Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Soğuk Havalarda Farenjite Dikkat!

Soğuk Havalarda Farenjite Dikkat!

Soğuk havalarda farenjit tehlikesine dikkat edin!

Son zamanlarda boğazınızda; ağrı, kuruluk ve yutma güçlüğü yaşıyorsanız ve ateşiniz varsa, bu şikayetlerinizin nedeni akut farenjit olabilir. Özellikle; soğuk havaların yaşanmasıyla artış gösteren bu hastalık; gün içinde halsizliğe yol açarak, yaşam kalitesine de olumsuz yönde etki eder.

Farenjit nedir? Tipleri nelerdir?

Farenjit, küçük dil bölgesi ile bademciklerin arkasındaki farinks denilen ağız boşluğunun iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Akut ve kronik olarak 2 farklı tipte ortaya çıkar. Akut farenjit; enfeksiyon kaynaklı gelişirken, kronik farenjit ise daha çok yutak bölgesinin enfeksiyonların haricinde farklı sebeplerden dolayı sürekli tahriş olması yüzünden meydana gelir. Akut farenjitin görülmesine neden olan enfeksiyonlar; bakteriler, virüsler ve nadiren de mantarlardan kaynaklanabilir.

Halsizliğin yanı sıra, öksürük şikayetiniz de olabilir…

Akut farenjit geliştiği zaman; üst solunum yolları ile ilgili şikayetler ve ateşin olduğunu gözlemleriz. Vücutta halsizlik, kırgınlık ve yemek yerken zorlanma gibi belirtilerin yanı sıra, öksürük de önemli belirtilerdendir. Kişinin kan tahlillerine bakıldığı zaman, enfeksiyon değerlerinden; CRP, lenfosit, nötrofil, lökosit gibi değerleri yüksek görünmektedir.

Bulaşma riski olduğu için çok dikkatli olmalısınız!

Akut farenjit genellikle viral olmak ile birlikte, bazen bakteriyel enfeksiyon olarak da gelişebilir. Çok nadir, mantar kaynaklı olarak görülür. Bakteriyel veya viral kaynaklı olan farenjit bulaşıcıdır. Genellikle hava damlacıkları yoluyla veya el teması ile bulaşabilmektedir. Ayrıca; tüketilen besinlerin iyi temizlenmemesi, farenjit oluşumu için yeterlidir.

Evde kendi kendinize iyileşmeyi beklemeyin!

Akut farenjitin teşhisi ancak fiziki muayene, boğaz kültürünün alınması ve kan testlerinin yapılması sonucunda konulabilmektedir. Yapılan muayene ile yutak bölgesinde şişme, kızarıklık veya beyazlık oluşumunun olup olmadığı kontrol edilir. Gerekli görülürse eğer, örnek alınıp incelemeye gönderilir. Kan değerlerine bakılarak ise yükselme olup olmadığı saptanır. Yani bu durum; evde olup, kendi kendinize iyileşme gösterebileceğiniz bir süreç değildir.

Farenjit ilerleyecek olursa larenjite çevirebilir!

Akut farenjitin bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğundan söz ettik. Eğer, bu rahatsızlık düzgün bir şekilde tedavi edilmezse; enfeksiyon, aşağıya iner ve larenjite döner. Daha ilerleyen süreçte ise bu kez akciğere kadar iner ve akciğer enfeksiyonlarına yol açar. Akut farenjitin viral mi yoksa bakteriyel mi olduğu bu nedenle iyi ayırt edilmelidir ve ona göre bir tedavi planı uygulanmalıdır. Viral enfeksiyonların yol açtığı akut faranjitin varlığı durumunda; ağrı kesici, pastil ve boğaz spreyi gibi ilaçlar reçete edilir. Eğer, bakteri kaynaklı olduğu saptanmış ise de kişinin antibiyotik tedavisine başlatılması gerekir. Antibiyotiğin yanı sıra, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da verilir. Tüm bunların yanı sıra; kişi, boğaz hijyenini sağlamak için bol su tüketmelidir. Çok sıcak olmaması şartıyla bitki çaylarını da tercih edebilir.

Benzer Yazılar

Oral Aft Tedavisi
Oral Aft Tedavisi

Ağız içinde çıkan beyaz renkli içi su dolu küçük yaralara aft denir. Aft denilen rahatsızlık genel olarak insanların dilinde, dudağında, damağında, yanak içlerinde görülür. Bu rahatsızlığı olan kişi afttan dolayı canı acıdığı için rahat bir şekilde yemek yiyemez ve su içemez.

Devamı

Koku alma bozukluklarının tedavisi var mıdır?
Koku alma bozukluklarının tedavisi var mıdır?

Çevremizi algılamamızı sağlayan şey 5 duyu organlarımızdır. Koku duyusu da bunlardan biridir.

Devamı

İşitme Kayıpları
İşitme Kayıpları

İşitme kaybı her yaşta hayatımızı etkileyen önemli bir sağlık problemi. Çocukluk çağında doğumsal veya hastalıklara bağlı işitme kayıpları meydana gelirken, çalışma hayatı ile gürültüye maruz kalma işitme sorunlarının gelişiminde etkili oluyor.

Devamı

Soğuk Havalarda Farenjite Dikkat!
Soğuk Havalarda Farenjite Dikkat!

Son zamanlarda boğazınızda; ağrı, kuruluk ve yutma güçlüğü yaşıyorsanız ve ateşiniz varsa, bu şikayetlerinizin nedeni akut farenjit olabilir.

Devamı

Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?
Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?

Ses bozuklukları birden çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Devamı

Kulak Kireçlenmesi De Neymiş Demeyin!
Kulak Kireçlenmesi De Neymiş Demeyin!

İşitme duyu hücreleri otik kapsül denilen ve denge bölümünü sarmakta olan sert kemiğin hastalığına otoskleroz denir.

Devamı

İşitme Kaybı Yaşadığını Nasıl Anlarsın
İşitme Kaybı Yaşadığını Nasıl Anlarsın

İşitme kaybının etkileri kendisini kademeli olarak göstermektedir.

Devamı

Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak AmeliyatıKepçe kulak sorunu sık görülen bir sorundur. Sorun kıkırdakların zayıf olma nedeniyle kıvrımların yeterli gelişmemesi ile ortaya çıkar. Genetik bir sorun olan kepçe kulak, ameliyat ile estetik bir görünüme kavuşabilir.

Devamı

Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!
Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!

İçinde bulunduğumuz yaz ayları, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ile bir araya gelince, serinlemek için havuz ve denizler tercih ediliyor.

Devamı

Burun Alerjisi Yaşam Standartlarınızı Kötü Yönde Etkilemesin
Burun Alerjisi Yaşam Standartlarınızı Kötü Yönde Etkilemesin

Alerjiye dayalı burun nezlesi gibi hastalıklar gözlerin kaşıması burunda akıntı boğazlarda yanma olarak kendini gösterir.

Devamı