Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Hepatit B Virüsüne Dikkat!

Hepatit B Virüsüne Dikkat!

Hepatit B nedir?

Hepatit B, hafif bir rahatsızlıktan yaşam boyunca süren, siroz ve karaciğer kanserlerinin görülmesine sebebiyet veren, farklı sonuçlar doğurabilen bir karaciğer hastalığıdır.

Hepatit B, Hepatit B virüsü (HBV) ile görülür. Hepatit B hastalığı; akut ya da kronik olabilir. Hasta, HBV ile enfekte olduktan hemen sonra akut HBV enfeksiyonu ortaya çıkar. Akut HBV enfeksiyonu altı aydan daha uzun devam ederse bu durum kronikleşmiş olur. Kronik enfeksiyon; genellikle bir yaşam boyu devam eder. Hepatit B’den korunmanın en sağlıklı yolu; aşılarının yaptırılmış olmasıdır.

Akut hepatit B virüs enfeksiyonunun kronikleşme oranı nedir?

Akut olarak görülen HBV enfeksiyonunun, kroniğe dönme oranı görüldüğü yaş ile ilgilidir. Yaş arttıkça, kronikleşme oranı da azalır. Bebeklerde kronikleşme oranı yaklaşık %90’dır. Çocuk geliştikçe bu oran azalmaktadır. 1 ila 5 yaş grubunda; HBV ile enfekte olan çocuklarda, kronikleşme oranı yaklaşık %25 ila %50 arasındadır. Kronikleşmesi riski, 5 yaştan sonra %6 ila %10, yetişkinlerde ise yaklaşık %5 civarlarındadır.

Akut hepatit B virüsü nasıl bulaşır?

Akut hepatit B virüsü, kişinin; kan, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının bir başka kişinin vücuduna girmesi ile yayılır.  

Hangi aktiviteler bulaşmaya sebebiyet verir?

 • Enfekte anneden, doğum esnasında bebeğe bulaşması
 • Partner ile sex yapılması
 • Jilet ve diş fırçası gibi malzemelerin ortak kullanılması
 • Enfekte kişinin kanı ya da açık bir yarası ile temas edilmesi
 • Enjektör ya da diğer kesici alet yaralanmalarında kan ile temas edilmesi

Hepatit B virüsü hangi yollar ile bulaşmaz?

 • Aynı tabaktan yemek yemek ile
 • Ortak besin veya su tüketilmesi ile
 • Emzirme ile
 • Sarılmak, öpüşmek ve tokalaşmak ile
 • Öksürmek ve aksırmak ile
 • Aynı tuvaleti kullanmak, aynı havuza girmek, aynı araçta seyahat etmek

ve benzeri gibi yollar ile bulaşmamaktadır.

Hepatit B virüsü bulaştığı düşünülüyor ise ne yapılmalıdır?

Tedavinin etkinliği için acil olarak uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bu sorun için; aşı ve HBIG uygulanmaktadır.

Akut hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Akut hepatit B, yeni meydana gelen enfeksiyon olduğu için hiçbir belirti göstermeyebilir. Çocuk yaş grubunda belirti göstermemesi ihtimali daha yüksektir. Yetişkinlerde ise %70 oranında belirti verir. Akut hepatit B de en sık görülen belirtiler şunlardır;

 • Halsizlik
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • İdrarda görülen koyu renk
 • Göz ve cilt renginde sararma
 • Eklem ağrısı

Kronik hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Kronik hepatit B, uzun süre (20 ila 30 yıla kadar) hiçbir belirti vermeyebilir. Bunun beraberinde, hastalık karaciğeri olumsuz olarak etkilemeye devam etmektedir. Kronik hepatit B hastalarının yaklaşık %25’inde siroz ya da karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer rahatsızlıkları gözlemlenir. Karaciğerinde rahatsızlık gelişen kişilerin bazılarında herhangi bir belirti fark edilemeyebilir.

Kronik hepatit B ciddi bir hastalık mıdır?

Evet, kronik Hepatit B ciddi bir hastalıktır. Uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kişi hepatit B taşıdığını nasıl öğrenebilir?

