Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

İşitme Kayıpları

İşitme Kayıpları

İşitme kaybı her yaşta hayatımızı etkileyen önemli bir sağlık problemi. Çocukluk çağında doğumsal veya hastalıklara bağlı işitme kayıpları meydana gelirken, çalışma hayatı ile gürültüye maruz kalma işitme sorunlarının gelişiminde etkili oluyor. İnsan hayatındaki birçok faktör işitme duyusunu etkileyebilirken, çalışma ortamında gürültünün azaltılması, kişinin kendisini gürültüden koruması da işitme kaybının önüne geçebilmek için önemli. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; işitme kaybına yol açan faktörlerin yüzde 60’nın önlenebilir. Bu bilgiye bağlı olarak işitme kaybının erken dönemde teşhis edilmesi ve işitme kaybı oluşturacak dış etkilerden korunma sorunun çözümünde temel basamağı oluşturur.

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme kaybı, doğuştan veya sonradan meydana gelen sebeplerle işitme hassasiyetini kısmen veya tamamen kaybedilmesi durumudur. İşitme kaybı yaşayan kişilerde kulak, işlevini çok az ya da hiç gerçekleştiremez. İşitme hassasiyetinde azalma demek illa işitme eşiklerinin kötüleşmesi demek değildir. Hastada odyogram testi aracılığıyla işitme kaybı gözlemlendiği durumda,  işitme kaybının tipi, işitme kaybının derecesi ve işitme kaybının hangi frekansları etkilediği incelenmelidir.

İşitme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

İşitme kaybı nedenleri arasında en sık karşılaşılan iç kulakta meydana gelen hasardan dolayı yaşanan duyma kayıpları. Ancak temelde işitme kayıpları, konjenital (doğumda var olan) ve akkiz (sonradan kazanılan) olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğumda var olan işitme kayıpları da, genetik faktörlere bağlı olan veya bu sebepten bağımsız gelişen duyma kayıpları olarak ikiye ayrılır. Genetik olmayan işitme kayıpları, prematüre doğum, anne karnında geçirilen enfeksiyonlar sebebiyle gerçekleşebilirken, genetik faktörlü işitme kayıplarında “Down sendromu”, “Usher sendromu” gibi hastalıklar sebep olarak gösterilebilir.

Bu sebeplerin dışında İleri yaş ve uzun süre yüksek sese maruz kalan kişilerde gelişen işitme kayıpları yaşanabilir.  Burada kulak salyangozundaki tüylerin veya ses dalgalarının beyne iletilmesini sağlayan sinir hücrelerinin fazla kullanılmaktan yıpranmasıyla birlikte duyma kaybı oluşur. Ayrıca kalıtsal faktörler veya iltihap, orta veya dış kulakta kemik büyümesi, tümörler de işitme kaybının nedenleri arasında gösterilebilir.

İşitme Kaybı İlaç veya Ameliyat ile Düzelir mi?

İşitme kaybı yaşayan kişi ilk aşamada Kulak Burun Boğaz Uzmanınıza başvurmalı. Sonrasında Odyoloji bölümüne başvurarak işitme değerlendirilmesi yapılması uygun olacaktır İşitme kaybına neden olan sebep belirlendikten sonra ilaç kullanımı ve/veya cerrahi işlem gerekebilir. Doğru bilgilendirme ve teşhis için KBB Uzmanına başvurmanız yeterlidir.

Ani İşitme Kaybı Nedir, Tedavisi Mümkün Mü?

Daha önce herhangi bir işitme kaybı yaşamamış kişilerde, 3 günden kısa sürede fark edilen ve işitme testinde (odiometri) art arda gelen 3 ses frekansında en az 30 desibel kayıp gözlenmesi durumudur. Ani işitme kaybı 40’lı yaşlarda daha sık rastlanmakla birlikte, oransal olarak yüz binde 5 ila 20’dir.

 

Genellikle tek kulağı etkileyen ani işitme kayıplarının arkasında birçok neden gösterilebilir. Bu sebeplerin arasında viral enfeksiyonlar, damar tıkanıklığı,  tümörler, travmalar, metabolik hastalıklar bu sebeplerin arasında gösterilebilir. Bu süreçte eğer işitme kaybı üç haftadan uzun sürerse MR ve tomografi ile ayrıntılı bir inceleme gerektirir.

Eğer İşitme kaybı üç hafta boyunca düzelmezse MR ve tomografi ile ayrıntılı incelemeye gidilmektedir. Ani işitme kaybında en önemlisi tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamaktır. Diğer türlü tedaviden alınabilecek olumlu yanıt ihtimali azalmaktadır.

 

Benzer Yazılar

Geniz Eti Yüz Şeklinden Okul Başarısına Kadar Çocukları Etkiliyor!
Geniz Eti Yüz Şeklinden Okul Başarısına Kadar Çocukları Etkiliyor!

Yaklaşık olarak beş yaşındaki her iki çocuktan birinde, geniz eti ve bunlara bağlı sorunlar görülür.

Devamı

Sinüzite Çare Balon Yöntemi
Sinüzite Çare Balon Yöntemi

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan sinüzit, nasıl tedavi edilir, sinüzit olmaktan kendimizi nasıl koruruz, sinüzitin belirtileri neler?

Devamı

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?
Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Bademcikler, vücudun bağışıklık sisteminin en önemli parçalarıdır.

Devamı

Yüz Felci Nedir?
Yüz Felci Nedir?

Yüz mimik kaslarının beyinden gelen uyaran fasiyal sinir lifinin birçok nedenden dolayı hasar görmesi ile yüzde oluşan hareket kaybına yüz felci denilmektedir.

Devamı

Lazer Konkaplasti Operasyonu
Lazer Konkaplasti Operasyonu

Cerrahi yöntemler esnasında birçok sıcak enerji tekniği kullanılmaktadır.

Devamı

Dış Kulak İltihabı Ağrısı Evrelerine Göre Daha Şiddetli Olabiliyor
Dış Kulak İltihabı Ağrısı Evrelerine Göre Daha Şiddetli Olabiliyor

Dış kulak iltihabı, kulağın dış kulak yolunda meydana gelen iltihabi durumdur. Tıpta bu iltihaba otitis externa adı verilir. Yüzücülerde çok sık görülüyor olmasından dolayı, yüzücü kulağı olarak da bilinen bu hastalığın en önemli nedeni, kulak kanalını istila eden bakterilerdir.

Devamı

Yaz Ayları Bu Ameliyatlara Engel Değil!
Yaz Ayları Bu Ameliyatlara Engel Değil!

Yaz ayları ve yoğun sıcaklar ameliyatlara engel mi?

Devamı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat
Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat

Akut orta kulak iltihaplanması, özellikle çocuk yaş grubunda çok fazla görülen ve aileleri endişelendiren bir hastalıktır. Orta kulak iltihapları, kulak zarını ve orta kulağı ilgilendiren bir iltihap türüdür.

Devamı

Kulak Kireçlenmesi De Neymiş Demeyin!
Kulak Kireçlenmesi De Neymiş Demeyin!

İşitme duyu hücreleri otik kapsül denilen ve denge bölümünü sarmakta olan sert kemiğin hastalığına otoskleroz denir.

Devamı

Burun Eti Nedir? Butun Etinin Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?
Burun Eti Nedir? Butun Etinin Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Burun eti diğer adı ile konka isimli yapı; burun solunumu esnasında alınan havanın ısıtılarak nemlendirilmesini sağlar.

Devamı