Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın zarı kanseri nedir?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir. Çoğu zaman ilerleyen evrede teşhis edilir ve bir başka kanserin karın zarına sıçramasına bağlı yaşanır. Nadiren, başka organdan yayılmadığı durumlar da olabilir.

Karın zarı kanserinin sebebi nedir?

Karın zarı kanserine neden olan bazı kanser çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar; yumurtalık, rahim ya da rahim ağzı gibi jinekolojik kanserler ve kalın barsak, mide, pankreas, safra kesesi gibi gastrointestinal sistem kanserlerdir. Bazen meme ve akciğer kanseri de karın zarına doğru yayılma gösterebilir. Direkt peritonun kendi kanseri mezotelyoma da gelişebilir. Mezotelyoma, özellikle evleri boyamada asbestin sık bir şekilde kullanıldığı Nevşehir’de, aynı ailenin pek çok ferdinde görülmüştür; fakat nadir rastlanan bir tümördür. Bazen apendikste görülen mukosel de karın zarı kanserine yol açabilmektedir.

Karın zarı kanseri kimlerde görülür?

Kaynağı belirlenemeyen karın zarı kanseri araştırmalarında bazı kişilerin risk altında olduğu varsayılmaktadır:

 • İleri yaş risk faktörü olup, 60 yaş üstünde daha sık görülür.
 • Kalıtsal faktörler önemli olabileceğinden; kişinin ailesinde varsa karın zarı tıbbi öyküsü, kişinin kendisinde de bu risk artar.
 • Kadın bireylerde meme kanseri geçmişinin olması önemli bir risk faktörüdür.
 • Hareketsiz yaşam ve obezite pek çok hastalıkta olduğu gibi karın zarı kanserinde de önemli birer risk faktörüdür.
 • Rahim içinde yer alan endometriumun, rahim dışındaki bölgelerde büyümesine bağlı gelişen ve genelde ağrı ile başlayan endometriozisin karın zarı kanserinin oluşumunda etkili olduğu belirlenmiştir.

Karın zarı kanseri teşhisi nasıl konur?

Karın zarı kanserinin erken teşhisi veya hastalığa aday, yakalanma ihtimali yüksek olan kişilerin yaptırabileceği herhangi bir tarama testi ne yazık ki bulunmuyor. Gelişen belirtiler ve yapılan fiziki muayene doğrultusunda doktor tarafından teşhis konulabilir.

 • Uzman hekim tarafından yapılan fiziki muayene
 • US, BT, MRI ve PET gibi görüntüleme yöntemleri
 • Endoskopi ve kolonoskop
 • Kan tetkikleri
 • Kanser belirteçleri
 • Tanısal laparoskopi (karın içinin ameliyat ile incelenmesi işlemi)
 • Karın zarına tutulan kanser dokusundan ya da karın içinde biriken periton sıvısından; yani asitten parça alınarak incelenmesi

Karın zarı kanseri tedavi edilmezse ne olur?

Karın zarı kanserinin yol açtığı hastalığa bağlı gelişen kusma, bulantı, idrar ve dışkı alışkanlığı değişiklikleri, hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmemesi durumunda, yaşam kaybı riski de bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Anti Reflü Mukozektomi Nedir?
Anti Reflü Mukozektomi Nedir?

Anti Reflü Mukozektomi Nedir?

Devamı

ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?
ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?

Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi olarak açılan ERCP; karaciğer, safra kesesi, safra kanalı ve pankreas gibi alanlardaki sorunları tespit etmek ve tedaviye yön vermek için uygulanmaktadır. Radyolojik ve endoskopik bir işlemdir, Gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Vücutta kesi açılmaz, sindirim boşlukları kullanılır.

Devamı

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?
Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?

Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Ülseratif Kolit Tedavisi
Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif kolit; sadece kalın bağırsağı tutan bir hastalıktır. Bağırsağın iç yüzeyinden başlıyor ve de rektum denilen alt kısımdan giden bir hastalık olarak bilinir. Bu rahatsızlık akut alevlenme periyotları ve ishal belirtileri arasında görülür. Kronik bir hastalıktır.

Devamı

Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor

Hastalarda daha çok on gündür tuvalete çıkamıyorum kabız oldum düşüncesi gelir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız