Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?

ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?

ERCP nedir?

Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi olarak açılan ERCP; karaciğer, safra kesesi, safra kanalı ve pankreas gibi alanlardaki sorunları tespit etmek ve tedaviye yön vermek için uygulanmaktadır. Radyolojik ve endoskopik bir işlemdir, Gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir.  Vücutta kesi açılmaz, sindirim boşlukları kullanılır.

ERCP nasıl yapılır?

Hastanın ağız kısmından onikiparmak bağırsağına ulaşılır. Safra yollarını görüntülemek için ise bu bölgeye bir madde aşılanır. Böylelikle içerinin görüntüsü ekrana verilir. Tanı ve tedavi için olarak sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Anestezinin etkisiyle hasta uykuda olur ve herhangi bir şey hissetmez. Sindirim sistemindeki boşluklarının kullanılmasından dolayı iltihabi riskler çok daha düşüktür.

ERCP kimlere yapılır?

ERCP yapılmasının en yaygın nedeni, safra yollarında taş varlığıdır. Bazı durumlarda taş ana safra kanalına düşerek tıkanıklığa neden olabilir. Bu durumda hastada gelişen kusma, karın ağrısı, ateş ve bulantı gibi şikayetler gelişir. Bazen bu taşlar pankreas kanalına zarar verir. İşte bu durumda ERCP tercih edilir. Bazen de safra yolları ve pankreas tümörlerinde, safra yolunun darlığında, kaçaklarında ve bazı pankreas rahatsızlıklarında ERCP yapılır.

ERCP’nin avantajları nelerdir?

İlgili bölgeye doğal yollardan girildiğinden dolayı enfeksiyon riski oldukça düşüktür. Safra yollarındaki taşın alınması anında, yolların çıkışı genişletilebildiğinden dolayı yeniden taş gelişme ihtimali zayıftır. Stent yapıldı ise safra yolu darlığı ortadan kalkmış olacağından ötürü, safra yolunun tıkanması ihtimali de azalmaktadır. Tüm bunların yanı sıra; safra yolu ve pankreas tümörlerindeki şüpheyi kesin tanıya çevirir, genel sağlık durumu iyiye gider, stent sayesinde yaşam konforu artar. Ameliyatsız bir yöntem oluşundan dolayı sosyal ve iş hayatına dönüş daha kısadır.

ERCP sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Hekimin reçete ettiği ilaçlar düzenli bir şekilde alınmalı, önerdiği şekilde beslenmeli, evde bolca istirahat etmeli ve işlem sonrasında hastanın kendisine refakat edeceği bir yakını olmalıdır. İşlemden sonra meydana gelen titreme, karın ağrısı, bulantı, ateş ve benzer gibi şikayetler açığa çıktıysa eğer, vakit kaybetmeden ERCP’nin yapıldığı kuruma ve hekime başvurulmalı, durum bildirilmelidir.

Benzer Yazılar

Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor
Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor

Midenin besinleri normal süresinde sindirememesi sonucu mide boşalmasında oluşan gecikmeye mide tembelliği..

Devamı

Divertikülit Hastalığı Nedir?
Divertikülit Hastalığı Nedir?

Divertikülit; kolondan dışarı çıkan balon şeklinde olan keseciklere verilen isimdir. Genelde kalın barsak kasının zayıf alanlarında gelişir.

Devamı

Anti Reflü Mukozektomi Nedir?
Anti Reflü Mukozektomi Nedir?

Anti Reflü Mukozektomi Nedir?

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Ülseratif Kolit Tedavisi
Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif kolit; sadece kalın bağırsağı tutan bir hastalıktır. Bağırsağın iç yüzeyinden başlıyor ve de rektum denilen alt kısımdan giden bir hastalık olarak bilinir. Bu rahatsızlık akut alevlenme periyotları ve ishal belirtileri arasında görülür. Kronik bir hastalıktır.

Devamı

Salmonella Nedir?
Salmonella Nedir?

Salmonella, insanlarda şiddetli ishal ve ateşe sebebiyet veren oldukça zararlı bir bakteridir.

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız