Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Saç Ekimi

Yaklaşımımız

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ve İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Acıbadem Polikliniği'nde uluslararası kalite standartlarında, saç ekimi alanında modern ekipmanlar, deneyimli doktorlar ve profesyonel ekipler ile güncel tekniklerle saç ekimi işlemleri gerçekleştirilir.

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi, çoğunlukla erkekleri, zaman zaman kadınları da etkileyen ve yaşamın farklı evrelerinde kendini gösteren bir sorundur.

Saç dökülmesi neden olur?

Yapılan araştırmalarda erkeklerde %95 oranında androgenetik alopesi (erkek tipi genetik saç dökülmesi), kadınlarda ise yine erkekler gibi genetik dökülme yanında, endokrin hastalıklar, anemi gibi sağlık problemleri saç dökülmesine en çok yol açan faktörlerdir.

Tedavi olabilir mi?

Saç dökülmesi doğru yöntemler ile kalıcı olarak tedavi edilebilir. İstatistiksel olarak saç dökülmesinin en başarılı tedavi yöntemleri genelde cerrahi tedavilerdir. Cerrahi tedaviler arasında en çok tercih edilen yöntem ise FUE ve DHI yöntemleriyle gerçekleştirilen saç ekim operasyonlarıdır.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi hastanelerde ve cerrahi tıp merkezlerinde yapılabilen, kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilen, saç köklerinin donör bölgelerden çeşitli aletler yardımı ile eksizyonu sonrasında tercih edilen bölgelere nakledilmesi için uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

Saç ekimini tam donanımlı hastanelerde yapmanın önemi nedir?

Operasyon sırasında gelişebilecek herhangi bir komplikasyona saniyeler içinde müdahale edebilmek ancak tam teşekküllü hastanelerde mümkündür. Bu gibi durumlar çok nadir gelişse bile olay anında çok hızlı müdahale etmek gerekmektedir. Ayrıca işlem sonrası gelişebilecek her türlü post-operatif primer ve komplike gelişen komplikasyona kolaylıkla tedavi imkanı sağlayabilecek multidisipliner yaklaşım ancak ve ancak üniversite hastanelerinde sunulabilmektedir.

 

Tarafımızdan uygulanan saç ekimi yöntemleri nelerdir?

FUE Yöntemi

FUE saç ekimi, günümüzde saç ekimi alanında en başarılı yöntemlerden biri olarak kabul edilmiştir. Bu yöntem, teknolojik cihazlar ve özelleştirilmiş tekniklerle devamlı geliştirilerek kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılmaktadır. Genel olarak FUE yönteminin asıl amacı ciltte en az doku hasarı bırakarak ve maksimum başarının sağlanmasıdır.

Sapphire FUE

FUE saç ekimi tekniğinin kanal açma aşamasının, safirden üretilmiş uçlarla gerçekleştirilmesidir. Sapphire FUE yöntemi saç ekiminde minimum travma, minimum kanama ve ameliyat sonrası uygulanan özel pansumanlarla çok hızlı iyileşme süresi olan işlemdir. İşlemden kısa bir süre sonra ekilen saçlar uzamaya başlar ve adaptasyon periyodunu atlattıktan sonra uzamaya ömür boyunca doğal olarak devam eder. Bu teknik sadece İstanbul Okan Üniversitesi Acıbadem Polikliniği’nde gerçekleştirilmektedir.

Manuel FUE

Son dönemlerde yaygın olarak kullanılan ve oldukça iyi sonuçlar veren uygulamalardan biri manuel fue yöntemidir. Bu teknikte temel amaç donör kısmında herhangi bir yara izi olmadan optimum miktarda greftin alınması işleminin kaliteli şekilde bir gerçekleştirilebilmesidir. Ense bölgesinden veya kulak arkası kısmından hassasiyetle birer birer alınan greftler eksikliğin olduğu yerde kullanılırlar.

Manuel fue işleminde greftler diğer sistemlere göre minimum zarar görerek çıkartılır. Her ne kadar motorlu yönteme göre süreç manuel işlemlerde biraz daha yavaş ilerlese de sonuca en güvenli yollardan ulaşılması mümkün olur. Bu teknik Tuzla’da bulunan İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ve İstanbul Okan Üniversitesi Acıbadem Polikliniği’nde gerçekleştirilir.

DHI

DHI yönteminde choi adlı medikal kalem sayesinde saç kökü greftleri toplanarak yine kalem ile bu cilde kesi veya kanal açmadan direkt olarak yerleştirilir. Bilinen saç ekim yöntemlerinde önce toplama sonra ekme işlemleri ayrı seferlerde yapılırken, bu teknikte kullanılan medikal kalem sayesinde işlem teke düşürülerek hastaya zaman kazandırarak konfor sağlar. Bu teknikle gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları İstanbul Okan Üniversitesi Acıbadem Polikliniği’nde gerçekleştirilir.

 

Saç ekimi merkezine karar vermeden önce hastalar için dikkat etmeleri gereken en önemli konular nelerdir?

•             Kişiye özel planlama

Saç dökülmeniz için beklentilerinizi ve bütçelerinizi karşılamak kaydı ile cinsiyetinize, yaşınıza ve kellik türünüze uyan özel bir planlama yapılması gerekmektedir. Kapatılacak alanın büyüklüğü, donör alanın yoğunluğu ve hacmi, saç tellerinin ve cildinizin yapısı incelenerek size en iyi tıbbi ve / veya cerrahi tedaviyi önereceğiz.

•             Köklerin dağılımı nasıl olmalı?

