Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Kliniği

Yaklaşımımız

Ses bozukluğu sesin perde, şiddet ya da rezonansında meydan gelen anormalliktir. Ses  bozukluğu yaşayan kişilerde konuşma esnasında zorlanma, boğazda yanma ve acıma hissi, seste kısılma, ses kalitesinde bozulma, nefes koordinasyonunda güçlük ve ses şiddetinde anormallikler yaşanmaktadır.

Dil ve konuşma bozuklukları, konuşulanları anlama, kendini ifade etme ya da her iki alanda birden görülen problemleri içermektedir. Akıcılık bozuklukları (kekemelik gibi), gecikmiş dil ve konuşma (çocuğun konuşmasının akranlarından geri olması), artikülasyon bozuklukları (sesleri doğru şekilde söyleyememe)  en sık karşılaşılan dil ve konuşma bozukları arasında yer almaktadır.

Yutma bozukluğu ise yiyeceğin ağız boşluğundan mideye geçişinde gecikme, engellenme ve yanlış bir yol izleyerek nefes borusuna kaçması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yiyeceğin ses telleri seviyesine kadar inmesiyle “penetrasyon”, ses tellerinin altına geçmesiyle ise “aspirasyon” olarak bilinen oldukça tehlikeli, ölüme yol açabilen bir durum gerçekleşmektedir. Aspirasyon,  yiyeceklerin nefes borusu yolu ile ciğerlere kaçmasıdır.

Ses, Konuşma ve Yutma Bozukluğu bölümümüzde ses bozukluklarının tedavi edilmesi için öncelikle hangi seslerde problem olduğunun anlaşılması için testler ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Hastanemizdeki uzman ekipler tarafından değerlendirilen test sonuçlarıyla kişiye özel tedavi ve terapi yaklaşımı belirlenmektedir. Ameliyat olması gereken hastaların, ameliyat öncesi ve sonrası ses terapileri verilmekte, gırtlak ameliyatı geçiren hastaların rehabilitasyonu ile konuşma ve yutma ile ilgili diğer bozuklukların rehabilitasyonu yapılmaktadır.

Bölüm Doktorlarımız