Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Enfeksiyonu!

Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Enfeksiyonu!

Kadınların korkulu rüyası rahim ağzı enfeksiyonu!

Genital bölge, karın ve kasık bölgesinde; sancı, ağrı, yanma, akıntı, kötü koku ve kaşıntı gibi belirtilerle kadınlarda sık sık görülen rahim ağzı enfeksiyonu, kadınların korkulu rüyası diyebiliriz. Kişiyi oldukça rahatsız ederek, yaşam kalitesi ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen rahim iltihaplanmaların nedeni genellikle, bakterilerdir. Bunun yanı sıra; “Gonore” veya “Klamidya” enfeksiyonları olarak adlandırılan virüsler de, rahim ağzı iltihaplanmalarına neden olmaktadır. Bu virüs ve bakteriler, çeşitli yollardan bulaşarak veya çeşitli nedenlerle vücutta oluşarak enfeksiyona neden olmaktadır. Bazı durumlarda, uzun süreli antibiyotik kullanımı da rahim bölgesinde kurumaya neden olarak kaşıntıyı gündeme getirebilir, bu kaşıntı sonrasında da enfeksiyon görülebilir. Peki rahim ağzı enfeksiyonunu önlemek mümkün mü?

Bu kurallara uyarak enfeksiyonu önleyebilirsiniz!

Vajinal temizlik, bu enfeksiyonlardan korunmada ilk ve temel kuraldır. Vajina bölgesini önden arkaya doğru temizlemelisiniz. Eğer temizliği bu şekilde yapmazsanız, arkadaki enfeksiyonel bakteriler, vajina girişine ulaşarak risk oluşturabilir. Bazı vajinal temizleyiciler, o bölgede pH’ı olumsuz etkilediği için, vajina bölgesini duru su ile temizlemek en sağlıklısıdır. Vajina bölgesini temiz ve kuru tutmak, sizi enfeksiyonlardan yüksek oranda koruyacaktır.

İç çamaşırınızı her gün değiştirin!

Günlük yaşamımızda vajinal bölge kapalı kaldığından havalanması ve günlük hijyeni yerine getirme sebebiyle her gün değiştirilmelidir. Polyester içerikli iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırların kullanımı genital bölgede oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesinde gereklidir.

Parfümlü ürünlerden kaçının!

Parfüm içeren temizlik ürünlerinden kaçınmalısınız. Ağda veya jilet, genital bölgedeki tüylerin alınmasında pratik bir yöntem olarak görünse de kıl köklerinde tahrişe bağlı iltihaplanmayı attıracaktır. Bu yüzden gelişmiş yöntemleri kullanmak, iltihaplanmayı önlemede daha çok yardımcı olacaktır.

Cinsel ilişkilerinizde prezervatifi es geçmeyin!

İlişkide her iki tarafı da korumak adına, prezervatif faydalı olacaktır. Çünkü bu tür enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşabilmektedir. Bunu yanı sıra, regl dönemlerinde sıklıkla ped değiştirmeye özen gösterin. Uzun süre değiştirmemek, enfeksiyon riskinizi yükseltebilir.

Başka neler yapılabilir?

Dar kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Pamuklu kıyafetler giymek, vajinanın hava alması açısından daha iyi gelecektir. Duş alırken ve genital bölgede temizlik yaparken, aşırıya kaçmayın. Çünkü bu durum, genital bölgedeki asit dengesini bozabilir. Vajinayı korunmasız hale getirip, mikropların çoğalmasına zemin hazırlayabilir.  Özellikle yaz aylarında havuzdan veya denizden çıkarken ıslak bikini, mayo ile oturmamaya özen göstermelisiniz.

Benzer Yazılar

Sezaryen Doğum İle Obezite Arasında Bir İlişki Var Mı?
Sezaryen Doğum İle Obezite Arasında Bir İlişki Var Mı?

Sezaryen, bir doğum tercihinden ziyade anne ve/veya bebek için hayat kurtaran bir operasyon olduğunda uygulanmaktadır.

Devamı

Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Olur?
Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Olur?

Hamilelik; döllenmeden, doğuma kadar bir kadının vücudunda birkaç adımda gerçekleşir.

Devamı

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?
Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?

Hamilelikte ideal kilo alımı olarak bir değerlendirme yoktur.

Devamı

Anne Adayları Bu Öneriler ile Yazı Rahat Atlatın!
Anne Adayları Bu Öneriler ile Yazı Rahat Atlatın!

Yaz aylarında hamilelerde; sıcak basmaları, alerjik problemler, bulantı ve kusmalarda artış, halsizlik, uykusuzluk, nefes darlığı gibi problemler artar.

Devamı

Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri Nedir?
Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri Nedir?

Vajinanın dış bölgesinde meydana gelen genital bölge kanserlerine, dış genital kanseri diğer adıyla da vulva kanseri denir. Vulva, kadın genital bölgesindeki en dış ve en hassas kısımdır.

Devamı

Yumurtalık Kisti Nedir?
Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri birçok kadında karşılaşılabilen bir durumdur.

Devamı

Gebelikte Oruca Dikkat!
Gebelikte Oruca Dikkat!

Ramazan ayı ruhen ve bedenen arınma ayı olmakla birlikte yaz aylarında nefsin tutulması gereken süre 17 saatten fazladır. Bu süreye adaptasyon ilk günlerde gebe olmayan insanlar için dahi kolay olmazken gebelerin bu kadar uzun süre yemek yemeden, su içme

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

Erkeklerden alınan spermlerin ve kadın üreme hücreleri olan yumurtaların vücut dışında laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllemenin sağlanmasında rol oynayan tedavi yöntemidir.

Devamı

Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi
Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi

Rahim ağzındaki ve vajinada yer alan küçük bezelerden salgılanan sıvıya vajina akıntısı denir. Salgılanan bu sıvı; oluşan döküntüleri ve eski hücreleri yok etmek için her gün vajinadan akar, üreme sistemi ve vajinayı sağlıklı tutmasını sağlar.

Devamı