Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam

Meme kanseri tedavisi cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Kanser ve tedavi süreci, cinsel birliktelikte gerekli olan; arzuyu, uyarılma duygusunu ve orgazm hazzını etkileyebilmektedir. Bununla birlikte kanser türüne göre meme ameliyatı ile memelerin alınması durumu söz konusu olabilir ya da menopoz dönemine girilebilir.

Yapılan araştırmalara göre; kanser hastalarında psikiyatrik rahatsızlıkların oldukça yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle; depresyon, kaygı ve benzeri gibi psikiyatrik sorunlar meme kanseri olan hastalarda daha çok görülmektedir. Bu psikiyatrik sorunların tedavi edilmesi için uygulanan antidepresan tedavileri; istek, uyarılma ve orgazm duygularını olumsuz etkileyerek, cinsel fonksiyonların bozulmasına neden olabilir. Görülecek bu cinsel sorunlar yaşam sürelerini etkilemez; ama hastanın gördüğü tedaviye uyumunu zayıflatarak, hayat kalitesini düşürebilir.

Meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında fiziksel olarak daha iyi hissetmek için neler yapmak gerekir?

Meme kanseri olan kadınlar, tedavi süreçlerinde; stresin yanı sıra fiziksel olarak da birtakım değişiklikler yaşarlar. Bu değişiklikler uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere iki başlıktır.

  1. Saç ve kaş dökülmeleri kısa süreli değişikliklerdir. Makyaj yaparak ya da peruk, şapka ve fular gibi aksesuarlar ile bu değişiklikler kamufle edilebilmektedir. Ama kısa süreli de olsa bu değişiklikler bir kadında çok önemli etkiler yaratabilir. Bazı kadınlar ise bu dönem ile barışık olmayı tercih eder ve bu dökülmeleri saklamazlar.
  2. Meme ameliyatından sonra ise memenin bir kısmının ya da bütününün alınması kalıcı etkiler bırakır. Bazı kadınlar tedavi sürecinden sonra slikon yaptırmayı tercih edebilirler.

Meme kanseri tedavisi sonrası cinsellik ve öneriler

Meme kanseri tedavisinden sonra cinsel birliktelik ile ilgili kaygıların olması çok doğaldır. Memelerde fiziksel değişiklikler meydana gelebilir, aşırı hassasiyet veya hissizlik halleri oluşabilir. Kemoterapi tedavisi ise hormonların değerlerini etkileyebileceği için cinsel birlikteliğe olan ilginizi tetikleyebilir.

Kemoterapi gibi tedaviler hormon seviyesini değiştirebileceği için cinsel ilgi veya tepkinizi etkileyebilir. Bu dönemde görülebilecek ilişki problemlerine dikkat edilmelidir. Meme kanseri tedavisinden sonra kadın bireylerin eşleri, ameliyattan sonra sevgilerini gösterebilmek konusunda kaygı duyabilirler ya da aksine; meme kanseri, çiftlerin ilişki bağını güçlendiren bir deneyim olabilir. Bu konu için bir uzmandan görüş ve destek alınması sağlıklı olacaktır.

  1. Meme kanseri teşhisi konulmadan öncesi dönem ile tedavi sonrası dönemi asla karşılaştırmayın. Kanser sebebiyle oluşan değişimlere uyum sağlamak zaman alacaktır. Sabırlı olmalısınız.
  2. Vajina nemlendiricilerini düzenli olarak kullanırsanız, kuruluğunuzu hafifletecek ve ağrınızın önlenmesini sağlayacaktır.
  3. Bedeninizde değişimleri tek başınıza keşfetmeniz yararlı olacaktır.
  4. Hoşunuza gidecek ve sizi mutlu edecek bir atmosfer yaratmak; kendinize olan güveninizi artırmaya ve sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Odanızı aydınlatabilir, müzik dinleyebilir ve güzel kokular bulundurabilirsiniz.
  5. Kimi kadınlar çıplak olmaktan hoşlanmayıp, gecelik giymeyi seçebilirler. Destek ve dolgulu sütyen giyerek uyumak size kendinizi daha rahat hissettirecektir.

Özetle; sizi daha rahat ve kendinize olan güveninizi artıracak her ne var ise bunları yapıyor ve uyguluyor olmanız oldukça önemlidir.

Yardım ve destek almalı mısınız?

Tedavi sonrası yaşanılan değişimler her ne olursa olsun; bu değişimlere alışmanıza destek olacak ve size kendinizi daha iyi hissettirecek uzman doktorlar, psikologlar ve sağlık görevlilerinin olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Genç kadınlar; cinsel birliktelik ve doğurganlık konusunda daha çok etkilenebilirler. Meme kanseri tanısının konulması itibariyle problem yaşıyorsanız, bununla ilgili görüş ve destek almalısınız.

Bir diğer konu da; meme kanseri olan kadınların hamile kalıp kalamayabilecekleri sorusudur. Eğer; gençseniz, daha önce hiç çocuğunuz olmamışsa ve çocuğunuz olsun istiyorsanız; tedavinizin üzerinden en az 2 yılın geçmesiyle onkoloğunuza danışabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?
Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?

Devamı

Yumurtalık Kisti
Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kistlerinin bazıları minimaldir ve belirtilere sebep olmazlar. Bazıları ise kendi kendine geçer.

Devamı

Gebelik ve Trimestr Dönemleri
Gebelik ve Trimestr Dönemleri

Trimestr hamileliğin ilk 3 aylık sürecidir

Devamı

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınların sağlıklı dönemlerinde vücudun işleyişi doğrultusunda çoğalan hücreler mevcuttur.

Devamı

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark
Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark

Cerrahi müdahale olmadan bebeğin dünyaya gelmesidir. Bebeğin yaklaşık dünyaya gelmesi 14 saat sürmektedir.

Devamı

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar ilişkiye girdiklerinde kanama olması açısından yapılan bir ameliyattır.

Devamı

Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi
Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi

Rahim ağzındaki ve vajinada yer alan küçük bezelerden salgılanan sıvıya vajina akıntısı denir. Salgılanan bu sıvı; oluşan döküntüleri ve eski hücreleri yok etmek için her gün vajinadan akar, üreme sistemi ve vajinayı sağlıklı tutmasını sağlar.

Devamı

Miyom Embolizasyonu Nedir?
Miyom Embolizasyonu Nedir?

Miyom, kadınlarda sıkça karşılaşılan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Genellikle 30-40 yaş arasındaki kadınların yaklaşık %25-%50’sinde görülür. En önemli risk faktörleri; hiç doğum yapmamış olmak, genetik faktörler, obezite ve siyah ırktır.

Devamı

Tüm Bilinmeyenleriyle Menopoz!
Tüm Bilinmeyenleriyle Menopoz!

Kemik sağlığı için düzenli olarak, kemik mineral yapısını destekleyici multivitaminler kullanın.

Devamı

NST (Nonstress Testi) Nedir?
NST (Nonstress Testi) Nedir?

Gebelik takibinde çok sık kullanılan bir testtir. Bebeğin anne karnındaki iyilik halini değerlendirmede kullanılan teste nonstress test denir.

Devamı