Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Mide Kanserinde Laparoskopik Yöntem

Mide Kanserinde Laparoskopik Yöntem

Mide kanserinde erken tanının önemi nedir?

Oldukça sık görülen mide kanseri; ülser ve gastrit gibi iyi huylu mide rahatsızlıkları ile benzer şikayetler gösteriyor olduğu için geç saptanıyor. Geç saptanması ise tedavi başarısını ciddi oranda etkiliyor. Ayrıca; bu duruma bilinçsizlik de eşlik ediyor. Birçok kişi; hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi durumlarda doktora danışmadan çevrelerinden duymuş oldukları antiasid içerikli ilaçlar kullanıyor. Bu ise mide kanserinin tanısının konulmasını geciktiriyor. Ama Japonya gibi tütsülenmiş et ve çiğ balık gibi beslenme alışkanlığı olan gelişmiş ülkelerde bu tür kanser çeşidi endoskopik taramalarla erkenden tanı alabiliyor. Böylelikle planlanan tedaviler ile pek çok hasta kanser olmadan önceki yaşamlarına dönebiliyor. Yani anlaşılması gereken şu ki; erken tanı diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserlerinde de çok büyük önem taşıyor.

Mide kanserinden korunmak için neler yapılabilir?

Mide kanserinden korunmak için sağlıklı ve düzenli beslenme konusu çok önemlidir. C vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi, sarımsak ve yeşil çay gibi gıdaların alınması; mide kanserinin görülme riskini azalttığı unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra; karın ağrısı yaşayan, midesinde yanma hisseden, ekşime ve bulantı hislerine sahip olan ve kilosunda azalma görülen kişiler şikayetlerini bir an önce doktoruna bildirmelidirler.

Mide kanserinin tanısı nasıl konulur?

Mide kanserinin tanısı; endoskopi, ultrasonografi (US), tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi yöntemleri ile hızlı bir şekilde konulur. Endoskopi yöntemi; yalnızca tanı amacıyla değil, güncel teknoloji ile birlikte tedavi amacıyla da kullanılabilir. Özellikle; tedavisi laparoskopik olan hastaların operasyonları esnasında sık olarak endoskopiden yararlanılır.

Mide kanserinin tedavisi nasıl planlanır?

Mide kanserinin tedavisinde; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi tedavi yöntemleri ayrı ayrı da uygulanabilir, birlikte de sürdürülebilir. Bu süreçte önemli olan; mide kanserinin türü ve saptanan bu kanser türü için yapılacak operasyonun doğru planlanabilmesidir.

Kanser hücreleri, mide duvarının farklı katmanlarında oluşabilir; ama daha çok iç katmanlarda gelişir. Erken teşhis edilmesi durumunda cerrahi tedavinin başarı oranı oldukça yüksek olduğu bu kanser çeşidinde; klasik açık cerrahi yöntemlerin yerine laparoskopik cerrahi yöntemine başvurulur. Kanser geç evrede tespit edilirse de yine bu yöntem uygulanabilir. Laparoskopik cerrahi, mide tümörlerinde çok etkilidir. Bu kitleler; yerleşmiş oldukları alanın değerlendirilmesine göre laparoskopik yöntem ile kolay bir şekilde çıkartılır.

Laparoskopik cerrahinin tercih edilme nedenleri nelerdir?

  • Ameliyat izi çok daha azdır.
  • İş ve sosyal yaşama hızlı bir şekilde dönüş yapılabilir.
  • Operasyon açılacak küçük deliklerden yapılıyor olduğu için hissedilen ağrı çok azdır.
  • Operasyon sonrasında hasta hemen ayağa kalkabilir ve kolay bir şekilde hareket edebilir.

Benzer Yazılar

Özafagus (Yemek Borusu) Monometrisi Nedir?
Özafagus (Yemek Borusu) Monometrisi Nedir?

Özafagus manometrisi, yemek borusu içine yerleştirilen özel kateter yardımı ile gerçekleştirilir. Amaç; yemek borusu kaslarının yutma esnasında kasılmaların gücünü, sıklığını ve işlevini değerlendirmektir.

Devamı

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?
Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadınların düzenli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri; meme kanserinin ilerlemeden fark edilebilmesi ve kolay tedaviye başlangıcın ilk adımın hızlıca atılabilmesi için çok önemlidir.

Devamı

Kolon ve Rektum Kanserinde Kimlerin Risk Altında Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Kolon ve Rektum Kanserinde Kimlerin Risk Altında Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Kolon ve rektum gastrointestinal sistem adı da verilen sindirim sisteminin parçalarıdır.

Devamı

Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet; pipinin uç kısmını saran, prepisyum ismi verilen sünnet derisinin belli bir şekil ve uzunlukta cerrahi yol ile kesilerek ilgili bölgeden alınması ve pipinin uç kısmının açılması işlemidir.

Devamı

Endoskopide Yeni Yöntem: Kapsül Endoskopi
Endoskopide Yeni Yöntem: Kapsül Endoskopi

Sindirim kanalının üst bölgesi; yani yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı endoskopi; alt kısmı olan kalın bağırsaklar ise kolonoskopi ile incelenebilmektedir.

Devamı

Organ Bekleyen Kişi Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor
Organ Bekleyen Kişi Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

Türkiye’de organ bekleyen kişi sayısı kadavra nakillerinin yetersizliği nedeniyle gün geçtikçe artıyor

Devamı

Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?
Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?

Çağımızın hastalığı kanser! Dünya genelinde görülme sıklığı olarak tüm hastalıklardan daha çok karşımıza çıkan kanser hastalığı, birçok çeşidiyle insan hayatını zorlaştırmaktadır.

Devamı

Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi
Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi

Dönemimizin en sinsi rahatsızlıklarından biri olan ve herhangi bir belirti seyretmeden ortaya çıkan böbrek yetmezliği hızlı bir şekilde yaygınlık göstermektedir.

Devamı

Mide Botoksu ile Sağlıklı Zayıflayın
Mide Botoksu ile Sağlıklı Zayıflayın

Endoskopik teknik ile midenin belli bölgelerine enjekte edilen botilinum toksininin amacı, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktır.

Devamı