Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Erkeklerde Cinsel İktidarsızlığın Fiziksel ve Psikololojik Nedenleri

Erkeklerde Cinsel İktidarsızlığın Fiziksel ve Psikololojik Nedenleri

İktidarsızlık nedir?

İktidarsızlık; penisin, cinsel birlikteliği sağlayacak kadar yeterince sertleşememesi durumudur. Bu fonksiyon bozukluğunun bir defa veya belli aralıklarla görülmesi çoğu zaman olabilecek bir durumdur. Dolayısıyla iktidarsızlık; diğer adıyla erektil disfonksiyon olan bu rahatsızlıktan bahsedilebilmesi için sertleşme probleminin sürekli tekrar etmesi gerekir.

İktidarsızlığın toplumda görülme oranı nasıldır?

“Cinsel güç” birçok erkek için oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle penisin sertleşmesinin azalması veya yitirilmesi gibi konular çok gündeme gelmez. Fakat yapılan araştırmalar ile iktidarsızlık sorununun her on erkekten birinde görüldüğü tespit edilmiştir. Elbette ki bu sıklığın yaş ile de alakası var. Genç kesimlerde oldukça düşük olan bu oran, yaşa bağlı olarak artmaktadır.

İktidarsızlık problemi (erektil disfonksiyon) olan kişilerin yalnızca %10’luk kısmı bu soruna çare aramaktadır. Sorununa çare aramayan kalan yüzdelik kısmın bu kadar büyük olmasının nedeni ise utangaçlık duygusu, sorununun başkası tarafından bilinmemesi isteği ve bu sorunun bir çaresi olduğunu bilmemeleridir.

İktidarsızlık neden olur?

Birçok kişide; stres, yorgunluk veya aşırı alkol kullanımı nedeniyle karşılaşılabilen bu durumun çok endişe edilmesini gerektirecek bir yönü yoktur. Eğer ki; bu durum çok kafaya takılır ve problem edilirse; genel ruh haline eklenecek “başarısızlık korkusu” ile psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkar. Bu yüzden bir uzmana danışmayı ertelememelisiniz. Ertelediğiniz takdirde, çözülebilecek olan bu rahatsızlığa eklenecek psikolojik kaygılar ile sorun kalıcı hale gelebilir. Örnek vermek isteyecek olursak; her cinsel birliktelik esnasında bir önceki birliktelikte yaşanan “başarısızlık” hatırlanacak ve bu başarısızlığın tekrarlanması korkusu ile penis sertleşmeyecektir.

Günümüzden, 20 sene öncesine kadar iktidarsızlık hakkında çok bir şey bilinmediği için psikolojik nedenlere dayandırılırdı. Zaman içerisindeki araştırmalar ise nedenlerin %70’inde organik yani fiziksel nedenler olduğunu gösterdi.

Fiziksel nedenler nelerdir?

Organik nedenler şunlardır;

 1. Atardamarların daralmasıyla penise akan kanın azalması
 2. Toplardamarların kapanması gereken anda kapanamayıp, gelen kanın kaçırılması
 3. Penis damarlarının hasara uğraması
 4. Hormon bozukluğu
 5. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 6. Aşırı alkol kullanımı ve uyuşturucu bağımlılığı
 7. Diyabet
 8. Aşırı sigara içmek
 9. Yüksek kolesterol rahatsızlığı
 10. Beyin kanaması gibi sinir sistemini etkileyecek rahatsızlıklar
 11. Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi kronik rahatsızlıklar

 Psikolojik nedenler nelerdir?

Eğer; bir erkekte sertleşme sorunu daha sonradan ortaya çıkıyorsa; yaşanılan farklı birlikteliklerden dolayı psikolojik nedenlere dayandırılabilir. Örneğin; cinsel partneriyle ten uyuşmazlığı, sevişme esnasında partner tarafından durdurulması, sosyal yaşam sıkıntıları ve benzeri gibi. Bu nedenler şu şekilde devam ettirilebilir;

 1. Cinsel birliktelik esnasında tatmin olma ve tatmin etme konusunda şüphe duymak
 2. Depresyon
 3. Uygun olmayan bir ortamda cinsel birliktelik yaşanması durumu
 4. Cinsel birliktelik konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmama

İktidarsızlığın tedavisi var mıdır?

Bu problem ile karşılaşan kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta; sorunun çözülebilir olduğudur. Tedavisinin olduğunu bilmek; sorun fiziksel olduğu halde bile psikolojik nedenlerin de eklenmemesi için önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz “başarı korkusu”nun, var olan fiziksel nedenlere eklenerek ağır sonuçlara yol açması gibi.

İktidarsızlık yaşayanlara neler önerilebilir?

Problemler paylaşıldıkça küçülür. Çoğu zaman; kadınlar, eşinin sertleşme problemi yüzünden, istemeden de olsa psikolojik sorunlar yaratabilirler. Sorun üzerine konuşulması ve gerekirse tartışılması belki de sorunu ortadan kaldıracaktır. Konuşmak ve paylaşmak; ten uyuşmazlığını, ereksiyon yetersizliğini, erken boşalma gibi sorunlara da çare olacaktır.

Benzer Yazılar

Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!
Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!

Mesane tümörleri iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. Kötü huylu tümörler kanser hücrelerini taşımakla beraber; çoğunlukla görünen bir tümör olabiliyor.

Devamı

Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Sistir, idrar yollarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Üreme sisteminde en sık gördüğümüz hastalıklardan birisi olan sistitin görülme oranı, kadınlarda daha yüksektir. Zamanında tedavi edilmemesi durumunda ise, böbrekleri de olumsuz yönde etkiler ve mesane ile böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Devamı

Hidrosel
Hidrosel

Testisi saran zarların içerisinde bulunan sıvı miktarlarının artarak, testis torbalarında çok fazla su birikmesine denir.

Devamı

Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ereksiyonun oluşu esnasında, penisin 90 derecelik bir açı ile düz olarak bulunması gerekir.

Devamı

Testis Hastalıkları
Testis Hastalıkları

Varikosel, yumurtalık torbasının kenarında bulunan damarlara denir. Yaklaşık olarak erkeklerin %15’inde varikosel rahatsızlığı görülmektedir.

Devamı

Kısırlık Oranı Artıyor! Uzmanlar Uyarıyor!
Kısırlık Oranı Artıyor! Uzmanlar Uyarıyor!

Çocuk sahibi olmak isteyen yaklaşık 7 çiftten biri, ne yazık ki çocuk sahibi olamamakta ve bu çiftlerin de yaklaşık 3’de 1’inde sorun yalnızca erkek kaynaklı olmaktadır.

Devamı

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Ve İktidarsızlık
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Ve İktidarsızlık

Prostat ameliyatları sonrasında idrar kaçırma olayları olasıdır. Prostat tedavilerinde önemli olan hücrenin kanserli olup olmadığı veya bu tedavi boyunca uygulanan tedavilerdir.

Devamı

Emzirme döneminde doğum kontrolü nasıl olmalıdır?
Emzirme döneminde doğum kontrolü nasıl olmalıdır?

Bebeğiniz ile daha çok ilgilenebilmeniz ve vücuduzu dinlendirebilmeniz için gebelikten sonra tekrardan hamile kalmak uzmanlar tarafından en az 2 sene önerilmez.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?
İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Pek çok sağlık sorununun kaynağı olabilecek idrardaki kan, mesane kanserinin en önemli belirtisidir. İlk belirtisi idrarda kan olan mesane kanseri öncesi kanama, çoğu zaman sancısızdır.

Devamı