; okuma alışkanlığına sahip bireylerin yetişmesi ile mümkündür. Bu kazanımın sağlanmasında bizler de çocuklara kitap hediye ederek destek olalım.

Benzer Yazılar

  Obezite Gebelik İçin Tehlike!
Obezite Gebelik İçin Tehlike!

Hastalık beyinin kasları kontrol etme kabiliyetini etkileyen ve gelişmekte olan bölümündeki hasardan kaynaklanmaktadır. Beyin felcine maruz kalmış birçok insan çeşitli sağlık sorunları yaşamaktadır:

Devamı

Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!
Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!

İçinde bulunduğumuz yaz ayları, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ile bir araya gelince, serinlemek için havuz ve denizler tercih ediliyor.

Devamı

Salgın Sürecinde Aşıyı Reddederek Çocuğunuzu ve Toplumu Riske Atmayın!
Salgın Sürecinde Aşıyı Reddederek Çocuğunuzu ve Toplumu Riske Atmayın!

Aşı karşıtlığı; toplum bağışıklığının aksamasında ve buna bağlı aşıyla korunabilen hastalık ve salgınların oluşmasındaki en büyük tehditlerden biridir.

Devamı

Vücudunuz Ramazana Hazır Mı?
Vücudunuz Ramazana Hazır Mı?

Ramazana sayılı günler kala yapacağımız değişiklikler vücudumuzu ramazana hazırlayacaktır. Bu sene de yaz günlerine denk gelen ramazan ayı, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönemdir.

Devamı

17 Nisan Dünya Hemofili Günü
17 Nisan Dünya Hemofili Günü

17 Nisan Dünya Hemofili Hakkında sık sorulan Soruları İç Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Irmak Sayın Alan Cevapladı: Hemofili nedir?

Devamı

Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?
Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?

Ses bozuklukları birden çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Devamı

Fizik Tedavide Lazer Yöntemi
Fizik Tedavide Lazer Yöntemi

Isıtıcı etkisi bulunmayan yalnızca dolaşımı ve doku iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Devamı

Ramazan Ayında Farenjit ve Boğaz Reflüsüne Dikkat!
Ramazan Ayında Farenjit ve Boğaz Reflüsüne Dikkat!

“Farenjit ve boğaz reflüsü bu dönemde en sık karşılaşılan rahatsızlıklar”

Devamı

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;

Devamı

Sigarayı Neden Bırakmalıyız?
Sigarayı Neden Bırakmalıyız?

Sigaranın içerisinde bulunan maddeler solunum yollarında iltihabi reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bronşları tahriş etmekte ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır

Devamı