Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Nefrolojisi

Yaklaşımımız

Çocuk Nefroloji bölümünün amacı; çocuklarda böbrek hastalıklarının tanısını erken koymak, tedavi etmek ve hasta olmaktan korumaktır. Bunun yanı sıra; böbreklerin dönüşümsüz olarak zarar görmesini, yani böbrek yetmezliğine gidişi engellemektir. Son dönem böbrek yetmezliği olan çocukları da periton diyalizi ve hemodiyaliz tedavileri ile yaşatabilmek ve böbrek nakline hazırlamaktır. Hastanemizin Çocuk Nefroloji bölümünde; böbrek ve idrar yolları hastalığı olan 0-18 yaş grubundaki çocukların tetkik, tedavi ve izlemleri yapılmakta, hastalıkların ayırıcı tanısında gerekirse böbrek biyopsisi uygulanabilmekte ve Patoloji Bölümü tarafından değerlendirilmektedir. Ayrıca anne karnındaki bebekte saptanan böbrek ve idrar yolu hastalıkları, hidronefroz, kistik böbrek hastalıkları izlemi bebek doğmadan önce başlatılarak, doğumdan sonraki teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

 Tetkik ve tedavisi yapılan hastalıklar nelerdir?

  • Hipertansiyon
  • Akut böbrek yetmezliği
  • Kronik böbrek yetmezliği
  • Böbrek parankim hastalıkları
  • Böbreğin kistik hastalıkları (doğuştan veya sonradan oluşan)
  • Glomerüler hastalıklar (akut ve kronik glomerülonefritler, nefrotik sendromlar)
  • Tübülointerstisiyel hastalıklar (kalıtsal böbrek hastalıkları ve Bartter Sendromu gibi)
  • Sistemik hastalıklara bağlı böbrek tutuluşları (Henoch Schönlein Vasküliti gibi vaskülitler, lupus, juvenil kronik artrit, ailesel akdeniz ateşi gibi kollajen doku hastalıkları)
  • İdrar yolu hastalıkları (idrar yolu enfeksiyonları, vezikoüreteral reflü, idrar yolu darlıkları, asemptomatik hematüri ve proteinüriler, gündüz ve gece işeme bozuklukları, hiperkalsiüri, böbrek taşları, böbrek tümörleri, anne karnında ultrasonla saptanan hidronefrozlar ve diğer doğuştan böbrek ve idrar yolu anomalileri)

 

Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!
Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!

Nefrotik sendrom önemli bir hastalık grubunu temsil eder. Küçük yaşlarda olan çocukları etkisi altına almaktadır. Böbreklere zarar veren bu hastalık, nefronların deforme olması ile kendini göstermektedir.

Devamı

Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!
Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!

Yaz aylarında böbrek yetmezliği riski artıyor!

Devamı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Coşkuyla Kutladık / 2018