Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Böbrek Taşı Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Böbrek Taşı Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Ağrı şikayetiniz varsa, nedeni taş olabilir!

Böbrek taşı rahatsızlıklarının en bilinen bulgusu ağrıdır. Ağrı; taşın, böbrekten mesaneye idrar akışını biraz veya tamamen engellemesinin sonucunda oluşur. Bu ağrı; bazen hafif, bazen ise hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek şiddetli hissedilir. Çoğu zaman 20 dakika ile 1 saat aralığında duyulan bu ağrı, kaburgaların altında, sırt bölgesinde ya da karnın alt kısmında gelişir ve kasık bölgesine doğru inebilir. Bulantı, kusma, sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar yapma esnasında yanma hissi ve sızı gibi pek çok durum, ağrıya eşlik eden faktörlerdir. Tüm bunlar; taşın hareket ettiği veya düştüğü anlamına geliyor olabilir.

Böbrek taşı sessiz sedasız ortaya çıkabilir…

Böbrek taşları bazen herhangi bir belirti vermeden de görülebilir. Belirtisi olmayan böbrek taşları genellikle farklı bir nedenden dolayı yapılan radyoloji tetkiklerde, taş varlığının tanısı konularak görülür.

Böbrek taşı nasıl tespit edilir?

Taş hastalıklarının tanısı için öncelikli olarak ultrasondan faydalanılır. Özellikle gebelerde, çocuklarda ve radyasyon ışınına maruz kalması sakıncalı olan kişilerde ilk yöntem olarak kullanılan ultrason, her zaman yeterli olmayabilir. Çok küçük ya da böbrek çıkmış ve kanala düşmüş taşların tespiti için ilaçsız bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekebilir. Böylece, yapılacak işlemin planlanabilmesi için 3 boyutlu görüntüler de alınabilir.

Böbrek taşı hastalarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Böbrek taşı rahatsızlıkları, tedavisi yapılsa dahi, ömür boyunca takip edilmesi ve özen gösterilmesi bir sağlık problemidir. Bu yüzden; hastaların sağlıklı yaşam için gereken alışkanları kazanması ve düzenli olarak doktorunu ziyaret etmesi, hastalığın tekrarlanma riskinin önüne geçilmesi açısından çok önemlidir. Taşı olan veya tedavisi tamamlamış hastaların dikkat etmesi gereken önerileri şu şekilde açıkladık:

  1. Günlük en az 2,5 litre su tüketilmelidir. Bu tüketim, gün içerisine eşit bir şekilde yayılmalıdır.
  2. Akdeniz tipi beslenme ağırlıklı ve protein sınırlaması içeren diyet programları düzenlenmeli ve bu programlara uyulmalıdır.
  3. Sağlıklı bir yaşam için spor alışkanlığı kazanmalı ve düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır.
  4. Günlük yaşamın neden olduğu stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmalı ve stres oluşumunun önüne geçecek aktivitelere zaman ayırılmalıdır.
  5. Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Bu süreçte yaptırılacak kan tahlilleri ve ultrason tetkiki, sürecin takip edilmesinde önemli unsurlardır.
  6. Doktorun tavsiye etmediği alternatif bir tedavi seçeneğine başvurulmamalıdır.

Benzer Yazılar

Prostat Belirtileri
Prostat Belirtileri

Belirtileri, büyüme oranı ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler büyüme başladığı halde bu büyümenin farkında olmayabilirler.

Devamı

Cinsel Gücü Arttıran Birçok Besin Sayabiliriz. İşte En Önemli 10 Afrodizyak Etkili Yiyecek;
Cinsel Gücü Arttıran Birçok Besin Sayabiliriz. İşte En Önemli 10 Afrodizyak Etkili Yiyecek;

Afrodizyak besinleri tüketmenin yanı sıra cinsel isteği arttırmak için; düzenli besin tüketmek, stresten uzak durmak, spor yapmak ve özgüven gerekmektedir.

Devamı

Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!
Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!

Böbreküstü bezleri böbreklerin üzerinde yer alan sarımsı endokrin sistem hormonlarını üreten bezlerdir.

Devamı

İnkontinans (İdrar Kaçırma) Nasıl Tedavi Edilir?
İnkontinans (İdrar Kaçırma) Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar birikirken mesane elastik olduğundan genişlemeye başlar, bu sayede

Devamı

Testiste Varis Oluşumu
Testiste Varis Oluşumu

Testislerde yer alan toplardamarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır.

Devamı

Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları
Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları

Günlük yaşamın telaşı, iş hayatındaki ağır stres, sağlık sorunları ve bunun gibi olaylar… Bunların tümü duygularınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Devamı

Cinsel Yolla Bulaşan Bu 8 Hastalığa Dikkat!
Cinsel Yolla Bulaşan Bu 8 Hastalığa Dikkat!

Frengi; cinsel yol ile bulaşan yaygın hastalıklardandır. Genital bölge, anal bölge ve dudaktaki lezyonlar aracılığıyla bulaşabilmektedir.

Devamı

Hidrosel
Hidrosel

Testisi saran zarların içerisinde bulunan sıvı miktarlarının artarak, testis torbalarında çok fazla su birikmesine denir.

Devamı

Tifo Ve Paratifo Hastalıklarına Dikkat!
Tifo Ve Paratifo Hastalıklarına Dikkat!

Tifo, sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığa Salmonella typhi bakterisi sebep olur. İnsanlara özgü olan bu hastalıkta; karın ağrısı, yüksek ateş, şuur bulanıklığı, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Devamı