Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Girişimsel Radyoloji

Yaklaşımımız

Günümüzde teknoloji insan vücudunun içerisini görüntülerken çok ince materyaller ile hastalığı iyileştirebilen cihazların gelişmesini de sağlamıştır. Girişimsel Radyoloji bilimi de vücudun içerisini görüntülerken, tedavide ileri teknoloji ürünü cihazların kullanılabilmesi için ortaya çıkmıştır. Tıptaki bilimsel ve teknolojik ilerleme sonucu gelişen Girişimsel Radyoloji; ultrason, anjiografi, MR ya da BT gibi ileri radyolojik görüntüleme yöntemleri aracılığıyla ciltteki küçük bir delikten girerek hastanın iç organlarındaki, beynindeki ya da damarlarındaki hastalığın iyileştirilmesidir.

Girişimsel Radyoloji doktoru; yüksek teknolojik görüntüleme araçlarını kullanarak, gelişmiş cihazlar ile hastalıklı alana ulaşarak, tedaviyi uygulamaktadır. Bu işlemler, ciltteki küçük bir delikten girilerek yapıldığı için hasta hızlı bir iyileşme göstermekte ve genellikle bir gün içerisinde taburcu olmaktadır.

Tanı ve tedavisi gerçekleştirilen hastalıklar nelerdir?

  • Beyin damar hastalıklarına yönelik girişimsel radyolojik işlemler; genellikle beyin kanamasını ve felç durumunu engellemek için yapılır.
  • Beyin damarlarında oluşmuş baloncukların (anevrizma) damar içerisinden tedavileri gerçekleştirilir.
  • Beyin içerisinde doğuştan gelen damar yumaklarının (AVM) kılcal damarlar içerisinden ilerlenerek tıkanması önlenir.
  • Yeni ortaya çıkmış inme ve felç gibi durumlarda saatler içerisinde girişim yapılarak tıkalı beyin damarının açılması işlemi gerçekleştirilir.
  • Beyin beslenmesini engelleyen ya da felç riski yaratan şah damarı, beyincik damarı darlıklarının damar içerisinden koruyucu filtreler eşliğinde balon ve stent aracılığıyla açılması sağlanır.
  • Şeker hastalarında ayaklarda beslenme bozukluğuna bağlı oluşan rahatsızlıkların (cilt değişiklikleri, morarma, yara, ülser) damar içerisinden tedavisi yapılır.

Bölüm Doktorlarımız

Kalp Yetmezliğinden Kurtulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!
Kalp Yetmezliğinden Kurtulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!

Kalp yetmezliğinin 2 türü vardır. Daha doğrusu kalbin sağ ve sol tarafı vardır. İkisi ayrı ayrı görevlere sahiptir. Kalbin sağ tarafı vücuttan gelen kirli kanı akciğerlere gönderir.

Devamı

Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!
Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!

Kalça çıkıklığının fark edilmesi günümüz teknolojisi ile artık daha kolay.

Devamı

Görüntüleme İşlemleri Nelerdir? Hangileri Ne İşe Yarar?
Görüntüleme İşlemleri Nelerdir? Hangileri Ne İşe Yarar?

Vücudun veya vücut üzerinde bir bölgenin detaylı olarak görülüp,

Devamı

El Bileğinden Kalbe Giden Yol: Radial Anjiyografi
El Bileğinden Kalbe Giden Yol: Radial Anjiyografi

Radial koroner anjiyografi; el bileğinden nabız alınan radial arter damarından girilerek yapılan koroner anjiyografi uygulamasıdır

Devamı