Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Nörolojik rehabilitasyon uygulamaları nedir?

Nörolojik rehabilitasyon uygulamaları; çeşitli nörolojik rahatsızlıkları bulunan yetişkinler ve çocuklar için uygulanan tedavi yöntemlerini içerir. Nörolojik rehabilitasyon ile tedavisi yapılabilen rahatsızlıklar şunlardır;

  1. İnme
  2. MS
  3. ALS
  4. Serebral palsi
  5. Guillain barre sendromu
  6. Kas distrofisi
  7. Parkinson
  8. Denge bozukluğu

Bu rahatsızlıkların tedavisi; kapsamlı bir yaklaşımla, her hastanın; psikolojik, fiziksel ve duygusal özelliklerinin bir arada değerlendirilmesi ile yapılır. Hareket yeteneği kısıtlanan, gücünü kaybeden, işlevsel yeteneği eksilen, denge sorunları yaşayan her hasta için özel tedavi programları uygulanır. Bu tedavi süresi boyunca; hekimler, terapistler, psikologlar ve hasta yakınları daima iş birliği içerisindedir.

Felç rehabilitasyonu nedir?

Felç; beyin ya da omurilikte oluşan hasar sebebiyle vücudun tümünde ya da belirli bir bölgesinde meydana gelen hareket ve his kaybıdır. Felç rehabilitasyonunun amacı; kişinin rutin aktivitelerini yeniden yerine getirebilmesini sağlamaktır. Örneğin; temel ihtiyaçlar olan yemek yeme, duş alma ve benzeri gereksinimler gibi…

Bu rehabilitasyon sürecinde; hasta yakınlarının da bilinçli olması çok önemlidir. Hastanın; terapi süresi boyunca,  evde uygulaması gereken egzersizlere destek olmaları gerekmektedir.

İnme rehabilitasyonu nedir?

İnmenin nedenleri; kafaya alınan darbe,  derin üzüntü, sinir hastalıkları ve beyin damarları ile ilgili olan rahatsızlıklardır. İnme; çoğu zaman vücudun tek tarafında, nadiren ise her iki tarafta birden görülür. Bu rehabilitasyon türündeki amaç; mümkün olduğu kadar hastaya hareket kabiliyetlerini yeniden kazandırmaktadır. Yalnızca hareket kabiliyetlerini kazandırmakla kalmayıp; aynı zamanda konuşma, yutkunma ve bağırsak terapileri de uygulanır.

Omurilik rehabilitasyonu nedir?

Omurilik rehabilitasyonu; omurilikte gelişen hastalıkların tedavi uygulamalarını içerir. Omuriliğin işlevini kaybetmesi veya işlevini olması gerektiği gibi yerine getirememesi gibi durumlarda omurilik rehabilitasyonu planlaması yapılır ve hastaya tekrar hareket yetenekleri kazandırılır.

Yüz felci rehabilitasyonu nedir?

Farklı sebeplerle yüzün sağ ve sol bölgelerinde his ve hareket kayıpları meydana gelebilir. Yüz felci, hastanın günlük yaşamını kısıtlamasa da sosyal ilişkilerini etkileyerek, psikolojik yönde olumsuzluklar katabilir. Yüze yapılan soğuk ve sıcak uygulamalar, profesyonel masajlar gibi yöntemler ile his ve hareket kayıplarının giderilmesi amaçlanır.

Benzer Yazılar

Kaliteli Bir Yaşam İçin, Kaliteli Uyku Şart!
Kaliteli Bir Yaşam İçin, Kaliteli Uyku Şart!

Her birey, sağlıklı ve verimli bir gün geçirebilmek için, farklı miktarlarda uykuya ihtiyaç duyar. Yani ideal uyku süresi diye bir kavram bulunmamaktadır.

Devamı

Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri
Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri

Kişinin ısrarlı baş ağrıları olması, ileri tıbbi değerlendirme gerektirir.

Devamı

Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Epilepsi hastalarının yüzde 60'ında nöbetler ilaçla kontrol altına alınır. Bazı hastaların epilepsi türleri yaş ile ilişkilidir.

Devamı

Yüz Felci Nedir?
Yüz Felci Nedir?

Yüz mimik kaslarının beyinden gelen uyaran fasiyal sinir lifinin birçok nedenden dolayı hasar görmesi ile yüzde oluşan hareket kaybına yüz felci denilmektedir.

Devamı

Myastenia Gravis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Myastenia Gravis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İskelet kaslarında çeşitli seviyelerde zayıflamalara sebep olan hastalığa, myastenia gravis adı verilir. Bu hastalık kronik ve otoimmün bir sinir kas hastalığıdır. Sinir uyarılarını bilinçli bir şekilde kontrol ettiğimiz kaslara iletilmesindeki bir bozukluktan kaynaklanan myastenia gravis, doğuştan gelen ya da bulaşan bir hastalık değildir.

Devamı

ALS Belirtileri Nelerdir?
ALS Belirtileri Nelerdir?

ALS, çizgili kaslarda ilerleyici erime ile kendini gösterir. ALS belirtileri sıklıkla; kol, omuz, bacak ve dilde seğirmeler, kas krampları, çizgili kaslarda kasılma, sarhoşvari konuşma-genizden konuşma, çiğneme yutma güçlüğü şeklinde kendini gösteriyor.

Devamı

10 Soruda Migren
10 Soruda Migren

Birçok kişinin, migrenin tedavisinin olmadığını sanması nörologları hep şaşırtır. Oysa migren için basit ve ucuz tedavi seçenekleri vardır. Yani MİGRENİN TEDAVİSİ VARDIR!

Devamı

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Genellikle gece, bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan, garip duyu hissi huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır

Devamı

Uyku Bozukluklarının Sebepleri Nelerdir?
Uyku Bozukluklarının Sebepleri Nelerdir?

Kaliteli bir uyku sağlıklı bir yaşam sürmek için olmazsa olmazlardandır.

Devamı

Multipl Skleroz (MS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Multipl Skleroz (MS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MS hastalığı, merkezi sinir sisteminde yer alan birden çok dokunun hasar görmesinden

Devamı

Bölüm Doktorlarımız