Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Üveit Nedir?

Üveit Nedir?

Üveit nedir?

Göz gözümüzün ortasında bulunan jel benzeri maddenin etrafını, üç tabakadan oluşan bir kılıf çevreler. Göz 3 tabakadan oluşurken; önde iris, ortada uvea ve arkada koroid adı verilen tabaka vardır. Gözün, en orta katmanındaki, damar tabakasına uvea denilmektedir. Uveanın iltihaplanmasına ise “üveit” denilmektedir. Bu iltihaplanma arttıkça, üveitten gözün; iris ve koroid tabakaları da etkilenebilmektedir. Üveit iltihaplanma çeşidine göre 2 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; ön üveit (anterior üveit) ve arka üveittir (posterior üveit). Ön üveit; gözde irisin ve kirpikli bölümün iltihaplanmasıyla oluşurken, arka üveit ise; gözün arka kısmı koroid ve retinanın iltihaplanmasına denilmektedir. Arka üveit, erken dönemde tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir.

Üveit belirtileri nelerdir?

Gözlerde ağrı, ışığa hassasiyet, görüşte bulanıklık, gözde kanlanma ve kızarma, göz sulanması ve görmede lekelenmeler şeklindedir. Bazen hastalarda, hiç belirti olmadığı da görülebilmektedir. Bu durum bizlere, rutin göz kontrollerinin önemini hatırlatmaktadır.

Üveitte risk grupları kimlerdir?

Üveitin nedenleri ve risk grupları tam olarak bilinmemektedir. Üveit, çocukluk döneminde daha sık karşılaşılan bir hastalıdır. Bazı durumlarda, sistemik hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar üveite neden olabilmektedir. Virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler, Behçet ve MS (multipl skleroz) hastalıkları, göz travmaları, immün sistem hastalıkları, romatolojik hastalıklar, bazı bağırsak hastalıkları, tüberküloz gibi hastalıklar da üveite sebep olabilmektedir.

Üveit nasıl tedavi edilir?

Üveitte tanının erken konulması ve iyileşme sürecinin en erken dönemde başlatılması rahatsızlığın seyri ve tekrarlamaması bakımından oldukça önemlidir. Üveitte tedaviye geç kalındığında; göz tansiyonu yükselmesi, gör kaybı, katarakt gelişimi ve gözbebeğinde yapışmalara bağlı şekil bozuklukları meydana gelebilir. Üveit iyileşse bile, zaman içerisinde tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Üveit tedavisine, bir göz sağlığı ve hastalıkları doktoru muayene sonrasında karar vermektedir. Ancak tedavide genellikle; kortizon içeren ilaçlar, antibiyotikler, göz bebeği büyütücü damlalar ve hastalığın nedenine yönelik başka tedaviler uygulanmaktadır. Üveit hastalarının sık ve iyi izlenmesi oldukça önemlidir, çünkü bazı önemli belirtiler izleme sırasında da ortaya çıkabilir. Bu da tanı ve tedavi bakımından, yapılabilecek değişiklikler için önem arz etmektedir. Sağlıklı kişilerin gözlerini düzenli aralıklarla kontrol ettirmesi de; üveit ve oluşabilecek diğer göz rahatsızlıkları bakımından, en doğru davranıştır.

Benzer Yazılar

Gece Körlüğü Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi
Gece Körlüğü Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Gece körlüğü, loş bir ışıkta veya gece net bir şekilde görememe durumuna denir. Gece körlüğünün birden fazla nedeni olabilir. Bu rahatsızlığı olan bazı kişiler akşam ya da gece saatlerinde dolaşmada ve araba kullanmada zorlanırlar.

Devamı

Göz Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır?
Göz Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır?

Gözlerde yanma, kaşınma, kızarıklık ve batma ile kendini belli eden göz hastalıkları

Devamı

Presbiyopi (Yaşa Bağlı Yakın Görme Bozukluğu)
Presbiyopi (Yaşa Bağlı Yakın Görme Bozukluğu)

Presbiyopi; merceğin gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesiyle ortaya çıkar. Yaşa bağlı yakını görme bozukluğu yaklaşık 40 yaş civarında başlar.

Devamı

Göz Kızarıklığına Dikkat!
Göz Kızarıklığına Dikkat!

Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyaz kısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar damarlarının genişleyerek verdiği tepki sonucu gelişiyor

Devamı

Göz Sağlığı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!
Göz Sağlığı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!

Duygularımızı ifade etmemizin bir parçası olan göz yaşımızın, göz sağlığı açısından birçok önemli görevi vardır.

Devamı

Şalazyon nedir?
Şalazyon nedir?

Şalazyon toplumda sıklıklar karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bireylere oldukça rahatsızlık veren fakat tedavisi kolaylıkla yapılır. Temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezesinin tıkanması ile oluşur. Tıkanan yağ bezelerinin içinde kalan bakteriler şalazyonu tetikler.

Devamı

Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor!
Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor!

Öğrenme Performansı Göz Problemlerinden Kaynaklı Olabilir! Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Bostancı çocuklarda göz sağlığını anlattı.

Devamı

“Glokom Sinsi Bir Hırsız Gibi Görme Yetinizi Çalabilir”
“Glokom Sinsi Bir Hırsız Gibi Görme Yetinizi Çalabilir”

Göz tansiyonu; hastaların yüzde 90’ında, ileri evreye geçip görme kaybı oluşturuncaya kadar hiçbir bulgu vermez.

Devamı

10 Sene Sonra Eşini ve Çocuğunu Gördü!
10 Sene Sonra Eşini ve Çocuğunu Gördü!

Dünyası Aydınlandı! 10 Sene Sonra Eşini ve Çocuğunu Gördü!

Devamı

Stres ile Görme Kaybının İlişkisi
Stres ile Görme Kaybının İlişkisi

Stres ile GStres birçok hastalığın açığa çıkmasında önemli bir paya sahipken, göz sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Genellikle stres altındayken meydana gelen retinada sıvı birikmesi olayı, görme kaybına kadar gidebiliyor. örme Kaybının İlişkisi

Devamı