Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ses Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ses Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ses sağlığı neden önemlidir?

İnsanlar sesine çok değer verir ve genellikle ses sağlığını korumak için hiçbir şey de yapmazlar. Sesi hasar gören kişiler daha sonra bu sorunu araştırır; ancak sesi zarar görmeden sesini korumak daha önemlidir.

Ses, gırtlağın her iki yanındaki tellerin, bunlara ses teli deriz, titreşimleriyle oluşmaktadır. Gırtlak kasları, ses tellerinin uzunluğunu ve gerginliğini kontrol eder, bu şekilde titreşimine olanak sağlar. Sesin yanlış kullanımında ses tellerinin hasar görmesi ve buna bağlı bazı hastalıkların ortaya çıkması mümkün olabilir. En çok karşılaşılan hastalıkların; polip, nodül ve ülser olduğunu söyleyebiliriz.

 • Şiddetli bağırma veya uzun süreli fısıltılı konuşma neticesinde ses tellerinde nodül gelişebilir.
 • Uzun süreli sigara içmeyle bağlantılı olarak veya sigara dumanına maruz kalmak da reflü ile sonuçlanabilir.

Ses sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

Ses sağlığınızı tehlikeye atan problemlerden korunmak için uyabileceğiniz bazı kurallar var. Peki, sağlıklı bir ses için neler yapılmalıdır?

 • Su için: Ses tellerinizi korumak ve iyi bir performans sergilemek için günde en az 2 litre sıvı tüketmelisiniz. Günlük 8-10 bardak su içerek ses tellerinize gereken nemi sağlayabilirsiniz.
 • Bol oksijen alın: Sesinizi korumak için düzenli olarak bol oksijen almalısınız. Hızlı konuşmayın ve sık nefes alın. Burnunuzla derin ve karnınızdan alacağınız nefes en doğru teknik olacaktır.
 • Egzersiz yapın: Sağlıklı bir bedene sahipseniz, sağlıklı ses zor olmaz. Programlı fizik egzersizleri ile vücut yapınızı ve iskelet-kas yapınızı geliştirerek solunum işlevinizi mükemmel bir hale getirebilirsiniz.

Ses sağlığınızı korumak için bunlardan uzun durun!

Ses sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenleri anlattık. Şimdi, uzak durmanız gereken riskleri ele alalım:

 • Sigaradan uzak durun: Birçok hastalığın sebebi olarak gösterilen sigara, sesin de en önemli düşmanıdır. Sigara dudaktan başlar ve tüm ses yollarının kurumasına neden olur. Ses kısıklığı ve sesin kabalaşmasıyla kalitesi düşer.
 • Midenize dokunan gıdalardan uzak durun: Çok acı, ekşi ve aşırı baharatlı yiyecekler tüketmemeye çalışın. Portakal ve greyfurt gibi meyveleri ölçülü tüketmeye özen gösterin.
 • Gece atıştırmalarından uzak durun: Uyumadan 3 saat önce yeme ve içmeye ara verin. Aksi takdirde, artmış mide asidiniz gece boyunca ses tellerinize zarar verir.
 • Stresten uzak durun: Stres, kas gerginliği yaratır ve bu da sesin zor kullanımını beraberinde getirir.
 • Yüksek sesle konuşmayın: Çığlık atmak ve bağırmak ses tellerinde kanamalara neden olabilir. Konuşurken, aniden yüksek sese erişmeyin.
 • Bilinçsiz ilaç kullanmayın: Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu rahatsızlıklarında yaygın bir şekilde kullanılmakta olan ilaçların içindeki bazı maddeler tükürük salgısının azalmasına neden olarak boğazı kurutabilir. Eğer, bu ilaçları kullanmanız gerekiyorsa sıvı tüketimini ihmal etmeyin.

Benzer Yazılar

Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?
Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?

Ses bozuklukları birden çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Devamı

Uçak Seyahatinde Görülebilecek Kulak Rahatsızlıkları
Uçak Seyahatinde Görülebilecek Kulak Rahatsızlıkları

Kulağın duyma fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için; kulak zarının dış kulak yoluna bakan tarafındaki; yani dış kulak yolunun basıncıyla kulak zarının arkasındaki orta kulak boşluğundaki basınç aynı olmalıdır.

Devamı

Burun Deviasyonu Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Burun Deviasyonu Nedir Nasıl Tedavi Edilir

En bilinen ismi ile deviasyon; burun orta duvarının orta hattan kayması neticesinde yapmış olduğu burun tıkanıklığı durumudur.

Devamı

Yaş Gruplarına Göre İşitme Kayıpları ve Nedenleri!
Yaş Gruplarına Göre İşitme Kayıpları ve Nedenleri!

İşitme kayıplarının; birçok farklı nedeni ve nedene bağlı olarak değişen farklı tedavi uygulamaları vardır.

Devamı

Soğuk Havalarda Farenjite Dikkat!
Soğuk Havalarda Farenjite Dikkat!

Son zamanlarda boğazınızda; ağrı, kuruluk ve yutma güçlüğü yaşıyorsanız ve ateşiniz varsa, bu şikayetlerinizin nedeni akut farenjit olabilir.

Devamı

Ramsay Hunt Sendromu Nedir?
Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

Ramsay hunt sendromu, zona ve suçiçeğine neden olan, varicella zoster adındaki virüs nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamı

Klima Kullanımındaki Riskler ve Hastalıklar
Klima Kullanımındaki Riskler ve Hastalıklar

Düzenli bir şekilde bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen klimalar; gribal hastalıklardan, yüz felcine kadar pek çok hastalığın habercisi olabiliyor. Hemen hemen artık her evde ve tüm iş yerlerinde olan klimaların kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazıda ele aldık.

Devamı

Ağız Kuruluğunun Tedavisi
Ağız Kuruluğunun Tedavisi

Ağız kuruluğu; tükürüğün yeterli miktarda ağızda bulunmaması veya bulunamaması durumuna denir. Bu iki şekilde olabilir. Birinci neden tükürük yeteri kadar üretilemez. İkinci neden ise tükürüğün ağıza gelmesini engelleyen bir faktör vardır.

Devamı

Koku Körlüğü Nedir?
Koku Körlüğü Nedir?

Koku Körlüğü Nedir?

Devamı

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?
Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Bademcikler, vücudun bağışıklık sisteminin en önemli parçalarıdır.

Devamı