Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gastroskopi Nedir?

Gastroskopi Nedir?

Gastroskopi ve Kolonoskopi Nedir?

Endoskopi ucunda ışık ve kamera sisteminin olduğu esnek, ince uzun bir boru gibi bir sistem kullanılarak vücut iç boşluklarımızın incelenmesine verilen genel isimdir. İncelenen bölgenin ismine göre de isimler değişir. Ağız yoluyla girilerek yemek borusu-mide-ince barsağın ilk kesimin incelenmesine ösofagogastroduodenoskopi ya da kısaca gastroskopi denir. Anüsten (makattan) girilerek kalın barsakların incelenmesine kolonoskopi, kalın barsaklarımızın son 15 cm’lik alanının incelenmesine ektoskopi, son 30 cm’lik alanın incelenmesine de rektosigmoidoskopi denir. Bu incelemeler ile bu organların iç yapısı en ince ayrıntına kadar net bir şekilde görülebilir. Şüpheli alanlardan mikroskobik inceleme için parça (biyopsi) alınabilir. Polip adını verdiğimiz bazı oluşumlar kesilerek çıkarılabilir, kanamaya müdahale edilip durdurulabilir, darlıklar genişletilebilir, stent takılabilir. Yani endoskpik işlemler hem tanısal hem de tedavi edici amaçla yapılabilir. Gastroskopi için en az 6 saatlik açlık gerekli iken, kolonoskopi için bağırsakların temizlenebilmesi için işlem yapılmadan önce 3 gün boyunca hasta özel bir diyet uygulamalı, işlemden bir önceki gece ishal yapıcı ilaç kullanarak kişinin bağırsakları tamamen temizlenmelidir.

Gastroskopi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Yutma güçlüğü, ağrılı yutma, yutarken takılma olması, karın ağrısı, midede yanma, aşırı gaz-geğirme, nedeni bulunamayan kilo kaybı, bulantı, kusma, kanama şüphesi, demir eksikliği, Vitamin B12 eksikliği, ağız kokusu şikayetleri için gastroskopi yapılır. Gastroskopi işlemi bazı yerlerde sedasyon ile yani anestezi doktorları eşliğinde hasta tamamen uyur halde iken çok daha konforlu bir şekilde yapılabilir. Hastanın sakin, uyur vaziyette olması işlemi yapan doktorun işini kolaylaştırır, işlemin kalitesini artırır.

Hastalıkların Erken Teşhisinde Etkili Bir Yöntem Mi?

Özellikle kanser gibi bazı hastalıklar yavaş, sinsi başlar ve ilerler. Çoğunlukla ciddi bir şikayet vermez. Şikayet verdiğinde ise genellikle ileri safhaya ulaşılmış ve tedavi açısından gecikilmiş olur. Aslında çoğu kanser ilişkili şikayetler bile kanser kitlesinin ortaya çıktığı ilerlemiş durumları ifade eder. Bu yüzden erken tanı çoğu zaman belki şikayet bile yokken yapılan tetkiklerde tesadüfen ya da taramalar-kontroller sırasında konabilir. Bazen de şüpheli bir oluşumun takibinde saptanabilir.

Gastroskopi İşleminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gastroskopi uygulanacak kişilerin işlem öncesi 6-8 saat aç olmaları ve su dâhil hiçbir gıda almamaları gerekir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, bu durumu işlem öncesinde doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Endoskopi işlemlerinde hafif bir anestezi ile hastalar uyku halinde olur. İşlem sonrasında hastanın 12 saat boyunca araç kullanmaması ve işlemin yapılacağı günde bir refakatçinin hastaya eşlik etmesi önerilir. Hastanın hastaneden taburcu olduktan 12 saat boyunca istirahat etmesi ve fiziksel aktivite gerektirecek işlerden kaçınması gerekir. Gastroskopiden sonra birkaç saat hafif boğaz ağrısı olabilir.

Kolonoskopi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?

Kolonoskopi işlemi tarama amaçlı, tanı amaçlı, tedavi amaçlı yapılabilir. Tarama amaçlı kolonoskopi dediğimizde; 50 yaş üzerinde tüm bireylerde, herhangi bir hastalık ve şikayet olmaksızın herkese kontrol amaçlı yapmayı kastediyoruz. Bu durumda kişilerde polip dediğimiz normal dışı doku büyümelerini (birkaç mm’den başlar birkaç cm’ye ulaşabilir) arar, bulduğumuzda mümkünse hepsini çıkarır, değilse biyopsiler alırız. Patolojik inceleme sonucu da o dokuda kanser olma potansiyeli taşıyan hücrelerin varlığı araştırılır. Hem tedavi hem de risk belirleme sonrası uygun aralıklarda kontrol yapılarak kolon kanseri olmasını engeller ya da çok erken yakalayarak tam tedavi şansına ulaşılır. Bu yaklaşım tarzının kolon kanseri ve buna bağlı ölüm riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Tanı amaçlı yapma nedenleri arasında dışkıda aşikar ya da gizli kan varlığı, demir eksikliği, kansızlık, karın ağrısı, uzamış ishal, kilo kaybı sayılabilir. Tedavi amaçlı ise kanamaya müdahale, hemoroid tedavisi (bağlama, enjeksiyon yapma gibi) stent takma, polip çıkarma gibi nedenlere bağlı yapılabilir.

Benzer Yazılar

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!
Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!

Kurban kesimini takiben, eti en azından 1 gün buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketin.

Devamı

Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor
Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor

Midenin besinleri normal süresinde sindirememesi sonucu mide boşalmasında oluşan gecikmeye mide tembelliği..

Devamı

Divertikülit Hastalığı Nedir?
Divertikülit Hastalığı Nedir?

Divertikülit; kolondan dışarı çıkan balon şeklinde olan keseciklere verilen isimdir. Genelde kalın barsak kasının zayıf alanlarında gelişir.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!
Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!

Özofagus (Yemek Borusu) Kanseri boğazımızdan mideye kadar giden yemek borusunda

Devamı

Anti Reflü Mukozektomi Nedir?
Anti Reflü Mukozektomi Nedir?

Anti Reflü Mukozektomi Nedir?

Devamı

Bölüm Doktorlarımız