Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz

Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz

Stres Ekokardiyografi Nedir?

Egzersiz uygulamaları ya da kalbin atımını hızlandıracak ilaçlar ile yapılan ekokardiyografi görüntüleme yöntemidir.  Bu yöntem; kalp boşluklarının genişliğini, duvar hareketlerinin bozukluklarını ve kalp kasının kasılma fonksiyonlarını saptayarak, koroner arter hastalığının tanısına yardımcı olmaktadır. 

Bütün bunların yanı sıra; tetkik esnasında, diğer kapak hastalıklarının, kalp zarı iltihaplarının, aort damar yırtılmalarının ve kalpte meydana gelen aşırı kalınlaşma ile görülen kardiyomiyopati gibi göğüste ağrıya ve nefes darlığına yol açabilecek durumların ayırt edilmesi sağlanıyor.

Stres Ekokardiyografi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Kalıcı kalp pili uygulamasında, elektrokardiyografide (EKG’de) miyokard enfarktüsü bulgusu saptanıldığında, sol karıncıkta kalınlaşma, elektrokardiyografide (EKG’de) özel durumların gözlemlenmesi ile kalp rahatsızlıklarının diğer yöntemlerle karşılaştırılması kolay olmadığında yapılmaktadır.

Stres Ekokardiyografi Uygulamasında Amaç Nedir?

 1. Kalp kasında kanlanma bozukluğunu ve seviyesini belirlemek için; kalp krizlerinden ve damarlara yapılan girişimsel uygulamalardan sonra risk düzeyinin belirlenmesi
 2. Kalp ameliyatları haricinde; cerrahi girişim uygulanacak hastanın, kalp sağlığı riskinin değerlendirilmesi

amaçları ile uygulanmaktadır.

Kısaca; kalbin kasılma kapasitesinin gözlemlenmesi, yetersizlik bulgularının araştırılması, kapak hastalıklarında cerrahi girişimin gerekliliği kararına yardımcı olabilmek için bu uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Test Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. Bu test, ortalama 4-6 saat kadar açlık gerektirir. Bunun yanı sıra; 6 saat boyunca ise sigara içilmemiş ve kafein içerikli içecek (kahve, kola, çikolata vb.) tüketimi yapılmamış olması gerekir.
 2. Hasta, 24 saat öncesi itibariyle kullanıyor olduğu bazı ilaçları kesmelidir. Bunun uyarısını testi isteyen doktorunuz yapacaktır. Doktorunuzun almanıza izin verdiği ilaçları, test saatinden 3-4 saat önce az miktarda su ile yutabilirsiniz.
 3. Şeker düzenleyici ilaçlar yemek yenilemeyeceği için alınmamalıdır. Ancak test bittikten sonra yemek yenilebilir.

Peki, Bu Uygulama Nasıl Yapılır?

 1. Göğüse elektrotlar takılır ve damar yolu açılır. Göğüsün belli noktalarından kayıt alınmasıyla ve alınan kayıtların kaydedilmesiyle tamamlanan bu testin yaklaşık süresi 1 saattir.
 2. İlaçlı uygulama ya da egzersiz testi alternatiflerinden biri belirlenir. Buna göre; egzersiz ve toparlanma olmak üzere iki evrenin analizi kaydedilir. Burada amaç; kalbin ritmi ve basıncının izlenmesiyle EKG kayıtlarının alınmasıdır.
 3. Testin uygulanması esnasında kalp çok hızlı ve kuvvetli atar. Bu durum; çarpıntı olarak nitelendirilse de bir sakıncası yoktur ve gayet normaldir. Bir başka sizi korkutabilecek durum ise ilaçlı testlerin belirtileridir. Yapılan dobutamin uygulaması ile yanaklarda sıcaklık hissiyatı, kızarıklık, saçın derisinde karıncalanma hissi gibi oluşabilir. Korkulması gereken bir durum yoktur.
 4. Test esnasında; göğüste, kol ve çene bölgelerinde ağrı hissedildiğinde, baş dönmesi ve göz kararması yaşanıldığında ve nefes darlığı gibi durumlarda hemen doktora haber verilmelidir.
 5. Hasta, testten sonra yarım saat kadar dinlenme odasında gözetim altında bekletilmelidir.
 6. Test neticesinde; alınan kayıtlara göre yapılan değerlendirmeler doktor tarafından hastaya anlatılarak, kendisine yazılı rapor olarak teslim edilir.

Benzer Yazılar

Kalbin Çalışma Mekanizmasını Biliyor Musunuz?
Kalbin Çalışma Mekanizmasını Biliyor Musunuz?

Kalp, göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasında büyük bir alanı kaplayan, en hayati organımızdır.

Devamı

Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!
Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, ‘’birçok çalışma kış aylarında kalp krizi geçirme riskinin arttığını kanıtlıyor. Bu bağlamda bilinmesi gerekenler nedir? Ve kalp krizi riskini azaltmak için neler yapılabilir?’’ sorularını yanıtladı.

Devamı

Ani Tansiyon Yükselmesinde Yapılması Gerekenler
Ani Tansiyon Yükselmesinde Yapılması Gerekenler

Normal değerlerinin üstünde olan kan basıncına hipertansiyon denir

Devamı

Bu Belirtiler Var İse, Kalp Krizi Geçiriyor Olabilirsiniz!
Bu Belirtiler Var İse, Kalp Krizi Geçiriyor Olabilirsiniz!

Nefes darlığı, şiddetli öksürük, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bayılma, soğuk terleme, çarpıntı, halsizlik, göğüste

Devamı

Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?
Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp kası, diğer ismiyle miyokard olarak bilinir. Miyokardit ise kalp kasının iltihaplanması veya enfeksiyonu anlamına gelir. Kalp kası, kalbin önemli bir kısmını oluşturur ve kalp kasında da diğer vücut kaslarında olduğu gibi iltihap meydana gelebilir.

Devamı

Aile Geçmişinde Kalp Rahatsızlığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Aile Geçmişinde Kalp Rahatsızlığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan kalp ve damar hastalıklarındaki en önemli risk faktörü genetik faktörlerdir.

Devamı

Tilt Testi Nedir?
Tilt Testi Nedir?

Bilincin kısa süreli olarak kaybolmasına bayılma denir.

Devamı

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin organları; gebeliğin ilk 8 haftasında gelişirken, doğumsal kalp hastalıkları da bu süreçte ortaya çıkar.

Devamı

Kalp Krizi Riskinizi Ölçün!
Kalp Krizi Riskinizi Ölçün!

Egzersiz Stres Ekokardiyografi uygulaması ile kalp krizi riskinin, yüzde 90-95 oranında ölçülebilmesi mümkündür.

Devamı

Sporda Ani Kalp Krizine Dikkat
Sporda Ani Kalp Krizine Dikkat

Koroner damarlardan birinin aniden tıkanarak, kan gitmemesi durumuna kalp krizi denir.

Devamı