Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Göz Sağlığı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!

Göz Sağlığı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!

Kuru göz tedavisinin önemi nedir?

Duygularımızı ifade etmemizin bir parçası olan göz yaşımızın, göz sağlığı açısından birçok önemli görevi vardır. Gözü enfeksiyonlardan korumada ve pürüzsüz bir yüzey yaratarak iyi görmede önemli olan göz yaşının eksikliğinde kişilerde; gözde yanma, batma, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetler oluşabilmektedir. Özellikle; bilgisayar, tablet ve telefon başında uzun zaman geçiren, kontakt lens kullanan ya da suni ısıtmalı-soğutmalı yerlerde çalışan kişilerde daha fazla görülebilen kuru göz, bazı sistemik hastalıkların varlığında ve ilaçların kullanımında veya kadınlarda menopoz döneminde daha sık görülebilmektedir.

Kuru göz hastalığı doğru tedavi edilmediğinde; görme ve yaşam kalitesini bozan bir durum olup, tedavisinin mutlaka göz hekimi eşliğinde yapılması ve çeşitli koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir.

Göz tansiyonu neden önemlidir?

Dünyadaki körlük nedenlerinin en önemli sebebi olan göz tansiyonu, çok sinsi bir hastalıktır. Öyle ki göz muayenesi olmadan tespit edilemez, bulgu vermez ve fark edildiğinde çok ciddi görme kayıpları gelişmiş olabilir. Tedavi ile mevcut olan kayıplar geri dönmediği için göz muayenesine düzenli olarak gitmek büyük önem taşır. Özellikle 40 yaşından sonra her yıl göz muayenesi şarttır. Diyabet hastaları, ailede göz tansiyonu olanlar ve kortizon tedavisi alan hastalar özellikle risk altındadır.

Göz kapağı estetiği ile gençleşin!

Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte göz kapaklarımızda deri fazlalıkları ve torbalanmalar oluşabilir. Bu durum yaşımızın olduğundan daha fazla görünmesine veya devamlı yorgun ve uykusuz bir ifadenin oluşmasına yol açabilir. Göz kapağı üzerindeki bu fazla derilerin uzaklaştırılması, torbalanmaların giderilmesi ile daha genç ve canlı bir görünüm sağlanabilirken; bu durum görme kalitesini arttırır, görme alanını genişletir ve kişilere makyaj yapma kolaylığı da sağlar.

Ameliyat öncesinde kapak ve kaşların muayenesi yapılarak ameliyat yöntemine ve anestezi türüne hastaya uygun olarak karar verilmelidir. Ameliyat sonrası hastanede yatış gerekmemekte ve hastalar sosyal hayatlarına genellikle bir hafta sonra dönebilmektedirler.

Excimer Lazer tedavisi ile gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz!

Gözlükleriniz olmadan dünyayı net bir şekilde görmek istemez misiniz? Her sabah uyandığınızda ilk yapmanız gereken şey gözlüklerinizi veya lenslerinizi takmak mı oluyor? Gözlük kullanmamanın keyfini yaşamak için Excimer ve Femto saniye Lazer teknolojisinden faydalanabilirsiniz.

Günümüz teknolojisi ile dakikalar içinde göz yapınıza uygun bir lazer yöntemi ile gözlük ve kontakt lenslerinizle vedalaşmanız mümkün. Lazer cerrahisi öncesi yapılacak doğru muayenenin, gözünüze uygun olarak seçilecek lazer teknolojisinin türünün, kullanılan ekipmanın ve hekim tecrübesinin cerrahi başarıdaki rolünü ise unutmamakta fayda var.

Katarakt cerrahisi sonuçları yüz güldürüyor!

Göz bebeğinin arkasında yer alan doğal merceğimizin zamanla sarararak saydamlığını yitirmesine bağlı olarak ortaya çıkan katarakt, günümüzde dakikalar içerisinde tedavi edilebilmekte. Üstelik yapılan ameliyatta gözün içine takılacak merceğin hastaya özel olarak seçilmesi ile astigmatizma problemi veya yakın gözlüklerinden de kurtulmak mümkün.

Görmede bozulma, renklerde soluklaşma veya ışık hassasiyeti gibi bulguları olan katarakt hastalığı bazen tek gözde olduğunda sinsice ilerleyebilir ve ancak göz hastalıkları uzmanınca yapılacak detaylı bir muayene ile tanı konabilir. Katarakt tedavisinde kullanılan fakoemülsifikasyon cerrahisinde, kataraktlı mercek ultrason dalgaları ile temizlenmekte ve yerine suni bir mercek yerleştirilmesi yapılmaktadır. Katarakt ameliyatı; gece yatış gerektiren bir ameliyat olmayıp, hastalar ameliyatı takiben 2-3 saat istirahat ettikten sonra taburcu edilir.