Hepatit B, kolay kan testleri ile belirlenebilir. Bunun neticesinde, şu sonuçlara varılabilir;

 • Akut ya da kronik hepatit B varlığı
 • Hepatit B'nin daha önce geçirilmiş ve iyileşilmiş olduğu
 • Hepatit B için bağışıklığı olduğu
 • Yaptıracağı aşıdan fayda göreceği

Akut hepatit B nasıl tedavi edilir?

Akut hepatit B için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle; dinlenme istirahati, sıvı tüketimi ve gıda alımı önerilir; ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilmektedir.

Kronik hepatit B nasıl tedavi edilir?

Kronik hepatit B’ye sahip olan hastalar; bu konuda uzman doktorlar tarafından takip edilmelidirler. Hastalığın gelişimi ve tedavi yöntemleri hususunda düzenli olarak takip edilmeleri oldukça önemlidir. Tüm kronik hepatit B hastalığına sahip olan hastalarda tedavi gerekli olmayabilir. Tedavi alacak kişiler için ise çok sayıda ilaç seçeneği mevcuttur. Tedavi ile bu rahatsızlık kontrol altına alınarak, karaciğer yetmezliği, siroz veya kanser gibi hastalıkların doğmasının önüne geçilebilmektedir.

Kronik hepatit B hastaları karaciğerlerini korumak için ne yapmalıdır?

Kronik hepatit B’ye sahip olan kişiler; bu konuda uzman doktorlar tarafından düzenli olarak takip edilmelidirler. Alkolden kaçınılması önemlidir. Herhangi bir ilaç kullanımından önce muhakkak hekimlerine danışmalıdırlar ve potansiyel olarak karaciğere zarar verme ihtimali olduğu için; bitkisel ya da çeşitli destek ürünlerin kullanımlarından kaçınılması gerekmektedir.

Hepatit B engellenebilir mi?

Evet, engellenebilir. Bunun en kolay yolu; aşılanmaktır. Hepatit B aşısı; %90 oranının üzerinde koruyuculuk sağlamaktadır. Etkili ve güvenli bir korunma yöntemidir.

Benzer Yazılar

Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!
Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!

Böbreküstü bezleri böbreklerin üzerinde yer alan sarımsı endokrin sistem hormonlarını üreten bezlerdir.

Devamı

Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Sistir, idrar yollarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Üreme sisteminde en sık gördüğümüz hastalıklardan birisi olan sistitin görülme oranı, kadınlarda daha yüksektir. Zamanında tedavi edilmemesi durumunda ise, böbrekleri de olumsuz yönde etkiler ve mesane ile böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Devamı

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tam olarak sebebi belirlenmemiş olan bu hastalığın her yaşta görülmesi mümkün olduğu gibi, çoğunlukla 60 yaş üstünde görüldüğünden ileri yaş hastalığı olarak düşünülebilir.

Devamı

Prostat Kanseri Olduğum Takdirde Beni Neler Bekliyor?
Prostat Kanseri Olduğum Takdirde Beni Neler Bekliyor?

Yalnızca erkeklerde bulunan bir bez olduğu için yalnızca erkekler prostat kanserine

Devamı

Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları
Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları

Günlük yaşamın telaşı, iş hayatındaki ağır stres, sağlık sorunları ve bunun gibi olaylar… Bunların tümü duygularınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?
Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Birçok kanser örneğinde olduğu gibi, böbrek kanserinin de nedeni tam olarak bilinememektedir. Yapılan araştırmalar, bazı durumların risk oluşturabileceğini gösteriyor

Devamı

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?
İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

Devamı

Yenidoğan Testis Torsiyonuna Dikkat!
Yenidoğan Testis Torsiyonuna Dikkat!

Testisler anne karnında gelişirken böbrek bölgesinde oluşur. Testisin damar ve sinirleri böbrek bölgesinden gelir. Yani uzun bir sap ile aşağıya iner. Bu yerleşme tam anlamıyla olmayabilir. Herhangi bir yerde takılı kalır.

Devamı