Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri nedir? Nasıl yapılır?

Kegel egzersizleri bilinen diğer adıyla pelvik taban egzersizleri, kadınlarda vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde; bu kaslar kuvvetlenerek idrar kaçırma, rahim sarkması gibi birçok sorunun önüne geçer. Peki kadın sağlığı için oldukça faydalı olan kegel egzersizleri nasıl yapılır? En doğru yöntem hangisidir. Yazımızda inceleyelim.

Kegel egzersizleri için pelvik kasımı nasıl bulacağım?

Kegel egzersizi yaparken ilk önce, pelvik taban kasınızı bilmeniz gerekmektedir. Pelvik taban egzersizleri aynı zamanda boş mesane ile yapılacağından ilk yapılması gereken; tuvalete giderek idrarınızı yapmaya başlamanızdır. Normal şartlarda idrar yaparken kegel egzersizleri yapılmaz, yalnızca kasınızı bulmak için kası tutarak, hareket ettirmeme işleminizi burada yapabilirsiniz. Tuvalette hızlı bir şekilde idrarınızı yapmaya başladıktan hemen sonra, idrar yapımını durdurun. Burada geriye çekildiğini hissettiğiniz kas, sizin pelvik kasınızdır. Egzersizleri yapmaya başlarken de; bu kası hatırlayarak, egzersize başlamanız en doğrusu olacaktır. Bu kası bulduğunuza göre, kontrol etmeye de hazırsınız demektir!

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Kegel egzersizlerini, herhangi bir pozisyonda yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu egzersizleri uzanırken yapmak kegel için oldukça idealdir. Pelvik taban kaslarınızı sıkın ve 5 saniye boyunca tutun. 5 saniye dinlendikten sonra bu işlemi 3 4 defa tekrarlayın. Daha sonra ise süreyi arttırarak, kasınızı 10 saniye boyunca kasılı tutun. Kasılma sonrasında kasınızı 10 saniye dinlendirin. Bu egzersizleri günde 3-4 defa tekrarlayabilirsiniz. Burada en doğru ve önemli nokta; doğru kası sıktığınızdan emin olmanızdır. Karın ve bel bölgelerinizde ağrı hissediyorsanız, bu egzersizi yanlış yaptığınız anlamına gelir. Egzersiz esnasında, nefesinizi tutmanıza gerek yoktur.

Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir?

Kegel egzersizlerinin, kadın sağlığı bakımından birçok faydası bulunmaktadır. Kegel egzersizleri;

  • İdrar kaçırma problemlerini önler.
  • Rahim, mesane, bağırsak sarkmalarının önüne geçer.
  • Kadınlarda cinsel doyumu sağlar ve haz alma süresini arttırır.
  • Doğum sonrası vajinanın eski sıkılığına gelmesini sağlar.
  • Cinsel isteksizliği ortadan kaldırmada etkilidir.
  • Vajinusmus tedavisinde kullanılır.
  • Anne adaylarını normal doğuma hazırlar.
  • İç organların sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
  • Doğum sonrası ağrıları aza indirir.
  • Menopozun etkilerini azaltır.

Benzer Yazılar

Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında su fıtığı olarak bilinen hidrosel; torbaların şişmesi ve su toplaması anlamına gelir. Özellikle yeni doğan bebeklerde yaygın bir şekilde görülür.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı

Hidrosel
Hidrosel

Testisi saran zarların içerisinde bulunan sıvı miktarlarının artarak, testis torbalarında çok fazla su birikmesine denir.

Devamı

Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!
Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!

Mesane tümörleri iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. Kötü huylu tümörler kanser hücrelerini taşımakla beraber; çoğunlukla görünen bir tümör olabiliyor.

Devamı

Cinsel İlişkide Frengi Oluşumlarına Dikkat!
Cinsel İlişkide Frengi Oluşumlarına Dikkat!

Frengi; cinsel yol ile bulaşan yaygın hastalıklardandır. Bu hastalığa treponema pallidum ismi verilen mikroorganizma sebep olur.

Devamı

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tam olarak sebebi belirlenmemiş olan bu hastalığın her yaşta görülmesi mümkün olduğu gibi, çoğunlukla 60 yaş üstünde görüldüğünden ileri yaş hastalığı olarak düşünülebilir.

Devamı

Mesane Kanseri Belirtileri ve Risk Grupları
Mesane Kanseri Belirtileri ve Risk Grupları

Mesane, idrar kesesi diye adlandırılan iki böbrekten idrar yolları vasıtası ile gelen idrarı depolayan küre şekline benzeyen bir organdır.

Devamı

Prostat Kanseri Olduğum Takdirde Beni Neler Bekliyor?
Prostat Kanseri Olduğum Takdirde Beni Neler Bekliyor?

Yalnızca erkeklerde bulunan bir bez olduğu için yalnızca erkekler prostat kanserine

Devamı

Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet; pipinin uç kısmını saran, prepisyum ismi verilen sünnet derisinin belli bir şekil ve uzunlukta cerrahi yol ile kesilerek ilgili bölgeden alınması ve pipinin uç kısmının açılması işlemidir.

Devamı

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?
İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Pek çok sağlık sorununun kaynağı olabilecek idrardaki kan, mesane kanserinin en önemli belirtisidir. İlk belirtisi idrarda kan olan mesane kanseri öncesi kanama, çoğu zaman sancısızdır.

Devamı