Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kalp Yetersizliğinde Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat!

Kalp Yetersizliğinde Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat!

Kalp yetersizliğinde beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin!

Kalp yetersizliği, kalbin kasılma gücünü yitirdiğinde veya esnekliğini kaybettiğinde, kalbin doku ve organlara gerekli kanı pompalayamaması sonucu ortaya çıkar.  Kalp yeterince kanla dolamadığı zaman, vücuda daha az kan pompalanmış olur. Yeterli kan akımı olmadığında ise, vücudun tüm ana işlevleri bozulur.                                                                                                                                                                

Kalp yetersizliği zamanında tedavi edilmediğinde, hayati tehlike riski taşır ve ciddi bir hastalıktır. Gerekli tedaviler sonucu kişiler uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilir. Düşük tansiyon, halsizlik, ödem, kilo alma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı kalp yetersizliğinin en önemli belirtileridir. Hastalığın diğer bir belirtisi de, bacaklarda, karın ve akciğer boşluğunda su toplanmasıdır. Akciğerlerde su toplandığında, özellikle sırtüstü yatıldığında daha belirgin hale gelen nefes darlığı ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman başka nedenlere bağlanarak bu şikâyetlerin önemsenmemesi ne yazık ki hastalığın teşhis ve tedavi sürecini uzatmaktadır.

Tedavinin yanı sıra; yaşam tarzının değiştirilmesi, diyet ve beslenme alışkanlıklarınızın düzenlenmesi gerekmektedir. Uygulayacağınız sodyum ve potasyum diyeti ile kalp yetmezliğinin belirtilerini iyileştirebilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Kalp yetmezliğinde, vücuttaki potasyum ve sodyum dengesinin önemi büyüktür. Diyeti uygularken, potasyum yönünden zengin, sodyum bakımından düşük besinleri içeren beslenme düzeni planlanmasında fayda olacaktır.

Potasyum alımının dengelenmesi çok önemli…

Potasyum vücudumuzda bulunan ama vücudumuz tarafından üretilmeyen, besinlerle alınması gereken, önemli minerallerden biridir. Yeterli miktarda alındığı zaman hücrelerin ve dokuların düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Kalbin düzgün çalışması için zorunlu bir mineraldir. Kalp kaslarının zamanında kasılma ve gevşemesi için gereklidir. Düşük potasyum sonucunda ise, kalp atışlarında düzensizlik görülür. Kişiler, sosyal hayatlarında daha çabuk yorulmaya başlar.

Kalp yetersizliği tedavisinde kullanılan ilaçların başında, idrar söktürücüler gelir. Vücutta biriken su sonucu, bacaklarda şişmeyle kendini gösteren durumlarda da bu ilaçlar çok işe yarar. Fakat artan idrarla vücuttan bolca potasyum atılır. Bu nedenle potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi ve vücuttaki potasyum miktarının dengelenmesi tavsiye edilmektedir.

Potasyum açısından zengin gıdalar nelerdir?

 • Brokoli                                                                                        
 • Patates
 • Ispanak
 • Yeşil salatalar (roka, tere, semizotu)
 • Muz 
 • Yoğurt
 • Bakliyat (özellikle kuru fasulye ve mercimek)
 • Kuru kayısı
 • Bal kabağı
 • Nar
 • Kırmızı pancar
 • Mantar
 • Kuru erik
 • Avokado

 

Kalp yetersizliğinde düşük sodyum tüketiminin önemi büyük!

Vücut için gerekli minerallerden biridir. Besinlerin içeriğinde doğal olarak bulunur. Sodyumun bilinen en iyi kaynağı, tuzdur.

Kalp yetersizliğinde günlük tuz tüketimi 5 gramın (1 silme tatlı kaşığı) altında olmalıdır. Sodyum kısıtlamasında temel amaç zayıflamış olan kalbin daha fazla zorlanmasını önlemektir. Kalp yetmezliği hastalarında, böbrek fonksiyonları da bozulduğu için tuz tutulması olur. Tuz, bedende sıvı tuttuğundan dolayı hastada ciddi kalp yetmezliği, nefes darlığı, çarpıntı, ödem gibi şikâyetler ortaya çıkmaktadır.

Yüksek sodyum içeren besinler hangileridir?

 • Sofra tuzu
 • Salata sosları
 • Et, balık, pastırma
 • Peynir
 • Salatalık turşusu
 • Hazır çorba
 • Konserve sebzeler
 • Fast food ürünler
 • Tuzlu kuruyemişler
 • Simit ve benzeri gıdalar
 • Kavrulmuş ve tuzlu kuruyemiş

Kalp yetersizliği hastalarının beslenme düzeninin belirlenmesi, hastalığın yönetiminde önemli bir girişimdir. Beslenme şekli, hekim tarafından hastanın özellikleri göz önünde tutularak “kişiye özel” olarak düzenlenmelidir. Bu nedenle, mutlaka hekiminizin görüşlerini almalı ve bir beslenme uzmanı ile görüşerek, beslenme düzeninizi planlamanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Gençlerde Kalp Krizi Riskine Dikkat!
Gençlerde Kalp Krizi Riskine Dikkat!

Bu nedenle, genç yaşta yapılan kalp kontrolleri oldukça önem arz etmektedir.

Devamı

Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri
Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri

Gebelik sürecinde hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anne adayının doğum esnasındaki kan kaybına karşı direncinin artırılması amacıyla kalp ve dolaşım sisteminde bazı değişiklikler gözlemlenir

Devamı

Kalp Krizi Riskinizi Ölçün!
Kalp Krizi Riskinizi Ölçün!

Egzersiz Stres Ekokardiyografi uygulaması ile kalp krizi riskinin, yüzde 90-95 oranında ölçülebilmesi mümkündür.

Devamı

Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz
Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz

Egzersiz uygulamaları ya da kalbin atımını hızlandıracak ilaçlar ile yapılan ekokardiyografi görüntüleme yöntemidir

Devamı

Altın Değerinde Kalp Dostu 10 Yiyecek!
Altın Değerinde Kalp Dostu 10 Yiyecek!

Kalp ve damar sağlığını genç yaşlarda koruyacak şekilde beslenme düzeni oluşturmak ilerleyen yaşlar için en güzel ve en değerli yatırım olacaktır.

Devamı

Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?
Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp kası, diğer ismiyle miyokard olarak bilinir. Miyokardit ise kalp kasının iltihaplanması veya enfeksiyonu anlamına gelir. Kalp kası, kalbin önemli bir kısmını oluşturur ve kalp kasında da diğer vücut kaslarında olduğu gibi iltihap meydana gelebilir.

Devamı

El Bileğinden Kalbe Giden Yol: Radial Anjiyografi
El Bileğinden Kalbe Giden Yol: Radial Anjiyografi

Radial koroner anjiyografi; el bileğinden nabız alınan radial arter damarından girilerek yapılan koroner anjiyografi uygulamasıdır

Devamı

Kalp Hastalıkları ve Erektil Disfonksiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
Kalp Hastalıkları ve Erektil Disfonksiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Erektil disfonksiyon, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur.

Devamı

Kalp Yetmezliğinden Kurtulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!
Kalp Yetmezliğinden Kurtulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!

Kalp yetmezliğinin 2 türü vardır. Daha doğrusu kalbin sağ ve sol tarafı vardır. İkisi ayrı ayrı görevlere sahiptir. Kalbin sağ tarafı vücuttan gelen kirli kanı akciğerlere gönderir.

Devamı

Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!
Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, ‘’birçok çalışma kış aylarında kalp krizi geçirme riskinin arttığını kanıtlıyor. Bu bağlamda bilinmesi gerekenler nedir? Ve kalp krizi riskini azaltmak için neler yapılabilir?’’ sorularını yanıtladı.

Devamı