Köklerin dağılımı; cilt rengi, cinsiyet, yaş, kellik türü ve saç cinsine göre her bireye özgü olmalıdır. Yoğun ve doğal görünümlü saçlarınızı yeniden oluşturmak adına farklı ve sağlıklı foliküler üniteler cerrahlarımız tarafından seçilir ve konumlandırılır.

•             Donör alanının % 100'ünü verimli olarak kullanmanın önemi

Üçüncü nesil 0,7 mm ve 0,8 mm punchlar, soğuk aydınlatma kaynakları ve foliküler ünitelerin hasar görmeden toplanmasına olanak sağlar. STRIP-FUT tekniğinden farklı olarak, Saç kökleri mikroskobun sıcak ve yoğun ışığı altında manipüle edilmez ve hayatta kalma olanağı artar, buna ek olarak FUE yönteminde işlem yapılan donör alanda parestezi ile sık sık genişleyen 25-30 cm uzunluğunda skar dokusu gelişmez. İşlem sonrasında herhangi bir yara izi ve dikiş görülmez.

•             Ameliyat sonrası iyileşme

0,7 mm FUE punch kullanımı sonrasında oluşan delikleri birkaç gün içinde iyileşir ve 1 / 1,2 mm'den farklı olarak % 100 büzülür. FUE yöntemi sonrasında, donör bölgede saptanabilir izler görülmez ve ense yoğunluğunuz neredeyse hiç bozulmaz.

•             Müdahalenin detayları

Anestezi için özel olarak formüle edilmiş düşük dozlu anestezi kokteylleri çok ince iğneler ile enjekte edilir, hastalar tamamen rahatlar ve protokol neredeyse ağrısızdır.

 

Saç ekiminde seçeceğiniz lokasyonun önemi nedir?

Lokasyon, hasta güvenliği, sterilizasyon, ekipman vb. için gerekli standartları en üst düzeyde sunmak açısından çok önemlidir. Saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve kesinlikle cerrahi işlem yapma ruhsatı olan merkezlerde  ve uzman kontrolü altında yapılması gerekmektedir. Saç ekimi kısa ve kolay bir işlem gibi gözükse bile sağlıkta toplam kalite kontrol sistemlerine sahip hastaneleri ve merkezleri seçmeniz sağlığınıza ve dış görünüşünüze yapacağınız en büyük yatırım olacaktır.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi olarak; akademisyen medikal ekibimiz sizin için dünyadaki en yeni teknolojileri akademik seviyede takip etmekte ve bir tedaviyi sizlere uygulamadan evvel mutlaka akademik dayanaklar araştırmaktadır. Hastanemizde tüm işlemler doktor tarafından yapılmaktadır. Operasyon sonrası takip ve tedavi işlemleri yine işleminizi yapan doktorunuz tarafından sürdürülecektir.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekim işleminden sonra hastaların tamam iyileşmesi kısa bir zamanda gerçekleşmemektedir.

Devamı

Saç Ekiminde Kanal Açma İşleminde Hangi Teknik Avantajlıdır?
Saç Ekiminde Kanal Açma İşleminde Hangi Teknik Avantajlıdır?

Saç nakli işlemlerinde ilk defa Kanada’da uygulanmaya başlanan ve daha sonrasında Türkiye’de de uygulamasına geçilen Lateral Slit yöntemi, açılan kanallara yönlendirme yapılması şeklinde tanımlanabilir.

Devamı

Saç Ekiminde En Çok Sorulan Sorular
Saç Ekiminde En Çok Sorulan Sorular

Saç Ekiminde En Çok Sorulan Sorular

Devamı

Saç Ekiminde Donör Alanı Belirlenmesi Nasıl Yapılır?
Saç Ekiminde Donör Alanı Belirlenmesi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de saç ekimi operasyonları, gelişmiş sistemler kullanılarak yapılmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır.

Devamı

Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Planlanır?
Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Planlanır?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, ön muayeneye alınır ve ekim yapılacak olan alanın hacmi belirlenir. Daha sonra, donör kapasitesi incelenir ve saç ekimi yapılacak olan alanın hacmine yeterli olup olmayacağı değerlendirilir. Ensede, iki kulak arası bölgede kalan donör alanı, saç ekimi için yeterli olup olmadığı değerlendirilir.

Devamı

Greftler Nasıl Saklanır?
Greftler Nasıl Saklanır?

Çıkartılan greftlerin ekim zamanına kadar sağlıklı ve sağlam bir şekilde muhafaza edilmesi saç ekim başarısını doğrudan etkileyen bir faktördür.

Devamı

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi
Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

Platelet rich plasma adı verilen PRP işlemi, tedavi yapılacak olan kişiden alınan kan ile yapılan bir uygulamadır.

Devamı

Manuel Fue Tekniğinin Farkı Nedir?
Manuel Fue Tekniğinin Farkı Nedir?

Saç eksikliklerinin giderilmesi noktasında günümüzde birbirinden farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Devamı

Mezoterapi ile Gür Saçlar Mümkün
Mezoterapi ile Gür Saçlar Mümkün

Saç Mezoterapisi, sağlıklı saçlar için saç köklerini besleyen mineral, protein, vitamin ve enzimlerin saçlı deriye enjekte edilmesi ile yoluyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Saç Dökülmesi İçin Tedavi Yöntemleri
Saç Dökülmesi İçin Tedavi Yöntemleri

Öncelikli olarak; bir Dermatoloji uzmanına muayene olunması ve saç dökülmesine neden olan faktörlerin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Devamı

Saç Ekimi Hakkında En Çok Merak Edilenler
Saç Ekimi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç ekimi işlemi, genellikle 4-6 saat aralığında süren cerrahi bir yaklaşım gerektiren lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir.

Devamı