Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi

Yaklaşımımız

Çocuk özlemi çeken ebeveynlerin, anne ve baba olmaya giden yolları bazen zor ve zahmetli olabilir; ama içiniz rahat olsun. Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezimiz, bu zorlu yolculuktaki hayallerinizi gerçeğe dönüştürüyor.

Tüp bebek tedavilerinde, başarıyı yakalamak için önemli araştırmalar yapan Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezimizde; genetik hastalık riski bulunan aileler için, preimplantasyon genetik tanı yöntemleri de güvenle uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisini gerektiren nedenler nelerdir?

  • Anne adayının yaşının ilerlemesiyle yumurtaların rezerv durumunun ve kalitesinin azalması
  • Erkeklerde sperm kalitesinin ve hareketliliğinin kısıtlanması
  • Rahim içi ve fallop tüplerinde görülebilecek sorunlar
  • Erkeklerde varikosel durumu
  • Rahimlerde meydana gelen kistler
  • Sebebi bilinmeyen infertilite

Tüp bebekte başarıyı artıran yöntemler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde; yeni dönem tedaviler ile başarı artırıcı yöntemler uygulanıyor. Böylelikle anne adaylarının gebe kalma oranları artırılıyor. Tüp bebekte başarı oranımızı artıran yöntemlerimiz;

Genetik incelemeler

NGS, mitoscore, aCGH, CGT, PGD gibi bazı testler ile genetik problemler saptanılır. Bu genetik sorunların değerlendirilmesiyle izlenecek tedavi planı şekillenir.

ERA

Embriyonun, anne adayının rahmine tutunabileceği en uygun günün belirlenir. Kaliteli embriyonun transfer edilmesi, yeni tedavi planının oluşturulmasına ve gebelik sağlanmasına ışık tutan ayrıcalıklı bir testtir. Bu test; implantasyon zamanının belirlenmesi için yapılır.

IMSI

IMSI, yani yüksek mikroskopik büyütmeyle seçilmiş sperm mikroenjeksiyon; menideki spermleri 800 kat büyüterek, en iyi spermleri belirlemeye yardımcı olan bir yöntemdir. Seçilen en iyi spermler ile yüksek döllenme oranları elde edilirken; aynı zamanda bu durum embriyo gelişimini de etkileyerek anne adayının gebe kalma olasılığını artıracaktır.

ICSI

ICSI, yani mikroenfeksiyon; erkeklerde şiddetli olarak kısırlık görüldüğü zaman başarı ile uygulanan devrim niteliğinde bir tedavi yöntemidir. Erkeklerde sperm hücreleri yumurtayı dölleyebilecek durumda değil ise embriyo oluşumu mümkün olamayacağı için mikroenfeksiyon yöntemi tercih edilir. Sperm hücresi sayısı az olan veya sperm morfolojisi bozuk olan erkeklerde başarılı bir şekilde uygulanan mikroenfeksiyon yöntemi ile baba olabilmek mümkündür.

Embriyoskop

Embriyologlarımız tarafından; embriyoların bölünme zamanları, görüntüleri ve sağlıkları 7/24 takip edilerek dış ortama maruz kalmalarına neden olacak hataların engellenmesi ve en iyi olan embriyonun seçilerek transfer edilmesi sağlanır.

Rahim dinlendirme

Anne rahminin tedavi uygulamaları nedeniyle yorulması söz konusu olduğu için rahim dinlendirme yöntemi ile ilk haline dönmesi sağlanır.

Endoskopik cerrahi

Rahim içi pulip, sineşi ve septum gibi başarıyı olumsuz etkileyebilecek anormallikler histeraskopi ile giderilebilir. Ayrıca başta hidrosalpenks ve endometrioma olmak üzere tüpleri ve yumurtalıkları ilgilendiren karın içi patolojilerin ortadan kaldırılması gebelik ve canlı doğum oranlarını arttırırken gebelik kayıplarını azaltmaktadır.

Blastocyst transferi (blastokist kültürü)

Embriyo gelişimini tutunmadan önceki en son aşamaya götürerek tutunma potansiyelini en yüksek olan embriyoların seçimine imkan tanır. Gelişim potansiyeli ve canlılığı yüksek embriyolardan daha az sayıda transfer ederek çoğul gebelik önlenebilir.

Embriyo ve oosit dondurma

Tedavide transfer edilen embriyo haricindeki sağlıklı embriyolar dondurulmaktadır. Aynı işlem; erken menopoz riski olan veya kanser tedavisi olacak bekar hastalarda yumurta hücreleri (oosit) için de yapılmaktadır.

Preimplantasyon genetik tarama (PGT)

Genetik olarak sağlam olan embriyoların seçilerek transfer edilmesi gebelik oranlarını arttıracağı gibi düşük oranlarını da azaltmaktadır. ACGH yöntemi ile 23 çift kromozomun tamamına bakılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi düşünen çiftlere klavuz olması için merak edilen 10 soru ve yanıtına göz atalım.        

     1. Tüp bebek tedavisini en fazla kaç defa deneyebilirsiniz?

Tüp bebek tedavisinde, deneme konusunda sınır bir sayı bulunmuyor. Fakat çok iyi kliniklerde yapılmış denemelere rağmen gebelik oluşumu sağlanamamışsa, bu deneme sayısı arttıkça gebeliğin gerçekleşmesindeki beklentide azalma olacaktır. Bazen nedeni bilinmeyen tutunamama sorunu yaşayan anne adayları, yaptırdıkları pek çok denemeden sonra ancak gebe kalabilmektedirler. 8. ya da 10. denemesinden sonra gebe kalan anne adayları da vardır.

     2.  Yaş, gebe kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerden en önemlisi; anne adayının yaşıdır. 35 yaşından genç olan kadınlarda gebe kalma şansı çok daha yüksek olmakla birlikte; 35-38 yaş arasında olan kadınlar da bu şansını değerlendirebilmektedirler. Ama 38-40 yaş ve 40-42 yaş ile birlikte bu şans gitgide azalır. 40-42 yaş aralığı ise şansın azaldığı fakat yine de ümidin korunduğu zamanlardır.

     3. Transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansına etki eder mi?

Tüm yaş gruplarında tek embriyonun transfer edilmesiyle gebelik şansı %28’dir. Çift embriyonun transfer edilmesiyle bu şans %45’e kadar çıkar. Tek embriyo transferinin yapılmasında geriye pek çok embriyo kalır ve bu embriyolar kullanılarak ciddi oranda ek hamilelikler sağlanabilir.

     4. Tüp bebek tedavisinde düşük daha mı sık görülür?

Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan gebeliklerin düşük riski, normal yollarla kalınan gebeliklerden çok olmamakla birlikte biraz daha fazladır. Bunun sebebi; tedavi çeşidinden değil, hamile kalmaya engel olan sorunun bizzat kendisinden kaynaklanır.

     5. Tüp bebek gebeliklerinin başında izlenen vajinal kanamalar normal midir?

Hamile kalmış hiçbir kadında, vajinal kanama normal olarak değerlendirilmemelidir ve hızlıca doktora görünülmelidir. Ama; tüp bebek tedavisiyle ulaşılmış gebeliklerin başlangıcında vajinal kanama ve lekelenmelere sık olarak rastlanılır. Yani; bu kanamalar kötü bir durumun habercisi olmayabilir.

     6. Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir?

Tüp bebek denemelerinde transfer edilen embriyoların haricinde kullanılmayan embriyoların kalitesi çoğu zaman iyi olabilmektedir. Bu embriyolar dondurulup saklanarak, ileride bir başka hamilelik düşüncesi durumunda değerlendirilebilirler. İleriye dönük böyle bir avantaj sunuyor olması nedeniyle embriyo dondurma işlemi, çiftler için oldukça faydalıdır. Dondurulan embriyolar çözüldüğünde %80 oranında canlı kalmakta ve rahme transfer edildiğinde ise %50 ila %70 arasında gebelik şansı vermektedir.

     7. Tüp bebek tedavisi öncesi kilo vermek gerekli mi?

Tüp bebek tedavisi öncesinde kilo verilmesi, tedavi sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir şeklinde kesin bir bilgi yoktur. Fakat kilonun ideal seviyede olması; tedavi süresinin kısalmasına, ihtiyaç duyulacak ilacın azalmasına ve tüp bebek tedavisi ile gebe kalınması durumunda ise düşük riskinin azalmasını sağlar.

     8. Embriyo transferinden sonra cinsel yaşam devam edebilir mi?

Cinsel yaşam devam edebilir. Bu durum gebeliğin tutulmasını engellemez. Fakat; yumurta toplamadan sonra yumurtalıkların hala büyük olması, vajinal yoldan alınan ilaçlar, lekelenme şeklinde vajinal kanamalar; anne adayı için rahatsızlık oluşturulabileceği için normal bir cinsel ilişki süreci yürütülemeyebilir.

     9. Ağır kaldırma gebeliğin tutunmasına etki eder mi?

Embriyo transferinden sonra hareket etmek, seyahat etmek, öksürmek ve hemen ayağa kalkmak gibi aktiviteler gebeliğin tutunmasına ve devam ettirilmesini engellemez. Halk arasında bilinenin aksine bu durumların gebeliğe olumsuz hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak alınması ve yumurtalıklar eğer çok büyümüşlerse rahatsız olunmaması için dinlenilmesi gerekliliğidir.

 

 

 

 

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Nedir?
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Nedir?

Prolaktin, halk arasında süt hormonu olarak da bilenen, gebelik sürecinde anne vücudunun süt üretmesini sağlayan önemli bir hormondur.

Devamı

AMH Nedir?
AMH Nedir?

Kısaca AMH olarak bilinen Anti Müllerian Hormonu kadınlardaki yumurtalık rezervinin kalitesini gösteren bir hormondur.

Devamı

6 Yıllık Bekleyişin Ardından Mucize Doğum!
6 Yıllık Bekleyişin Ardından Mucize Doğum!

6 Yıllık Bekleyişin Ardından Mucize Doğum!

Devamı

Menopoz ve Psikolojik Etkileri
Menopoz ve Psikolojik Etkileri

Menopoz ve Psikolojik Etkileri

Devamı

Önemli Bir Kısırlık Nedeni: Tüp Problemleri
Önemli Bir Kısırlık Nedeni: Tüp Problemleri

Kadına bağlı görülen kısırlığın en önemli nedenlerinden biri tüplerde oluşan problemlerdir.

Devamı

Doğru Yaklaşımlar Anne ve Baba Olma Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürüyor
Doğru Yaklaşımlar Anne ve Baba Olma Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürüyor

Çocuk sahibi olmak isteyen binlerce çift, çeşitli tedavi yöntemlerine başvuruyorlar.

Devamı

Genetik Tanı İle Sağlıklı Bebekler Dünyaya Geliyor
Genetik Tanı İle Sağlıklı Bebekler Dünyaya Geliyor

Embriyo rahim içerisine yerleştirilmeden önce PGT, yani; preimplantasyon genetik tanı ile genetik açıdan

Devamı

Tüp Bebek Yaşının Kontrol Ettirilmesinin Önemi
Tüp Bebek Yaşının Kontrol Ettirilmesinin Önemi

Erkeklerde sperm üretimi daima devam ederken, kadınlarda yumurtalama düzeni farklılık gösterir

Devamı

Kanser Tedavisinde Doğurganlık Korunabiliyor
Kanser Tedavisinde Doğurganlık Korunabiliyor

Binlerce kadın, kansere bağlı olarak aldıkları kemoterapi tedavilerinde ilaç kullanıyorlar

Devamı

Genetik Tarama Testlerinin Sonuçları 24 Saat İçinde Öğrenilebiliyor!
Genetik Tarama Testlerinin Sonuçları 24 Saat İçinde Öğrenilebiliyor!

Gebelik döneminin erken evresinde yaptırılan amniosentez ve CVS ile embriyoda var olan kromozom bozukluklar saptanabilir

Devamı

Tekrar Eden Düşükler Klasik Tüp Bebek Tedavisi İle Önlenebiliyor
Tekrar Eden Düşükler Klasik Tüp Bebek Tedavisi İle Önlenebiliyor

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, tekrar eden düşükler nedeniyle olumlu sonuçlar alamayabiliyorlar.

