Tourette Sendromu Nedir?

Tourette Sendromu Nedir?

Tourette sendromu nedir?

Tikler, kişilerin kendi iradeleriyle kontrol edemediği hareketlerdir. Tourette sendromu, ilk kez 1985 yılında tanımlanmış olup bir tür sesli ve bedensel tik hastalığıdır. Halk arasında kendini tutamama hastalığı veya bağırma hastalığı olarak da bilinmektedir. Tourette sendromunda hastalar; kontrol edemedikleri ani ses ve hareketler ile mücadele ederler. Bu tikler, kişilerin hayatını olumsuz etkileyebilir. Tourette bir sinir sistemi hastalığıdır ve genellikle hastalarda, çocukluk çağında başlamaktadır. Bu hastalık, kalıtsal yani “nörobiyolojiktir”.

Tourette sendromu en sık kimlerde görülür?

Tourette çoğunlukla 4-6 yaşları arasında başlar; fakat 10-12 yaşları arasında başladığında daha ciddi ilerler. Bu hastalık kadınlara nazaran, erkeklerde daha sık gözlemlenir. Nedeni bilinmemektedir; ancak çoğunlukla kalıtsaldır, aile içinde geçişi görülür. Tourette sendromu tanılı bireylerin çoğu, normal zeka düzeyine sahip olan kişilerdir. Bu hastalarda zeka geriliği veya herhangi bir psikolojik rahatsızlık söz konusu değildir.

Tourette belirtileri nelerdir?

Tourette sendromunda, en büyük belirti tiklerdir. Bazı tikler, anlaşılmayacak derecede bile olabilir. Bazılarında kendini daha fazla belli eder ve daha sık görülür. Yorgunluk, hastalık, stres, heyecan tourette hastalarında tikleri daha belirgin yapmaktadır. Tourette sendromunda belirtiler 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar:

  • Vokal ve motor tiklerdir. Vokal tikler; bağırma, koklama, öksürme, boğaz temizleme, başkasının söylediklerini tekrar etme veya argo sözler şeklinde olabilir.
  • Motor tikler ise genellikle; göz kırpma, kol veya kafa sallama, omuz silkme, yüz ekşitme veya ağız seğirmesi gibi olabilir.

Tüm tikler hastalık mıdır?

Tik belirtileri olan herkese, tourette hastası diyemeyiz. Tourette sendromu tanısı koyabilmek için, bir seneden uzun bir süren vokal bir tik ile beraber, başka tikler de olmak zorundadır. Tikler her 5 çocuktan birinde olabilirken, tourette daha az görülen bir durumdur.

Nasıl tedavi edilir?

Bazı tikler zaman içerisinde kendiliğinden geçerken, bazılarının şiddeti ise zamanla artabilir. Bu hastalarda, çeşitli oyun ve hobiler/meditasyon ve rahatlama müzikleri/ilginç veya dikkat çekici kitaplar okumak; mevcut streslerini azaltarak tikleri veya tikin şiddetini azaltabilir. Tourette hastaları,  düzenli olarak bir nöroloji uzmanına muayene olmalıdır. Çeşitli ilaçlar veya derin beyin stimülasyonu uygulamaları (beyin pili ameliyatları) tourette hastalarına faydalı olabilmektedir.

Benzer Yazılar

Herpes Nevraljisi Nedir?
Herpes Nevraljisi Nedir?

Nevralji, bir veya daha fazla sinirde hissedilen ağrıyı tanımlar. Bazı tür nevraljiler, Herpes enfeksiyonu yani zona hastalığı sonucu ortaya çıkabilir.

Devamı

Kişiye Özel Kanser Ağrısı Tedavisi
Kişiye Özel Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser tedavisi gören hastalarda şiddetli ağrı görülebilir. Kanser hastalığının ileri evlerinde veya tekrarlamış kanser hastalıklarında hastanın hissettiği ağrı oldukça yükselebilir.

Devamı

Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Fantom ağrısı; kişinin daha önceden kesilmiş eli, kolu ya da bacağının sanki hiç kesilmemiş gibi ağrıdığını hissetmesi olarak özetlenebilir.

Devamı

İdrar Kaçırma Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!
İdrar Kaçırma Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!

İdrar kaçırma her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumuna genel olarak verilen isimdir.

Devamı

Distoni Hastaları Beyin Pili Uygulaması ile Rahat Ediyor!
Distoni Hastaları Beyin Pili Uygulaması ile Rahat Ediyor!

Şiddetli kasılma ve istemsiz hareketlerle seyreden distoni hastalığı, beyinde oluşan yanlış sinyallerin engellenememesi sonucunda, vücudun belirli bir bölgesinde ya da yaygın bir biçimde oluşan istemsiz kas kasılmalarının oluşmasıdır.

Devamı

Tourette Sendromu Nedir?
Tourette Sendromu Nedir?

Tikler, kişilerin kendi iradeleriyle kontrol edemediği hareketlerdir. Tourette sendromu, ilk kez 1985 yılında tanımlanmış olup bir tür sesli ve bedensel tik hastalığıdır.

Devamı

Majör Depresyon Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılı Olabilir!
Majör Depresyon Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılı Olabilir!

Majör depresyon, beynin işlevlerinde bozulma ve düzensizliklerin yansıması olarak duygu, düşünce, davranış ve bedensel işlevlerde bozulmanın ortaya çıktığı belirtiler kümesidir.

Devamı

Baklofen Pompası Nedir?
Baklofen Pompası Nedir?

Baklofen pompası; çeşitli sebeplerle uzuvlarda (kollarda bacaklarda) ve/veya gövdede gelişen ve ilaç tedavisine yanıtsız istemsiz katılık ve kasılmalarda (spastisite) kullanılan bir tür otomatik ilaç salınımı sağlayan bir cihazdır.

Devamı

Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!
Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!

Beyin pili, vücutta meydana gelen hareket bozukluklarına neden olan bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Omurilik Pili Tedavisi Nedir?
Omurilik Pili Tedavisi Nedir?

Halk arasında omurilik pili olarak bilinen spinal kord stimülasyonu tedavisi, omurilik zarının üzerine konulan bir elektrot (elektrik kablosu) aracılığıyla uygulanan elektrik akımının ağrının hissedilmesini engellemesi mantığına dayanmaktadır.

Devamı