Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp kası iltihabı nedir?

Kalp kası, diğer ismiyle miyokard olarak bilinir. Miyokardit ise kalp kasının iltihaplanması veya enfeksiyonu anlamına gelir. Kalp kası, kalbin önemli bir kısmını oluşturur ve kalp kasında da diğer vücut kaslarında olduğu gibi iltihap meydana gelebilir. Bakteri, virüs, mantar, otoimmun hastalıklar; bu duruma neden olabilen bulgulardır. Kalp kası hastalıklarının yaklaşık %25’ini kapsayan kalp kası iltihaplanmasında kalp kası hücrelerinde bozulma görülür.

Kalp kası iltihabı belirtileri nelerdir?

Kalp kası iltihabının belirtileri hemen görülmez, yavaş bir şekilde gelişir. İlk aşamadaki belirtiler, birçok hastalıkla benzerlik gösterebilir. Genellikle belirtilerin grip ya da zatürre gibi rahatsızlıklarla benzediğini söyleyebiliriz. Bazı kişilerde ise belirtiler ansızın kendini gösterir. Sıklıkla rastlanan belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Soluk ten
 • Ateş ve titreme
 • Kas ve eklem ağrısı
 • İştahta azalma
 • Mide bulantısı
 • Nedensiz kilo verme
 • Ayak ve bacakta ödem
 • Karın şişliği
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Ritim problemi

Bu belirtiler, kişiden kişiye göre değişir. Aynı zamanda; iltihabın şiddeti ve süresi de belirtilerde değişiklik gösterebilir. Düşürülemeyen ateş, yorgunluk, nefes darlığı gibi durumların varlığında mutlaka bir Kardiyoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Kalp kası iltihabının nedenleri nedir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde; virüs, bakteri veya mantarın yol açtığı enfeksiyon ve birtakım otoimmün rahatsızlıklar kalp kası iltihabına yol açabilir. En önemli faktör; genellikle viral enfeksiyonlardır. Fakat, difteri ve lyme hastalığına neden olan bakteriler, lupus gibi sistemik hastalıklar da kalp kası iltihabına neden olabilmektedir. Ayrıca; toksik reaksiyona neden olabilen bazı ilaçların kullanımı, antibotikler ve uyuşturucu maddeler de bu duruma yol açabilir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması halinde; vücut mikrop ile savaşır. Ancak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde durum daha farklı olabilir.

Kalp kası iltihabı teşhisi nasıl konur?

Öncelikle doktor tarafından hastanın tıbbi öyküsü alınır ve fiziki muayene yapılır. Ek olarak bazı testler yapılır. Bu testler şunlardır:

 • Kan testi: Miyokardit ile ilişkili kan tetkikleri yapılır.
 • Transtorasik ekokardiyogram: Bu test ile kalp boşluğu ve kalp yapısı gözlemlenerek; kalp yapısının fonksiyonu değerlendirilir.
 • Elektrokardiyogram: Kalbin elektriksel aktivitesi izlenerek anormal kalp ritmi gözlemlenir. Vücudun birden fazla noktasına elektrotlar yerleştirilir ve meydana gelen elektrik değişiklikleri yükseltilir, kaydedilir.
 • Göğüs röntgeni: Akciğer rahatsızlıkları da kalp kası iltihabı ile bulgulara yol açabilir. Ayırıcı tanının sağlanması için göğüs röntgeni talep edilebilir.
 • Holter: Kalp ritminin görülebilmesi için ritim holter takılabilir.

Kalp kası iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kalp kası iltihabı; ritim bozukluğuna ve kalp yetmezliğine neden olabileceğinden dolayı hastaya bazı ilaçlar reçete edilir.  Bu ilaçlar ile kalp kası fonksiyonları desteklenir, ritim bozukluğunun gelişmesi önlenir. Vücutta ödem mevcut ise sodyum kullanımı ve sıvı akışının sağlıklı olmasına yarayaracak diüretik ilaçlar verilebilir. Fakat, bazen hastada durum ağır olabilir. Bu hastaların hastaneye yatırılarak gözlem altında tutulması önerilir. Hastanedeyken damar yoluyla verilen ilaçlar zaman kaybetmeden kalbe ulaşarak, kalp yükünün azaltılmasına destek olur.

Kalp kası iltihabının tedavisi; hastanın klinik durumu ve kalp fonksiyonu değerleri doğrultusunda planlanır. Genellikle hafif kalp kası iltihabında istirahat verilir ve ilaç reçete edilir. Fakat, kalp atışı düzensiz ilerleyen, kalp fonksiyonu bozulmuş hastaların hastanede kontrol altına alınması gerekir. Ciddi durumlarda ise ventiküler destek cihazı ve aort pompası gibi tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Eğer, hastalık şiddeti fazla ise kalp nakline ihtiyaç duyulabilir.

Benzer Yazılar

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Düzenli Egzersizler Kalp Hastalıklarının Oranını Düşürür Mü?
Düzenli Egzersizler Kalp Hastalıklarının Oranını Düşürür Mü?

Fiziksel aktiviteler ve hareketlilik kalp sağlığı için oldukça önemlidir.

Devamı

Şeker Hastaları Kalp Krizi Konusunda Nelere Dikkat Etmeli
Şeker Hastaları Kalp Krizi Konusunda Nelere Dikkat Etmeli

Şeker hastalığı, kan şekeri olarak da isimlendirilen kan şekerinin yüksek çıktığında görülen bir hastalıktır.

Devamı

Kalbin Çalışma Mekanizmasını Biliyor Musunuz?
Kalbin Çalışma Mekanizmasını Biliyor Musunuz?

Kalp, göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasında büyük bir alanı kaplayan, en hayati organımızdır.

Devamı

Aile Geçmişinde Kalp Rahatsızlığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Aile Geçmişinde Kalp Rahatsızlığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan kalp ve damar hastalıklarındaki en önemli risk faktörü genetik faktörlerdir.

Devamı

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin organları; gebeliğin ilk 8 haftasında gelişirken, doğumsal kalp hastalıkları da bu süreçte ortaya çıkar.

Devamı

Kalp Hastalıkları ve Erektil Disfonksiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
Kalp Hastalıkları ve Erektil Disfonksiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Erektil disfonksiyon, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur.

Devamı

Kalp Yetmezliğinden Kurtulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!
Kalp Yetmezliğinden Kurtulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!

Kalp yetmezliğinin 2 türü vardır. Daha doğrusu kalbin sağ ve sol tarafı vardır. İkisi ayrı ayrı görevlere sahiptir. Kalbin sağ tarafı vücuttan gelen kirli kanı akciğerlere gönderir.

Devamı

Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri
Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri

Gebelik sürecinde hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anne adayının doğum esnasındaki kan kaybına karşı direncinin artırılması amacıyla kalp ve dolaşım sisteminde bazı değişiklikler gözlemlenir

Devamı

Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!
Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, ‘’birçok çalışma kış aylarında kalp krizi geçirme riskinin arttığını kanıtlıyor. Bu bağlamda bilinmesi gerekenler nedir? Ve kalp krizi riskini azaltmak için neler yapılabilir?’’ sorularını yanıtladı.

Devamı