Devamı

Tüp Bebek Tedavisini Tekrarlayan Anne ve Baba Adayları İçin Öneriler
Tüp Bebek Tedavisini Tekrarlayan Anne ve Baba Adayları İçin Öneriler

Tüp bebek denemesi yapan anne ve baba adayları, gebelik sağlanamadığı

Devamı

Üreme Organlarına Ait Enfeksiyonların Kısırlıkla İlişkisi
Üreme Organlarına Ait Enfeksiyonların Kısırlıkla İlişkisi

Mantar ve parazitler, kadınlarda vajinal enfeksiyonlara neden oluyor

Devamı

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlık Nedenleri ve Tedavide Yeni Yaklaşımlar
Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlık Nedenleri ve Tedavide Yeni Yaklaşımlar

Anne ve baba olmak isteyen çift, aylar boyunca korunmasız birlikteliğe rağmen gebelik elde edemedikleri

Devamı

İlerleyen Yaş, Obezite, Stres Faktörleri Doğurganlık ve Kısır Tedavisini Olumsuz Etkiliyor
İlerleyen Yaş, Obezite, Stres Faktörleri Doğurganlık ve Kısır Tedavisini Olumsuz Etkiliyor

Kısırlık sorunu, günümüzde pek çok bireyde rastlanan önemli bir sağlık sorunudur

Devamı

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen 9 Soru
Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen 9 Soru

Tüp bebek tedavisinde, deneme konusunda sınır bir sayı bulunmuyor.

Devamı

Bebeğiniz -196 Dereceden Sağlıkla Dünyaya Geliyor!
Bebeğiniz -196 Dereceden Sağlıkla Dünyaya Geliyor!

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları gelişen teknoloji ile bu hayallerini gerçekleştirebiliyorlar

Devamı

Tüp Bebek ve Tedavi Aşamaları Süreci
Tüp Bebek ve Tedavi Aşamaları Süreci

Anne ve baba adaylarının, tedaviye başlayacakları ya da başlamayı düşündükleri doktoruyla yaptığı ilk görüşmedir.

Devamı

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran 8 Beslenme Önerisi
Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran 8 Beslenme Önerisi

Tüp bebek tedavisi için karar verildiğinde; aslında tedavi başlamış olur.

Devamı

Tekrar Eden Düşükler Boşanma Nedeni
Tekrar Eden Düşükler Boşanma Nedeni

Özellikle tekrar eden düşükler, kadınlara psikolojik yönde travmalar yaşatan olumsuz bir süreçtir

Devamı

Gebelik Oluşumuna Engel Olan 5 Neden
Gebelik Oluşumuna Engel Olan 5 Neden

Kadınlarda, yumurtalık rezervinin en uygun olduğu dönem; 20 ila 30 yaş arasıdır.

Devamı

Çiftler Tüp Bebek Merkezine Hangi Soruları Sormalıdır
Çiftler Tüp Bebek Merkezine Hangi Soruları Sormalıdır

Tüp bebek tedavisi oldukça hassas ve tedavi kliniği seçimi esnasında maximum özen gösterilmesi gereken

Devamı

Anne Ve Baba Olma Hayallerinizi Ertelemeyin
Anne Ve Baba Olma Hayallerinizi Ertelemeyin

Çocuk özlemi çeken ebeveynlerin, anne ve baba olmaya giden yolları bazen zor ve zahmetli

Devamı

Kısırlığa Yol Açan Nedenler
Kısırlığa Yol Açan Nedenler

Bir sene boyunca korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık denilmektedir.

Devamı

Over Kistler Tüp Bebek Tedavisini Engeller Mi?
Over Kistler Tüp Bebek Tedavisini Engeller Mi?

Normal yolla bebekleri olmayan eşlerin, laboratuvar ortamında sperm ve yumurta

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

Erkeklerden alınan spermlerin ve kadın üreme hücreleri olan yumurtaların vücut dışında laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllemenin sağlanmasında rol oynayan tedavi yöntemidir.

Devamı

Tüp Bebek Merkezi Seçiminin Önemi Nedir?
Tüp Bebek Merkezi Seçiminin Önemi Nedir?

Bu yöntem genellikle 1 yıl gibi bir süredir korunmasız ilişkiye rağmen, gebeliğin gerçekleşmemesi neticesinde tercih edilen bir uygulamadır.

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler, tüp bebek konusunda toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Devamı