Deneyimli cerrahlarca, teknolojik açıdan gelişmiş ve sterilizasyon kurallarına son derece dikkat edilen merkezlerde uygulanacak katarakt ameliyatlarının yaşam ile görme kalitesini artırdığı ve yüz güldürdüğü görülmektedir.

Sarı nokta hastalığının tedavisi var mıdır?

Sarı nokta (makula); gözün arkasında retinanın merkezinde yer alan, gözün ayrıntılı ve merkezi görmeden, dolayısıyla okuma, araba kullanma, yüzleri tanıma gibi görevlerinden sorumlu kısmıdır. Sarı nokta hastalığı ise makuladaki retina ve retina altındaki tabakalarda tahribat yaparak merkezi görmenin azalmasına yol açan bir hastalıktır. Sinsice ilerleyen hastalık görme kayıpları ve bozuklukları, renklerde bozulmalar, bulanık  ve sisli görme gibi sorunlara neden olur. Görme kayıplarının başlaması durumunda hastalar okuma ve yazma gibi eylemleri gerçekleştirmede zorlanırlar. Sokağa çıkmak için ve sosyal hayattan uzak kalmamak için yardıma gereksinim duyabilirler.

En önemli risk faktörü; ileri yaş (55 yaş üstü) olmak ile beraber aile hikayesi, güneş ışığı (UV), sigara kullanımı, obezite ve hipertansiyon diğer önemli risk faktörleridir. Kuru tip (%90) ve yaş tip (%10) olarak iki farklı şekilde izlenir. Kuru tip zamanla yaş tipe dönüşebilir. Erken teşhis ile hastalığı tetikleyen unsurlar ortadan kaldırılarak hastalığın daha yavaş ilerlemesi ve etkilerinin azaltılması sağlanabilir. Yaş tipte görme kaybı ani ve ciddi seviyededir. Yaş tip sarı nokta hastalığında 4-6 haftada bir yapılan göz içi enjeksiyonlar ile hastalık aktivitesi durdurularak kalıcı körlük gelişimi önlenebilmektedir.

Benzer Yazılar

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Gözlerde Enfeksiyon Sebebi!
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Gözlerde Enfeksiyon Sebebi!

Birçoğumuz duygulandığımız veya ağladığımız zaman, yüzümüzden küçük gözyaşları akmaya başlar. Ancak aynı zamanda, gözyaşlarımızı burun yoluyla boşaltan gözyaşı kanallarımız da vardır.

Devamı

Kırmızı Göz Hastalığı Olarak da Bilinen Konjonktivit Nedir?
Kırmızı Göz Hastalığı Olarak da Bilinen Konjonktivit Nedir?

Halk arasında kırmızı göz rahatsızlığı olarak bilinen konjonktivit; göz içerisindeki en dış doku olan konjonktiva tabakası ve göz kapağının iç yüzeyinin iltihaplanarak kırmızı bir hal almasına denilmektedir.

Devamı

Üveit Nedir?
Üveit Nedir?

Göz gözümüzün ortasında bulunan jel benzeri maddenin etrafını, üç tabakadan oluşan bir kılıf çevreler. Göz 3 tabakadan oluşurken; önde iris, ortada uvea ve arkada koroid adı verilen tabaka vardır. Gözün, en orta katmanındaki, damar tabakasına uvea denilmektedir.

Devamı

Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?
Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

“Şu anda kontakt lenslerin virüsü bulaştırdığına dair herhangi bir kanıt yok”

Devamı

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Terimleri
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Terimleri

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Terimleri

Devamı

Stres ile Görme Kaybının İlişkisi
Stres ile Görme Kaybının İlişkisi

Stres ile GStres birçok hastalığın açığa çıkmasında önemli bir paya sahipken, göz sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Genellikle stres altındayken meydana gelen retinada sıvı birikmesi olayı, görme kaybına kadar gidebiliyor. örme Kaybının İlişkisi

Devamı

Katarakt Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Katarakt Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Gözün içerisinde bulunan doğal merceğin saydamlığını yitirmesi ve matlaşmasına katarakt denir

Devamı

Göz Kızarıklığına Dikkat!
Göz Kızarıklığına Dikkat!

Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyaz kısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar damarlarının genişleyerek verdiği tepki sonucu gelişiyor

Devamı

Kontakt Lensler Göz Kaybına Sebep Olabilir Mi?
Kontakt Lensler Göz Kaybına Sebep Olabilir Mi?

Kontakt Lensler Göz Kaybına Sebep Olabilir Mi?

Devamı

10 Sene Sonra Eşini ve Çocuğunu Gördü!
10 Sene Sonra Eşini ve Çocuğunu Gördü!

Dünyası Aydınlandı! 10 Sene Sonra Eşini ve Çocuğunu Gördü!

Devamı