Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ramazan Ayında Aç Kalmanız Kilo Almayacağınız Anlamına Gelmiyor!

Ramazan Ayında Aç Kalmanız Kilo Almayacağınız Anlamına Gelmiyor!

Ramazan ayında doğru beslenme

Ramazan ayında tutulan oruç sebebiyle beslenme alışkanlıkları 1 ay boyunca tamamen değişiyor. Saatler boyunca aç kalıp, zengin iftar sofralarında çeşitli yemekleri yemeye başlamak, mide-barsak hastalıklarının gelişimine yol açabiliyor. Bu dönemde ihmal edilen beslenme alışkanlıkları bazı hastalıkların gelişimine yol açarken, aynı zamanda kilo almak da kaçınılmaz oluyor.

Aç kalmanız kilo almayacağınız anlamına gelmiyor

Gün boyu aç ve susuz kalarak kilo almayacağınız anlamına gelmiyor. Oruç tutarken daha az hareket etmeniz metabolizma hızınıza da etki eder. İftarda aşırı besin tüketmeniz, kilo problemleri ile karşınıza çıkacaktır, unutmayın. Özellikle, bu ayda artan tatlı tüketimi de önemli bir risktir. Düzenli olarak ev yemeği tercih ediyor olsanız da iftar saatinde aşırıya kaçmanız, ay sonunda size birkaç kilo olarak geri dönebilir.

Hazımsızlık ve gaz şikayetleri

Oruç tutarken doğru ve sağlıklı beslenmeye uyulmadığında hazımsızlık ve gaz şikayetleri görülebilir. İftar vaktinde aşırı yemek yemeyerek, öğünleri 2’ye, hatta 3’e bölerek, çok sıcak ve soğuk gıda tüketimlerinden uzak durarak, yemeğinizi yavaş ve iyi bir şekilde çiğneyerek, asitli içecek tüketimini tercih etmeyerek bu şikayetlerin ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz. Kızartma ile yapılan yemeklerden ziyade az yağlı yemekleri tercih edip, yemek tercihinizi ızgara, fırın veya haşlama yöntemlerinden hazırlanmış gıdalardan yana kullanabilirsiniz.

Egzersiz programınız olmalı

Bu ayda tek öğün beslenmek sizi birçok besinden mahrum bırakıyor. Özellikle sebze ve meyve grubundaki besinlerin tüketimine ara verildiğini ve unutulduğunu gözlemleriz. Bu gruptaki ürünleri kabukları ile beraber tüketmeye özen gösterin. Çünkü, sahip olduğu vitamin ve mineraller, kabuklarında olan bu meyveleri yemenizle beraber günlük posa alımınız da artar. Daha önce yaptığınız egzersizleri devam ettirin, eğer egzersiz programınız yoksa alışacağınız bir düzen oluşturun. İftardan 45 dakika sonra, en az 30 dakika düşük tempolu yürüyüş yaparak sindirim sisteminize destek olabilir, ay sonunda dönüşü muhtemel olan birkaç kilonun önüne geçebilirsiniz.

Tüm bu uyarılara ve önlemlerle rağmen, mide-barsak şikayetlerinizde azalma olmuyor ve devam ediyorsa Gastroenteroloji uzmanınıza başvurmanızda fayda var.

Benzer Yazılar

Divertikülit Hastalığı Nedir?
Divertikülit Hastalığı Nedir?

Divertikülit; kolondan dışarı çıkan balon şeklinde olan keseciklere verilen isimdir. Genelde kalın barsak kasının zayıf alanlarında gelişir.

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Endoskopik Reflü Tedavisi
Endoskopik Reflü Tedavisi

18 yaşından büyük ve sfinkter gevşekliği 3 cm’nin altında olan hastalar için uygun bir tedavidir. Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için de tercih edilebilir.

Devamı

Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!
Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!

Özofagus (Yemek Borusu) Kanseri boğazımızdan mideye kadar giden yemek borusunda

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat
Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat

Gizlice gelişim gösteren hastalıklardan olan yemek borusu kanseri büyütülmeyen küçük görülen yutkunma zorluğu ile ön sinyallerini verebilir.

Devamı

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Salmonella Nedir?
Salmonella Nedir?

Salmonella, insanlarda şiddetli ishal ve ateşe sebebiyet veren oldukça zararlı bir bakteridir.

Devamı

ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?
ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?

Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi olarak açılan ERCP; karaciğer, safra kesesi, safra kanalı ve pankreas gibi alanlardaki sorunları tespit etmek ve tedaviye yön vermek için uygulanmaktadır. Radyolojik ve endoskopik bir işlemdir, Gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Vücutta kesi açılmaz, sindirim boşlukları kullanılır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız