Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Ağrının karındaki yerini saptamak güç olabilir!

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir. Kişi çoğu zaman duyduğu ağrıyı doğru tarif edemediği için aklına ilk gelen mide ağrısı şikayeti ile doktora başvurur; ancak genellikle bundan emin olamaz. Çünkü, karın bölgesindeki organların algılayıcı sinirleri birleşir ve beyne gider. Mesela, safra kesesi ağrısı, mide ağrısı ve pankreas ağrısı çoğu zaman aynı yerde hissedilebilir. Bu yüzden, sadece ağrının yerine değil, başka özelliklerine de bakılması çok önemlidir.

Aniden gelişen ve şiddetli yaşanan karın ağrılarına karşı dikkat edin!

Aniden başlayan ve çok şiddetli geçen karın ağrıları “akut karın” olarak isimlendirilir. Yaklaşık 6 saat içinde başlayan karın ağrıları bu sınıfa girer. Birden başlayan bu ağrıların altında; apandisit, mide delinmesi veya pankreas iltihabı gibi önemli rahatsızlıklar yatıyor olabilir. Bu sebeple, öykünüzü doktorunuza detaylı bir şekilde anlatmalı ve hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olmalısınız.

Karın ağrınızı geçiştirmeyin!

Uzun bir süredir var olan ve şiddetli olmayan karın ağrıları, pek çok kişi tarafından önemsenmez. Ancak, bu ağrılar kalın bağırsak kanserinin bile belirtisi olabilir. Bazı durumlarda çok önemli hastalıkların tek bulgusuyken, bazı durumlarda ise önem derecesi az olan hastalıkların bulgusu olabilir.

Karın ağrısına yol açan ve en sık rastlanılan hastalık genellikle huzursuz bağırsak sendromudur. Çevresel unsurların, sindirim siteminde meydana gelen olumsuz etkisi, bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkiliyor ve şişkinlik ile gaz gibi durumlara neden oluyor. Bu sebeple, karın ağrısının nedeni ve ağrıya eşlik eden diğer belirtilerin çok iyi bir şekilde incelenmesi ve teşhisin doğru bir şekilde konulabilmesi çok önemlidir.

Benzer Yazılar

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Endoskopik Reflü Tedavisi
Endoskopik Reflü Tedavisi

18 yaşından büyük ve sfinkter gevşekliği 3 cm’nin altında olan hastalar için uygun bir tedavidir. Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için de tercih edilebilir.

Devamı

Divertikülit Hastalığı Nedir?
Divertikülit Hastalığı Nedir?

Divertikülit; kolondan dışarı çıkan balon şeklinde olan keseciklere verilen isimdir. Genelde kalın barsak kasının zayıf alanlarında gelişir.

Devamı

Salmonella Nedir?
Salmonella Nedir?

Salmonella, insanlarda şiddetli ishal ve ateşe sebebiyet veren oldukça zararlı bir bakteridir.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!
Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!

Özofagus (Yemek Borusu) Kanseri boğazımızdan mideye kadar giden yemek borusunda

Devamı

ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?
ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?

Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi olarak açılan ERCP; karaciğer, safra kesesi, safra kanalı ve pankreas gibi alanlardaki sorunları tespit etmek ve tedaviye yön vermek için uygulanmaktadır. Radyolojik ve endoskopik bir işlemdir, Gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Vücutta kesi açılmaz, sindirim boşlukları kullanılır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız