Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Saç Boyaları Alerjiye Davetiye Çıkarıyor!

Saç Boyaları Alerjiye Davetiye Çıkarıyor!

Saç boyaları alerjiye davetiye çıkarıyor!

Kadın veya erkek fark etmez, saçlarımızda beyazlar gördüğümüzde veya saçımızın rengini beğenmediğinde hemen rengini değiştirebiliyoruz. Ancak saç boyatmak bazen alerjilerle sonuçlanabiliyor. Kullanılan saç boyaların içerisindeki maddeler, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Özellikle; kısa aralıklarla veya erken yaşlarda yapılan saç boyama işlemleri, tüm vücuda zarar vermekle birlikte, alerji riskini de çok arttırmakta. Öyle ki; son yıllarda erken dönemde başlanılan saç boyaları sebebiyle, alerjik hastalıklar da bir hayli artmış durumda.

Saç boyasının sebep olduğu alerjiler nasıl belirti verir?

Boyama işlemi esnasında veya sonrasında; boyanın yüzde değdiği yerlerde, gözde veya kulak arkasında kızarıklığınız varsa, kafa bölgesinde veya vücut genelinde kabuklanma, kaşıntı ve ödem gibi şikayetleriniz varsa, kullandığınız boyanın alerji yapmış olma ihtimali çok yüksek!

Alerjiye sebep olan PDP maddesi!

Saç boyalarında alerjiye sebep olan etmen olan PDP (Parafenilendimane) maddesi, aynı zamanda geçici yapılan dövmelerde de mevcut. PDP bir deri duyarlaştırıcısıdır. Bazı hassas cilde sahip olan kişilerde, PDP maddesi cilt ile 2. Kez temas ettiğinde alerji de başlamış olur.  O bölgede kızarıklık, sulantı ve kaşıntı görülebilir. Daha sonra bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski ise çok yüksektir.

Saç boyası çeşitlerinin hepsi alerji yapar mı?

Bu durum, kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak cilt sağlığı ve de alerji açısından en riskli olanı, günümüzde sıkça tercih edilen kalıcı saç boyalarıdır. Bu boyalar, toz veya sıvı halde kullanılmaktadır. Saçta kalma süresi daha uzun olduğu için yan etkileri ve de alerjene maruziyet de o kadar artmaktadır.

Peki neler yapılabilir?

  • Öncelikle saçınızı mümkünse doğal renginde kullanmak, hem genel vücut sağlığınız, hem saçlarınız hem de alerji riskine karşı korunabilmek için yapılması gereken en doğru davranıştır.
  • Saçlarınızı yine de boyatmak istiyorsanız saç boyama işlemine erken dönemde yaşta başlamamak, başlamak isteyen gençlerimizi bilgilendirmek faydalı olacaktır.
  • Boyama işlemini tekrarlayacaksanız uzun aralıkları tercih edin.
  • Saçınızı ilk defa boyayacaksanız; boyadan minik bir parça alarak dirseğinizin iç kısmı ve kulak arkasına uygulayarak, sizde alerji yapıp yapmayacağını görebilirsiniz. Ancak bunun için 2 gün, duş almamanız gerekmektedir. Boyayı sürdüğünüz bölgelerde 2 günün sonunda kızarıklık, kaşıntı veya sulantı şikayetleri varsa boyayı kesinlikle yapmamalısınız.
  • Bir diğer yöntem ise, yama testidir. Hekim kontrolünde yapılan bu testte, alerjik madde kişinin sırtına yapıştırılır. Doktorun belirlediği saatler aralığında sırtta tutulan test, kesinlikle ıslanmamalıdır. Bu süre sonunda, kişinin vücudundaki tepkilere göre alerjen madde tespit edilir. Neye alerjisi olduğu hakkında bilgilendirilen hasta boya seçiminde, içerisinde alerjisi olan maddeyi içermeyen markaları tercih etmelidir.

Benzer Yazılar

Vücutta Görülen Ödemlere Dikkat
Vücutta Görülen Ödemlere Dikkat

Vücutta yer alan bazı dokularda normal olmayan sıvı birikimine ödem denir

Devamı

Kış Mevsiminde Cilt Kuruluğu İçin Yapılması Gerekenler
Kış Mevsiminde Cilt Kuruluğu İçin Yapılması Gerekenler

Kış mevsimi, cilt kuruluğunun özellikle görüldüğü ve artış gösterdiği dönemdir.

Devamı

Ayaklarınızın Bakıma İhtiyacı Olabilir!
Ayaklarınızın Bakıma İhtiyacı Olabilir!

Batık tırnak; kişinin ayak sağlığını tehdit ederek, yaşam kalitesini düşürür.

Devamı

Dar Burun Sendromu Nedir?
Dar Burun Sendromu Nedir?

Küçük buruna sahip olan kişilerin hep ne kadar şanslı oldukları düşünülür.

Devamı

Saç Dökülmesi En Sık Şikayetler Arasında!
Saç Dökülmesi En Sık Şikayetler Arasında!

Dökülmenin tipi ve nedeni belirlenerek saç dökülmesinde tedavi planlanır.

Devamı

Terleme Tedavisinde Uygulanan Yöntemler
Terleme Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Terleme, vücut ısısının ayarlanmasında doğal fonksiyondur. İnsan vücudunda yaklaşık olarak beş milyon ter bezi bulunmakta olup, 3/2’si ellerde yer almaktadır.

Devamı

Sedef Hastalığı Nedir?
Sedef Hastalığı Nedir?

Kronik bir hastalık olan sedef hastalığı bulaşıcı olmamakla birlikte sıklıkla dirseklerde, saçlarda, el veya ayaklarda ve dizlerde pullu ve kırmızı renkte görülebilmektedir.

Devamı

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?
Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Deride artan yağ salgısından sonra oluşan iltihaplanmaya ergenlik sivilcesi denir.

Devamı

Daha Canlı Bir Cilt İçin PRP!
Daha Canlı Bir Cilt İçin PRP!

İnsan dokusunda bir hasar oluştuğu zaman; kan, pıhtı hücrelerini hasar gören bölgeye toplar

Devamı

Dermatoloji
Dermatoloji

Dermatoloji (Deribilimi), deri, saç, tırnak, vücut giriş kapıları ve Zührevi Hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Devamı