Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı gebelik nasıl anlaşılır?

Bazı durumlarda kadınlar hamile olmamalarına rağmen kendilerini hamile gibi hissetmektedir. Bu durumda gebelik belirtileri aynı şekilde yaşanmaktadır. Çok ilginç bir hastalık olan yalancı gebelik yaşayanlar gebelik belirtilerini aynı şekilde hissetmektedir. Hatta evde yapılan idrar testlerinin pozitif olma ihtimali bile vardır. Fakat unutulmamalıdır ki evde yapılan gebelik testleri yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle en doğru yanıtı hastanede gerçekleştirilen kan testi verecektir.

Yalancı gebelik belirtileri nelerdir?

Yalancı gebeliğin en önemli belirtisi karın şişmesidir. Fakat bu karın şişmesi hamilelikten değil, bağırsak hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissedilebilir. Adet olunmaz ya da olunsa da bir an da kesilebilir. Bazı durumlarda göğüsten süt gelmesi görünebilir. Bağırsak hareketleri bebek hareketi gibi algılanabilir. Karın ağrıması, doğum sancısı zannedilir. Belirtiler olsa dahi gebelik söz konusu değildir.

Yalancı gebeliğin sebepleri nelerdir?

Yalancı gebeliğin hissedilmesinin bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden en önemlileri bilinçaltının oynadığı oyunlardır. Hamile kalmaktan çok korkan ya da hamile kalmayı çok isteyen kadınlarda yalancı gebelik görülmesi olasılığı çok daha yüksektir. Ayrıca cinsellik ile ilgili çözülmeyen sorunların olması da yalancı gebelik belirtilerinin yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu durum kadınlarda olduğu gibi benzer şekilde erkeklerde de görülmektedir. Eşi gerçekten hamile olan erkekler, eşinin belirtilerini aynı şekilde kendilerinde de yaşıyor gibi hissedebilirler. Bu da çok sık rastlanan bir durumdur. Eşi ile birlikte iştahı artan, midesi bulunan ya da kilo alan çok sayıda baba adayı da bulunmaktadır.

Yalancı gebeliğin teşhisi nasıl konur?

Yalancı gebeliğin teşhisi biyokimyasal ya da radyolojik olarak yapılabilmektedir. Yani annede idrarda veya kan da gebelik hormonunun yükselmesi önemli bir gebelik belirtisidir. Bunun dışında ultrason ile bebeğin görülmesi, kalbinin attığının görülmesi gebelik kesesi, gebeliğin objektif bulgularıdır. Bu bulguların ikisi birden olmaksızın gebelikten söz edilmesi mümkün değildir. Yalancı gebelik sonucunda bireyin hem fiziksel hem de psikolojik durumu göz önüne alınarak ilgili uzman doktorlara başvurulmalıdır.

Benzer Yazılar

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark
Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark

Cerrahi müdahale olmadan bebeğin dünyaya gelmesidir. Bebeğin yaklaşık dünyaya gelmesi 14 saat sürmektedir.

Devamı

Rectovajinal Ve Servikovajinal Fistül Nedir? Kimlere Uygulanır?
Rectovajinal Ve Servikovajinal Fistül Nedir? Kimlere Uygulanır?

Birçok farklı neden bulunmakla birlikte en sık karşılaşılan durum doğumsaldır.

Devamı

Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Enfeksiyonu!
Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Enfeksiyonu!

Genital bölge, karın ve kasık bölgesinde; sancı, ağrı, yanma, akıntı, kötü koku ve kaşıntı gibi belirtilerle kadınlarda sık sık görülen rahim ağzı enfeksiyonu, kadınların korkulu rüyası diyebiliriz.

Devamı

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınların sağlıklı dönemlerinde vücudun işleyişi doğrultusunda çoğalan hücreler mevcuttur.

Devamı

Miyom Embolizasyonu Nedir?
Miyom Embolizasyonu Nedir?

Miyom, kadınlarda sıkça karşılaşılan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Genellikle 30-40 yaş arasındaki kadınların yaklaşık %25-%50’sinde görülür. En önemli risk faktörleri; hiç doğum yapmamış olmak, genetik faktörler, obezite ve siyah ırktır.

Devamı

Vajinal Enfeksiyon Deyip Geçmeyin
Vajinal Enfeksiyon Deyip Geçmeyin

Hemen hemen kadınların çoğunluğunda görülen vajinal enfeksiyonlar; koku, yanma ve akıntılar ile kendini belli ediyor.

Devamı

Servisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Servisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Servisit, rahim ağzında görülen yara olup, sıklıkla karşılaşılan jinekolojik problemlerden bir tanesidir. Kadınların yarısı yaşamının bir döneminde bu hastalığı mutlaka yaşar. Kaç yaşında olursa olsun, cinsel hayatı aktif olan her kadın, servisite potansiyel adaydır.

Devamı

Ağrısız Normal Doğum (Epidural Analjezi) Hakkında Merak Edilenler
Ağrısız Normal Doğum (Epidural Analjezi) Hakkında Merak Edilenler

Epidural doğum, normal doğum planlanan gebeliklerde anne adayının doğum işleminde duyduğu ağrıları ciddi anlamda azaltarak doğum eyleminin gerçekleşmesini sağlayan destekleyici anestezi yöntemidir.

Devamı

Derin Endometriozis Nedir?
Derin Endometriozis Nedir?

Endometriozis, genç kadınlarda görülen iyi huylu fakat çoğunlukla ağrılı kronik bir hastalıktır. Hastalık ağır vücutsal ve ruhsal problemler yaratmasına ve miyomlardan sonra, kadınlarda en sık görülen iyi huylu hastalık olmasına rağmen genelde hafife alınmaktadır.

Devamı

Gebelik Diyabetinde Kimler Risk Altında?
Gebelik Diyabetinde Kimler Risk Altında?

Gestasyonel diyabet bilinen diğer adıyla gebelik şekeri; ilk defa gebelikte saptanmış kan şekeri yüksekliği demektir. Genellikle 24. Haftadan sonra, bebeğin plasentası tarafından salgılanan hormonlar sebebiyle gerçekleşmektedir.

Devamı