Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Koku alma bozukluklarının tedavisi var mıdır?

Koku alma bozukluklarının tedavisi var mıdır?

Çevremizi algılamamızı sağlayan şey 5 duyu organlarımızdır. Koku duyusu da bunlardan biridir. Anne karnındaki bir bebeğin ilk gelişen duyusu kokudur ve bebeğin annesinin kokusuna olan hassasiyetinin sebebi de budur.

 

Koku alma duyusunun yok olması, koku duyusu bozukluklarından en sık rastlanandır. Koku alma bozukluklarının tedavisinde öncelikle, sorunun hangi sebeple ve ne kadar süredir var olduğunu tespit etmek gerekir. Hastalığın nedeni hakkında bilgi edinmek için öncelikle şiddeti, ne kadar süredir var olduğu, nasıl ve ne aralıklarla hissedildiği sorularının cevapları belirlenmelidir. Koku alma bozukluğunun tedavisi ve sonucu kaynaklandığı sebebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Koku alma bozukluğu doğrudan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmasa da, hastaların yemeklerden lezzet alamaması zamanla yeme bozukluğuna ve aşırı kilo kaybına yol açabilir. Bu durum ise kişinin depresyona girmesine sebep olabilir. Koku alamayan hastalar, bozuk besinleri fark etmez ya da soba zehirlenmesi gibi durumlarda algılayamayacakları için risklerle karşı karşıya kalabilirler.

 

Koku alma bozukluğunun sebebi yaşlılık ve beyin tümöründen kaynaklanıyorsa tedavi sonuç vermeyebilir ancak polip ve tümörler sebep oluyorsa tıkanıklığın açılmasıyla hasta sağlığına kavuşur. Herhangi bir ilacın sebep olduğu koku alma bozukluğunda ilaç kesildikten sonra hasta sağlığına kavuşurken, kafa travmalarına bağlı olarak gelişen bozukluklarda hastaların yüzde 20’si 1-3 ay içerisinde iyileşmektedir.

 

Koku alma bozukluğu şikayetiyle doktora giden hastalara öncelikle KBB muayenesi yapılır. KBB muayenesi yapılan hastaya koku alanı endoskopisi yapılarak koku alma bozukluğunun iletim tipi bir kayıp olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu muayenenin ardından hastaya Koku eşiği, Koku ayırt etme, koku tanılama ve koku hedonik skala testleri yapılır. Yapılan testler sonucunda koku alma bozukluğunun türü tespit edilir. Daha sonra ise koku alanı tomografi ile görüntülenir ve MR çekilerek koku soğancığının hacmi değerlendirilir. Böylece koku alma bozukluğunun sinirsel bir sorun sebebiyle mi yoksa iletim tipi mi olduğu anlaşılır. Eğer hala anlaşılamıyorsa beyindeki koku bölgelerine sinyalin ulaşıp ulaşmadığı test edilir.

 

Tedavi sürecinde, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve rehabilitatif terapi olmak üzere üç seçenek bulunmaktadır. Koku alma bozukluğu tedavisinde A vitamini desteği sıklıkla kullanılmaktadır. Bozukluğun sebebine bağlı olarak kullanılacak ilaçlar değişiklik göstermektedir. İlaç tedavisiyle sonuç alınamayan durumlarda cerrahi tedavi ile koku alanı önündeki engel ortadan kaldırılarak sorun çözülür. Hastalığın sebebi sinirsel bir bozukluksa Koku Eğitimi ile destek tedavi uygulanabilir.

Benzer Yazılar

Koku Alma Bozuklukları
Koku Alma Bozuklukları

Eğer koku alamıyorsanız hemen telaş yapmanıza gerek yok. “Koku alamıyorum” dediğiniz durumun ne zaman ortaya çıktığını hatırlamaya çalışmanız gerekmekte. Bu bir viral enfeksiyon sonrası bir kaç günlük bir durum ise geçici olabilir.

Devamı

Dış Kulak İltihabı Ağrısı Evrelerine Göre Daha Şiddetli Olabiliyor
Dış Kulak İltihabı Ağrısı Evrelerine Göre Daha Şiddetli Olabiliyor

Dış kulak iltihabı, kulağın dış kulak yolunda meydana gelen iltihabi durumdur. Tıpta bu iltihaba otitis externa adı verilir. Yüzücülerde çok sık görülüyor olmasından dolayı, yüzücü kulağı olarak da bilinen bu hastalığın en önemli nedeni, kulak kanalını istila eden bakterilerdir.

Devamı

İç Kulak Kristalleri Neden Baş Ağrısı Yapar?
İç Kulak Kristalleri Neden Baş Ağrısı Yapar?

Halk arasında iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bildiğimiz vertigo (BPPV); başın pozisyonu ile birden başlar ve kısa sürerek tüm dünyanın başınıza yıkılmış olduğu hissini veren bir baş dönme çeşididir.

Devamı

Kulak Çınlaması Nedir?
Kulak Çınlaması Nedir?

Kulakta ya da kafanın içinde duyduğunuz sesleri kulak çınlaması olarak tanımlanır.

Devamı

Ses Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?
Ses Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

İnsanlar sesine çok değer verir ve genellikle ses sağlığını korumak için hiçbir şey de yapmazlar. Sesi hasar gören kişiler daha sonra bu sorunu araştırır; ancak sesi zarar görmeden sesini korumak daha önemlidir.

Devamı

Kulak Hastalıkları ve Enfeksiyonları
Kulak Hastalıkları ve Enfeksiyonları

Soğuk ve mevsimsel ani değişen havalar hastalıklara ön ayak oluyor.

Devamı

Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?
Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?

Ses bozuklukları birden çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Devamı

Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!
Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!

İçinde bulunduğumuz yaz ayları, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ile bir araya gelince, serinlemek için havuz ve denizler tercih ediliyor.

Devamı

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?
Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Bademcikler, vücudun bağışıklık sisteminin en önemli parçalarıdır.

Devamı