Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Afoni Nedir?

Afoni Nedir?

Ses kısıklığı nedir?

Konuşmaya aracı olan ses tellerinin etkin olarak kullanılamaması sonucunda ses kısıklığı meydana gelir. Halk arasında ses kısıklığı olarak ifade edilmekte olan bu durumun aslında tıpta farklı karşılıkları vardır. Tıbbi sözlükteki terimi afoni, sesin tamamen kaybı olarak karşılık bulurken; disfoni terimi, sesin kaybı veya sesin bozukluğu olarak tanımlanır.

Afoni ve disfoniye neden olan birçok durum ya da farklı neden olabilir. Ses kısıklığının ve bozukluğunun kaynağı sinirlerde meydana gelen hasarlar ve gırtlak rahatsızlıkları olabileceğinin yanı sıra; daha sık solunum sistemi rahatsızlıkları, sesin yanlış kullanılması, alkol tüketimi ve sigara olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ses kısıklığının nedenleri nelerdir?

Ses kısıklığının pek çok sınıfı bulunur. En sık karşılaşılan türü organik ses kısıklığı olup; sıklıkla anatomik anlamda bir sorun olmamasına rağmen, sesi meydana getiren yapılardaki patoloji oluşumlarından kaynaklanmaktadır. Ses kısıklığına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Sesin aşırı ve yanlış bir şekilde kullanılması
  • Aşırı alkol alınması, kafein tüketimi ve sigara bağımlılığı
  • Hava kirliliği ve kimyasal maruziyeti gibi dış etkenler
  • Alerjiler
  • Gastroözofageal reflü

Afoni nedir?

Afoni, sesin tamamen kaybı anlamına gelir. Konuşmaya çalışma esnasında ses tellerinin kapanması ve birbirine temas edememesine bağlı olarak gelişir. Sinirsel bir rahatsızlık durumunda gelişebileceği gibi, ses tellerinin hareket etmesini sağlayan kasların hastalanmasıyla da görülebilir.

Afoninin tedavisi var mıdır?

Afoninin bilinen, belli bir tedavisi yoktur; fakat bazı durumlarda kişinin sesi nasıl kayboldu ise birden tekrar geri gelebilir.

Disfoni nedir?

Ses yolu tarafından üretilen sesin kalitesinde olumsuz bir değişiklik meydana gelmesiyle ortaya çıkan duruma verilen isimdir. Ses çıkarmak için gösterilen gayret, konuşma ve şarkı söyleme gibi aktivitelerin ve olayların sonucunda kişinin hissettiği ağrı veya rahatsızlık gibi sesi ilgilendiren geçici ses kaybını ifade eder.

Benzer Yazılar

Kilolu İnsanlar Daha Çok Horluyor
Kilolu İnsanlar Daha Çok Horluyor

Kilolu İnsanlar Daha Çok Horluyor

Devamı

Östaki borusu nedir?
Östaki borusu nedir?

Östaki borusu nedir?

Devamı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat
Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat

Akut orta kulak iltihaplanması, özellikle çocuk yaş grubunda çok fazla görülen ve aileleri endişelendiren bir hastalıktır. Orta kulak iltihapları, kulak zarını ve orta kulağı ilgilendiren bir iltihap türüdür.

Devamı

Koku Körlüğü Nedir?
Koku Körlüğü Nedir?

Koku Körlüğü Nedir?

Devamı

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi
Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan sinüzit, nasıl tedavi edilir, sinüzit olmaktan kendimizi nasıl koruruz, sinüzitin belirtileri neler?

Devamı

Oral Aft Tedavisi
Oral Aft Tedavisi

Ağız içinde çıkan beyaz renkli içi su dolu küçük yaralara aft denir. Aft denilen rahatsızlık genel olarak insanların dilinde, dudağında, damağında, yanak içlerinde görülür. Bu rahatsızlığı olan kişi afttan dolayı canı acıdığı için rahat bir şekilde yemek yiyemez ve su içemez.

Devamı

Kulak Çınlaması Nedir?
Kulak Çınlaması Nedir?

Kulakta ya da kafanın içinde duyduğunuz sesleri kulak çınlaması olarak tanımlanır.

Devamı

Dar Burun Sendromu Nedir?
Dar Burun Sendromu Nedir?

Küçük buruna sahip olan kişilerin hep ne kadar şanslı oldukları düşünülür.

Devamı

Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir? Burun estetiği ameliyatı, burnun şeklini yeniden düzenlemeye yönelik bir estetik ameliyattır.

Devamı