Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif kolit nedir?

Ülseratif kolit; sadece kalın bağırsağı tutan bir hastalıktır. Bağırsağın iç yüzeyinden başlıyor ve de rektum denilen alt kısımdan giden bir hastalık olarak bilinir. Bu rahatsızlık akut alevlenme periyotları ve ishal belirtileri arasında görülür. Kronik bir hastalıktır.

Ülseratif kolit hastalığının belirtileri

 • Şiddetli İshal
 • Kanlı ishal
 • Karın ağrısı
 • Ateş yükselmesi
 • Diz üstünde lekelenme
 • Karın ağrısı ve kramp
 • Rektal ağrı
 • Rektal kanama - dışkı ile az miktarda kan geçirerek
 • Dışkılama aciliyeti
 • Acil olmasına rağmen dışkılama yetersizliği
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Çocuklarda, büyümede başarısızlık

Ataklar hangi sıklıkla görülür?

Ülseratif kolit hastalığının atakları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu hastalıkların hem ilaç ile hem de ameliyat ile tedavisi mümkündür. Hastada görülen ishal, karın ağrısı, ateş yükselmesi vb. ataklarda oldukça önemlidir. Doktor muayene sonucunda hangi tedavi yöntemine karar vereceğini belirler.

Ülseratif kolit en çok kimlerde görülür?

Ülseratif kolit; 2 yaşındaki çocuklar ve 15 – 30 yaş aralığındaki kişilerde en çok görülür. Kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak görülür.

Ülseratif kolitin tedavisi nasıldır?

Kronik bir hastalık olduğu için doktorun mutlaka düzenli aralıklarla hastayı muayene etmesi durumunun nasıl olduğunu görmesi gerekir. Kontrollerde kan tahlilleri, fizik muayenesi ve gerekli aralıklarda kolonoskopi ile hastanın bağırsakları kontrol edilmelidir. Uzman doktor ülseratif kolit hastalığı olan kişiye ilaç tedavisi planlar. Bu ilaçların düzenli olarak mutlaka alınması gerekir.

Ülseratif kolitin risk faktörleri nelerdir?

Ülseratif kolit hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı oranda görülebilir. Ülseratif kolit hastalığı genel olarak 30 yaşından önce başlar. Ancak, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve bazı insanlar 60 yaşına kadar hastalığı geliştirmeyebilir. Aile öyküsü olanlarda risk faktörleri arasındadır. Ebeveyn, kardeş ya da çocuk gibi yakın bir akrabanız var ise hastalığa yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir.

Benzer Yazılar

Endoskopik Reflü Tedavisi
Endoskopik Reflü Tedavisi

18 yaşından büyük ve sfinkter gevşekliği 3 cm’nin altında olan hastalar için uygun bir tedavidir. Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için de tercih edilebilir.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat
Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat

Gizlice gelişim gösteren hastalıklardan olan yemek borusu kanseri büyütülmeyen küçük görülen yutkunma zorluğu ile ön sinyallerini verebilir.

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!
Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!

Özofagus (Yemek Borusu) Kanseri boğazımızdan mideye kadar giden yemek borusunda

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor
Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor

Midenin besinleri normal süresinde sindirememesi sonucu mide boşalmasında oluşan gecikmeye mide tembelliği..

Devamı

Bölüm Doktorlarımız