Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ayak Sağlığı Birimi

Yaklaşımımız

Günlük hayatta çeşitli nedenlerden dolayı yıpranan ayaklarımız bakıma ihtiyaç duyarlar. Okan Üniversitesi Hastanesi olarak “Ayak Sağlığı Merkezi”mizde uzmanlarımız tarafından;

  1. Ortez Uygulamaları
  2. Diyabetik Ayak Bakımı
  3. Batık Tırnak Bakımı
  4. Jel Sistemi
  5. Nasır Bakımı
  6. Deforme Tırnak Bakımı
  7. Çatlak Topuk Bakımı
  8. Deri Deformasyon Bakımı

yapılmaktadır.

Batık Tırnak Bakımı

Batık tırnak; kişinin ayak sağlığını tehdit ederek, yaşam kalitesini düşürür. Evde uygulanacak yöntemlerle giderilemeyen batık tırnak, fazla törpüleme yapıldığında veya fazla kesildiğinde enfeksiyona neden olabilir. Meydana gelen kızarıklık, genelde batık rahatsızlığının ilk göstergesidir ve tırnak, et içerisine doğru ilerleyebilir. Bu durumda hızlıca bir uzmana görünmek ve yardım almak çok önemlidir.

Çatlak Topuk Bakımı

Ayaktaki çatlaklar; şişmiş, kuru ve yağ eksikliği olan nasırlar nedeniyle oluşmaktadır. Bu çatlaklar tedavi edilmezse; mikroorganizmalar buradaki damarlar aracılığıyla çatlaklardan girebilir. Bu da enfeksiyon oluşumuna neden olur. Burada açık sinir uçları olduğu için de fazla ağrı hissedilmesine yol açabilir. Çatlak topuk tedavisinde önce nasırlaşmış tabaka dikkatli bir şekilde alınır ve basıncın azaltılması sağlanır. Bu işlemi takiben yağlı krem sürülür. Alt deri tabakasına kadar ulaşmış olan çatlakların onarımı için ise planlı bakımlar yapılır.

Deforme Tırnak Bakımı

Çeşitli sebeplerle şekli bozulan tırnakların tekrar şekillendirilmesi ve deformasyonların iyileştirilmesi sağlanır. Estetik açıdan rahatsız olunan tırnaklara, ipek tırnak uygulaması yapılabilir. Bu uygulama tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerin tırnaklarını uzatmalarını sağlamak için de yapılmaktadır.

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabet rahatsızlığı olan kişilerin ayak bakımlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü; ayaklar, vücut ağırlığını taşıyan, baskılar altında kalan ve yaralanmaları en çok alabilecek organımızdır. Ayak rahatsızlıklarının birçoğu; uygun olmayan ayakkabı seçimleri ve yetersiz ayak bakımı sonucunda yaşanır. Yanlış tırnak kesimi, tırnak batması, nasır, ayakkabıların vurması, parmak ve tırnak arasında oluşan mantarlar oldukça fazla rastlanan ayak yarası nedenleridir.

Jel Sistemi

Kalınlaşarak deforme olmuş batık tırnaklarda, tırnak yatağının düzeltilmesi gerekirse jel sistemi uygulaması yapılır. Bu uygulamayla mantarlı tırnaklarda sıvı emiliminin önüne geçildiği için tedavi süresi kısalır. Ayrıca; ayak rahatsızlıklarından dolayı (mantar, tırnak kalınlaşması ve benzeri gibi) oluşan, kişiyi rahatsız eden bu kötü görüntüler de ortadan kaldırılır.

Nasır Bakımı

Nasır rahatsızlığı için uygulanacak en doğru tedavi yöntemi; düzenli aralıklarla yaptırılacak temizleme işlemleri olur. Oluşan nasırın tek seferde köküne kadar alınması; o bölgede yeniden nasır oluşumuna neden olurken, deriyi daha da fazla kalınlaştırabilir. Bu yüzden nasırın olduğu bölge, belli zaman aralıklarıyla, zamana yayılarak temizlenmelidir. Bir not ekleyecek olursak; nasır bantları asit içeriği için diyabet hastalarında asla kullanılmamalıdır.